Nissan láká na nové elektromobily. Ukazuje představu roadsteru i pick-upu

Jedna studie má k produkci nejblíže, pro zbytek totiž Nissan teprve vyvíjí techniku.

Čtveřicí nových konceptů Nissan dále utvrzuje svou dlouhodobou strategii v elektrifikaci. Automobilka nyní oznamuje, že do roku 2030 chce uvést celkem 23 nových elektrifikovaných modelů, z toho 15 s čistě elektrickým ústrojím. Podobně jako další značky (BMW či Hyundai) pak plánuje ke konci dekády (2028) uvést do produkce nové baterie s pevným elektrolytem.

První a vcelku blízkou představou jednoho z nových elektromobilů je koncept Chill-Out, crossover se splývající zádí, který by mohl nahradit v portfoliu současný Leaf. Využita je zde stejná platforma CMF-EV, na které stojí i SUV Ariya, a taktéž dvojice elektromotorů pro pohon všech kol. Bez volantu a pedálů studie naznačuje i rozsáhlé schopnosti autonomního řízení.

Nový modulární základ s nízkým těžištěm a variabilitou pro různé kategorie modelů si pak Nissan představuje u zbylých tří konceptů. Zde již značka plánuje nasadit zmíněné baterie s pevným elektrolytem (ASSB, all-solid-state batteries), které mají zajistit vyšší bezpečnost, dojezd a zároveň nižší výrobní náklady oproti současným lithium-iontovým bateriím.

Koncept dvoumístného roadsteru Max-Out ukazuje pohled na možnou budoucnost sportovních vozů Nissanu, zatímco studie Hang-Out hledí prostorným modelem ve stylu MPV spíše na rodiny s dětmi. Nakonec si představuje automobilka i elektrický pick-up pro dobrodruhy ve formě konceptu Surf-Out.

Výše zmíněný koncept Chill-Out postavený na již existující platformě popisuje Nissan za elektromobil blízké budoucnosti. K výrobě má tedy ze čtyř představených novinek nejblíže. Na datum uvedení produkční verze je ale zatím brzo.

Nissan

Historie japonského Nissanu sahá do roku 1911. Jeho automobily se však až do 1982–1984, kdy nastalo přejmenování, nazývaly Datsun.

Nissan v roce 1989 vytvořil samostatnou luxusní značku Infiniti. V roce 1999 uzavřel partnerství s Renaultem.

Nissan Micra • Nissan Leaf •​ Nissan Qashqai •​ Nissan X-Trail •​ Nissan Juke •​ Nissan Navara •​ Nissan 370Z •​ Nissan Ariya •​ Nissan GT-R

Váš názor Další článek: Nový Peugeot 308 SW má české ceny. Za 1,14 milionu nešetří výkonem ani komfortem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,