Nezapomeňte: v Rakousku platí celoroční svícení

Pokud se chystáte zamířit se svým vozem na rakouské silnice, nezapomeňte, že tam od loňska platí povinnost celoročně používat světlomety. Za nedodržení vám pak od 15. dubna hrozí pokuta až 15 eur (přibližně 440 Kč).

Povinné celoroční svícení platí v Rakousku již půl roku, přesně od 15. listopadu loňského roku, ovšem až do 15. dubna se případné porušení obešlo bez finanční sankce a přestupek se řešil pouze domluvou. Řidič je v Rakousku povinen zapnout alespoň tlumená světla ihned po nastartování.

Rakousko se tak zařadilo mezi další evropské země, které tuto povinnost zavedly a které si od tohoto kroku slibují snížení nehodovosti na silnicích. Také v České republice začne povinnost používat celoročně potkávací světla, nebo světla na denní svícení, od 1. července 2006. Po Dánsku, Estonsku, Lotyšsku, Norsku, Švédsku, Islandu, Slovensku a Rakousku jsme tak devátou zemí, která toto opatření zavedla.

Všimněte si bizarní kombinace zemí, ve kterých toto nařízení platí. V severských zemích je povinné celodenní svícení pochopitelné, žádný den zde mnohdy ani není, jeho smysl ve střední Evropě je ale diskutabilní. Proto vždy vedlo k bouřlivým debatám a zřejmě tomu tak i vždy bude...

Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 13 příspěvků
TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD

Trvalo více než pět let, než Kia přetavila fantastický koncept GT v produkční auto. Najala na to ty správné lidi a výsledkem je gran turismo, který nemá v historii značky obdoby.

11.  1.  2018 | Jan Mička | 114 příspěvků
Minitest Volvo S90 D4 Polestar: První Volvo z Číny je tady!

Volvo S90 D4 Polestar (minitest)

Otestovali jsme Volvo S90 s prostřední dieselovou motorizací. Vyplatí se tovární "tuning" od Polestar?

9.  1.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků