Nissan X-Trail míří do prodeje

Nový automobil pro volný čas (SUV) Nissan X-Trail, představený na podzimním autosalónu v Paříži nejprve jako koncept, se už od 13. listopadu prodává v Japonsku. Praktický vůz s pohonem všech kol za dobrou cenu je zacílený na zákazníky...
Nissan X-Trail míří do prodeje
Nový automobil pro volný čas (SUV) Nissan X-Trail, představený na podzimním autosalónu v Paříži nejprve jako koncept, se už od 13. listopadu prodává v Japonsku. Praktický vůz s pohonem všech kol za dobrou cenu je zacílený na zákazníky mezi dvacátým a třicátým rokem věku, vyznavače sportu s aktivním přístupem k životu.

Nissan stanovil základní cenu automobilu, nabízejícího prostor a komfort čtyřem cestujícím s rozměrnými zavazadly, na dva milióny jenů, přičemž plánuje prodat 3000 ks měšíčně. X-Trail přitom vládne sofistikovaným pohonem všech kol, zajišťujícím výtečnou ovladatelnost i nízkou spotřebu paliva. Tím se stává velmi atraktivní pro mladé rodiny, často vyrážející za aktivním odpočinkem na venkov, i pro lidi, kteří své off-roady řídí převážně v městských ulicích.

Nadčasový vzhled, přísně řezané rysy terénního vozu a velmi dobrá aerodynamika s Cd pouze 0,37 charakterizují nový Nissan X-Trail jako harmonické propojení formy a designu. Uvnitř technicistně řešeného interiéru, vyšperkovaného grafitem a hliníkem, na první pohled zaujme přehledný, centrálně umístěný přístrojový panel, uvolňující prostor před řidičem pro lepší výhled ven z vozu. Zároveň je přístrojová deska dobře přehledná i pro zbylé členy posádky.

Automobily, určené pro vyznavače venkovních sportů, musí mít prostorný interiér, v němž by mohla rodina nebo skupina přátel v pohodlí cestovat i do vzdálených míst. Potřebují také objemný zavazadlový prostor na spoustu nejrůznějších zavazadel.

Proto nabízí X-Trail pro posádku i její zavazadla dokonce větší prostor, než srovnatelné off-roady, ačkoli jeho vnější rozměry dosahují pouze 4445 x 1765 x 1675 mm. Výsledkem je spousta pohodlí pro čtyři cestující (vůz je ale samozřejmě typovaný pro pět) a jeden z nejobjemnějších zavazadlových prostorů ve své kategorii, s ložnou plochou dlouhou více než jeden metr i při plném obsazení vozu.

V zavazadlovém prostoru má X-Trail umývatelnou vložku, která se dá snadno vyjmout a přímo opláchnout vodou. Mokré a špinavé věci, vybavení nebo nářadí, tak můžete bezstarostně naházet přímo do vozu. Navíc má vodoodpudivou úpravu také čalounění sedaček, což významně snižuje jejich špinivost a ulehčuje údržbu. Majitelé X-Trailu si díky tomu mohou své výlety opravdu užívat, aniž by se příliš starali o to, jestli se vracejí v dešti, ve špinavém či mokrém oblečení atd.

X-Trail je vybavený nově vyvinutým systémem pohonu čtyř kol, využívajícím jako základ trvalý pohon předních kol a možnost samočinného přiřazení i pohonu zadních kol. Systém sám hlídá jízdní podmínky a podle nich optimálně rozděluje točivý moment jen na dvě přední kola nebo mezi obě nápravy, aniž by se o to musel řidič jakkoli starat. Kompaktní a lehký systém přispívá i k lepší ekonomice provozu a vyššímu výkonu automobilu. Díky tomu a díky své nízké hmotnosti i výborné aerodynamice dosahuje X-Trail ve své třídě nejnižší kombinované spotřeby - jen 12 l/100 km (podle japonské metodiky 10-15). A ještě navíc vyniká excelentní ovladatelností, jeho poloměr otáčení je pouze 5,3 m. Tuhá karoserie a nové řešení zavěšení a odpružení kol přispívají také k výtečné jízdní stabilitě vozu a příjemnému komfortu, srovnatelnému se svezením v sedanu vyšší třídy.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

dnes | Jan Mička | 33 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 64 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků