Nezapomeňte: v Rakousku platí celoroční svícení

Pokud se chystáte zamířit se svým vozem na rakouské silnice, nezapomeňte, že tam od loňska platí povinnost celoročně používat světlomety. Za nedodržení vám pak od 15. dubna hrozí pokuta až 15 eur (přibližně 440 Kč).

Povinné celoroční svícení platí v Rakousku již půl roku, přesně od 15. listopadu loňského roku, ovšem až do 15. dubna se případné porušení obešlo bez finanční sankce a přestupek se řešil pouze domluvou. Řidič je v Rakousku povinen zapnout alespoň tlumená světla ihned po nastartování.

Rakousko se tak zařadilo mezi další evropské země, které tuto povinnost zavedly a které si od tohoto kroku slibují snížení nehodovosti na silnicích. Také v České republice začne povinnost používat celoročně potkávací světla, nebo světla na denní svícení, od 1. července 2006. Po Dánsku, Estonsku, Lotyšsku, Norsku, Švédsku, Islandu, Slovensku a Rakousku jsme tak devátou zemí, která toto opatření zavedla.

Všimněte si bizarní kombinace zemí, ve kterých toto nařízení platí. V severských zemích je povinné celodenní svícení pochopitelné, žádný den zde mnohdy ani není, jeho smysl ve střední Evropě je ale diskutabilní. Proto vždy vedlo k bouřlivým debatám a zřejmě tomu tak i vždy bude...

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol | 3 příspěvky
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků