Nezapomeňte: v Rakousku platí celoroční svícení

Pokud se chystáte zamířit se svým vozem na rakouské silnice, nezapomeňte, že tam od loňska platí povinnost celoročně používat světlomety. Za nedodržení vám pak od 15. dubna hrozí pokuta až 15 eur (přibližně 440 Kč).

Povinné celoroční svícení platí v Rakousku již půl roku, přesně od 15. listopadu loňského roku, ovšem až do 15. dubna se případné porušení obešlo bez finanční sankce a přestupek se řešil pouze domluvou. Řidič je v Rakousku povinen zapnout alespoň tlumená světla ihned po nastartování.

Rakousko se tak zařadilo mezi další evropské země, které tuto povinnost zavedly a které si od tohoto kroku slibují snížení nehodovosti na silnicích. Také v České republice začne povinnost používat celoročně potkávací světla, nebo světla na denní svícení, od 1. července 2006. Po Dánsku, Estonsku, Lotyšsku, Norsku, Švédsku, Islandu, Slovensku a Rakousku jsme tak devátou zemí, která toto opatření zavedla.

Všimněte si bizarní kombinace zemí, ve kterých toto nařízení platí. V severských zemích je povinné celodenní svícení pochopitelné, žádný den zde mnohdy ani není, jeho smysl ve střední Evropě je ale diskutabilní. Proto vždy vedlo k bouřlivým debatám a zřejmě tomu tak i vždy bude...

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 14 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 19 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 205 příspěvků