Nová generace Fordu Mondeo přece jen přijde. Čekejte ale spíše crossover

Osud populárního jména v historii Fordu zřejmě nebude tak černý, jak se očekávalo. Nové Mondeo se však razantně změní od svých předchůdců.

Již někdy v polovině loňského roku se objevily informace, že Ford plánuje ukončení výroby modelu Mondeo bez přímého nástupce a konec počínání ve střední třídě sedanů a liftbacků, respektive kombi, bude doprovázen zaříznutím rovněž MPV Galaxy a S-Max. Trojici modelů mělo dle plánů automobilky nahradit jediné SUV/crossover. Jak se ale nyní ukazuje, právě tuto novinku možná Ford označí jménem Mondeo.

Nasvědčují tomu uniklé informace z katalogu servisních přípravků pro modely v nadcházejícím produkčním plánu Fordu. V tabulce se objevuje přípravek pro instalaci či demontáž části zadní nápravy pro Mondeo s kódovým označením CD542 a výrobním rokem 2022. Tímto lze předpokládat, že Ford uvede novou generaci Mondea někdy během příštího roku.

Minivany Galaxy a S-Max budou mít hybrid. Ford do nich investoval 42 milionů eur

Minivany Galaxy a S-Max budou mít hybrid. Ford do nich investoval 42 milionů eur

Ještě překvapivější může být, že zmíněnou částí zadní nápravy je listová pružina. Nové Mondeo by tedy nejspíš využilo podobné řešení zadní nápravy jako třeba naposledy Volvo XC90 (od roku 2016). Švédské SUV má do zadní víceprvkové nápravy zakomponováno příčné kompozitní listové pero, nahrazující vinuté pružiny. Šetří tím hmotnost a výroba hi-tech listového pera je pro značku rychlejší a méně nákladná.

V případě Fordu by toto řešení navíc mohlo ušetřit místo pro bateriový modul (ten u současné generace hybridního Mondea snižuje objem kufru). Nové Mondeo má být podle Autocaru také hybrid, pravděpodobně s technikou, jakou už známe z plug-in hybridní varianty nové generace Kugy. A na vlně kategorie SUV se má ostatně nové Mondeo projet také.

Prototyp Fordu Bronco prochází testy v Mohavské poušti. Odhalení čekejte na jaře

Prototyp Fordu Bronco prochází testy v Mohavské poušti. Odhalení čekejte na jaře

SUV či crossover, v rámci Mondea se spekuluje o proporcích kombíku na vyšším podvozku, čemuž by odpovídaly i zachycené testovací muly připomínající zvýšený a prodloužený Focus kombi Active. Mluví se každopádně o flexibilní platformě C2, kterou již používá právě Focus a určitě bude využita u dalších modelů.

Kromě Evropy by automobilka nabízela model i na trhu Severní Ameriky a dalších místech. Pro vyplnění místa po MPV Galaxy a S-Max by pak mohl Ford uvést i sedmimístnou konfiguraci interiéru.

Ford Mondeo

Ford Mondeo si získal renomé vynikajícím chováním na silnici a v aktuální generaci rovněž obřím vnitřním prostorem. Ford přemýšlí o ukončení výroby tohoto modelu.

Ceny a výbava • Test Ford Mondeo Kombi 2.0 TDCi • Test Ford Mondeo 2.0 Hybrid iVCT • Modernizace

S Audi e-tron GT quattro poprvé v Česku: Zlato, dneska se radši nemaluj

Audi e-tron GT quattro

V rámci přivítání žhavé novinky na českém trhu nás české zastoupení Audi pozvalo na první projížďku s modelem e-tron GT. Vzali jsme si základní specifikaci.

8.  4.  2021 | Vladimír Kadera
TEST Audi e-tron S Sportback: Rychlost a luxus v základu, lehká noha volitelně

Audi e-tron S

Pohybuje se tiše, přesto není nenápadné. Umí jezdit velmi svižně, ale lépe se cítí v uvolněném tempu. Audi e-tron S je i v akčním hávu s karoserií Sportback rozporuplné, ale kvalitní auto.

6.  4.  2021 | Richard Herbich
TEST Hyundai Nexo FCEV: Budoucnost může vypadat i takto. Je to dobrý směr?

Hyundai Nexo FCEV

Na Hyundai Nexo v Česku ještě nejsme dostatečně připraveni. I tak jsme si ho ale zkusili a zjistili, že je to moc fajn auto.

4.  4.  2021 | Vladimír Kadera