Nissan představil revoluční vánoční stromek. Zásuvku nepotřebuje, stačí mu brzda

Nissan představil novou variantu modelu Leaf, nejprodávanějšího elektromobilu na světě. Bohužel vznikl pouze jeden kousek.

Vánoční nálada samozřejmě dopadá i na automobilky a marketingovým oddělením se každým rokem otevírají nová kreativní vrátka. Skvělý nápad měl například Nissan, který svůj elektromobil Leaf převtělil do vánočního stromku. Velmi bohatě ozdobený automobil dostal název Nissan TREE.

Jak bezpečně převážet vánoční stromek? Prosté zásady ušetří spoustu starostí

Jak bezpečně převážet vánoční stromek? Prosté zásady ušetří spoustu starostí

Je pokrytý 190 metry vánočních řetězů a osvětlený 15.200 světýlky. To ale není to nejzajímavější. K napájení světýlek totiž slouží pouze energie získaná z rekuperování. Nissan uvádí, že průměrný model Leaf dokáže během jednoho roku (18.000 kilometrů) nasbírat až 744 kWh energie jen díky rekuperaci. 

Děsivý crash test mimo zavedené normy. Slisovaný Leaf si vedl překvapivě dobře

Děsivý crash test mimo zavedené normy. Slisovaný Leaf si vedl překvapivě dobře

Za takto silnou úroveň rekuperace vděčí Leaf hlavně funkci e-Pedal, která umožňuje akcelerovat a zpomalovat pouze plynovým pedálem. Třecí síly rekuperace jsou totiž tak silné, že stačí nohu z plynu pustit a automobil razantně brzdí. Tato získaná energie putuje vždy zpět do baterie, speciální vánoční strom automobilky si ale takto napájí svá světýlka.

Na závěr Nissan spočítal, co dalšího by 744 kWh energie mohlo napájet:

  • 266 vánočních stromků se sedmi sty světýlky na jednu hodinu
  • 297 elektrických trub na jednu hodinu
  • 744 televizí na pět hodin
  • 10.783 domů s 1000 LED světýlky pod dobu pěti hodin

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Audi A3 Sportback 30 TDI S line: Náročné ho získat, snadné s ním žít

Audi A3 30 TDI S line

Čtvrtá generace Audi A3 oficiálně dorazila na český trh. Do testu jsme si vzali zajímavou verzi - kombinaci sportovní výbavy S Line a základního vznětového motoru 30 TDI (85 kW).

včera | Vladimír Kadera | 39 příspěvků
TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

Ford Kuga 2.5 PHEV

Ford oddaloval vývoj nové generace hybridů pro evropské trhy jako ošetření bolavého zubu a na jednom z jeho nejnovějších přírůstků je chvatná práce bohužel tak trochu znát. Stojí ale kvůli tomu vrcholná benzín-elektrická verze nové Kugy nutně za starou belu? Pojďte se podívat.

7.  7.  2020 | Miro Mihálik | 34 příspěvků
Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 9 příspěvků