Nissan představil revoluční vánoční stromek. Zásuvku nepotřebuje, stačí mu brzda

Nissan představil novou variantu modelu Leaf, nejprodávanějšího elektromobilu na světě. Bohužel vznikl pouze jeden kousek.

Vánoční nálada samozřejmě dopadá i na automobilky a marketingovým oddělením se každým rokem otevírají nová kreativní vrátka. Skvělý nápad měl například Nissan, který svůj elektromobil Leaf převtělil do vánočního stromku. Velmi bohatě ozdobený automobil dostal název Nissan TREE.

Jak bezpečně převážet vánoční stromek? Prosté zásady ušetří spoustu starostí

Jak bezpečně převážet vánoční stromek? Prosté zásady ušetří spoustu starostí

Je pokrytý 190 metry vánočních řetězů a osvětlený 15.200 světýlky. To ale není to nejzajímavější. K napájení světýlek totiž slouží pouze energie získaná z rekuperování. Nissan uvádí, že průměrný model Leaf dokáže během jednoho roku (18.000 kilometrů) nasbírat až 744 kWh energie jen díky rekuperaci. 

Děsivý crash test mimo zavedené normy. Slisovaný Leaf si vedl překvapivě dobře

Děsivý crash test mimo zavedené normy. Slisovaný Leaf si vedl překvapivě dobře

Za takto silnou úroveň rekuperace vděčí Leaf hlavně funkci e-Pedal, která umožňuje akcelerovat a zpomalovat pouze plynovým pedálem. Třecí síly rekuperace jsou totiž tak silné, že stačí nohu z plynu pustit a automobil razantně brzdí. Tato získaná energie putuje vždy zpět do baterie, speciální vánoční strom automobilky si ale takto napájí svá světýlka.

Na závěr Nissan spočítal, co dalšího by 744 kWh energie mohlo napájet:

  • 266 vánočních stromků se sedmi sty světýlky na jednu hodinu
  • 297 elektrických trub na jednu hodinu
  • 744 televizí na pět hodin
  • 10.783 domů s 1000 LED světýlky pod dobu pěti hodin

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Poprvé za volantem nového Hyundaie i10 1.2 MPi: Když se chce, všechno jde!

Hyundai i10 1.2 MPi

Hyundai představil třetí generaci nejmenšího modelu i10. Nabízí ji s dvěma zážehovými motory a manuální či robotizovanou převodovkou. Kromě designu chce lákat i racionálním zaměřením a stále příznivou cenou.

23.  1.  2020 | Svět motorů | 13 příspěvků
TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG

Nabídka verzí Škody Superb je teď nejširší v historii. Jednou z nich je i oplastovaný Scout, který u tohoto modelu slaví premiéru. Vyplatí se o něm uvažovat, nebo jsou lehce přizvednuté kombíky v době vzestupu vozů SUV už přežitkem?

21.  1.  2020 | Jan Mička | 76 příspěvků
Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků