Nizozemští cyklisté chtějí airbagy na kapotách aut

Nejnovější auta jsou dnes plná různých bezpečnostních prvků a obecně platí, že čím vyšší výbava, tím lepší pasivní bezpečnost. Na druhé straně časy, kdy se automobilky předháněly v tom, kdo implantuje do vozu co nejvíce airbagů, jsou už pryč. Společnosti vyvíjející bezpečnostní prvky však neusnuly na vavřínech a díky tomu jsme v této oblasti svědky stále nových objevů a možností, jak uchránit sebe a popřípadě i své auto. Po vyklápěcí kapotě, která v případě srážky s chodcem zvýší jeho šance na přežití, se chystá další bezpečnostní prvek aut, zaměřený na ochranu chodců a jednostopých účastníků cestního provozu 

Nizozemská cyklistická federace DCF apelovala na vícero automobilek, aby začaly s vyvíjením tzv. vnějších airbagů, které by výrazně zvýšily bezpečnost cyklistů, jenž je na tamních cestách skutečně požehnaně. Podle statistik by tato technologie, dokázala ročně zachránit přes 60 životů a předejít 1 500 tisícům těžkých zranění. Nové kapoty tak budou nejen s vyklápěcí funkcí, jako například u Jaguaru nebo Nissanu, ale částečně jich překryje i bezpečnostní „pytel“. O použití této technologie v ostrém provozu zatím žádné konkrétní informace nejsou a tak se cyklisté musí i nadále spoléhat na svou obezřetnost.
 

Klepněte pro větší obrázek

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků