Nezapomeňte: v Rakousku platí celoroční svícení

Pokud se chystáte zamířit se svým vozem na rakouské silnice, nezapomeňte, že tam od loňska platí povinnost celoročně používat světlomety. Za nedodržení vám pak od 15. dubna hrozí pokuta až 15 eur (přibližně 440 Kč).

Povinné celoroční svícení platí v Rakousku již půl roku, přesně od 15. listopadu loňského roku, ovšem až do 15. dubna se případné porušení obešlo bez finanční sankce a přestupek se řešil pouze domluvou. Řidič je v Rakousku povinen zapnout alespoň tlumená světla ihned po nastartování.

Rakousko se tak zařadilo mezi další evropské země, které tuto povinnost zavedly a které si od tohoto kroku slibují snížení nehodovosti na silnicích. Také v České republice začne povinnost používat celoročně potkávací světla, nebo světla na denní svícení, od 1. července 2006. Po Dánsku, Estonsku, Lotyšsku, Norsku, Švédsku, Islandu, Slovensku a Rakousku jsme tak devátou zemí, která toto opatření zavedla.

Všimněte si bizarní kombinace zemí, ve kterých toto nařízení platí. V severských zemích je povinné celodenní svícení pochopitelné, žádný den zde mnohdy ani není, jeho smysl ve střední Evropě je ale diskutabilní. Proto vždy vedlo k bouřlivým debatám a zřejmě tomu tak i vždy bude...

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 56 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků