Nevíte, co dělat o víkendu? Tyto dokumenty o autech rozhodně musíte vidět

Nevíte, jak se zabavit během dlouhých zimních večerů? Máme několik skvělých dokumentárních tipů!

Dokumenty jsou, stejně jako filmy, nedílnou součástí filmové knihovny každého automobilového fanouška. Některé z nich jsou dobré, některé ne, a některé jsou povinnost pro všechny, kterým v žilách koluje benzín. A přesně ty vám dnes ukážeme.

Steve McQueen: The Man & Le Mans (2015)

Film Le Mans se objevuje téměř ve všech žebříčcích nejlepších filmů o autech všech dob. Dokumentární film z roku 1971 mapuje osudy automobilového závodníka, který toho sice moc nenamluví, ale za volantem mu to jde skvěle. Neuvěřitelná puristická podívaná je odrazem Steva McQueena, který tak přenesl na plátno svou vizi o pravém a nefalšovaném pocitu ze závodění.

Film tedy berte jako nutnost. Ještě předtím si ale pusťte dokument Steve McQueen: The Man & Le Mans. Dokument z roku 2015 je strhující podívanou o natáčení tohoto filmu. Ukazuje, co všechno musel celý štáb protrpět a jakým zkouškám musel samotný McQueen čelit, aby si splnil svůj sen.

V některých případech vám bude hlavního protagonisty líto, v některých vám zase bude připadat, že arogantnějšího člověka aby člověk pohledal. Tak jako tak, Steve McQueen vám potvrdí, že je jedinečný a opravdový King of Cool. Po zhlédnutí tohoto dokumentu pro vás film Le Mans už nikdy nebude jako dřív.

Zlatý věk formule 1 (2013)

Tvůrci tohoto dokumentu pojali své dílo jako oslavu královny motorsportu a nadšení do této věci je cítit v každé uběhlé vteřině. Dokument mapuje nejdůležitější události Formule 1 a vyplňuje je rozhovory se slavnými jezdci, kterých se před kamerou sešlo rovných 12.

Je tam všechno, od Fangia až po Schumachera. Počátky soubojů za volantem se plynule prolnou v souboj mezi Laudou a Huntem, aby vás pak snímek chronologicky přenesl až k Sennovi a Prostovi. Ženy, rivalita, vzrušení a naprosté soustředění za volantem. Tady opravdu nic nechybí.

O závodech Formule 1 se dozvíte naprosto vše. Co si myslí samotní jezdci o úžasných érách, jejich život rockových hvězd a strach ze smrti, který je hnal kupředu. Strhující je například zpověď Nikiho Laudy o jeho nehodě na Nürburgringu v roce 1976.  Následky z ní si v podstatě nese dodnes...

Tucker: Člověk a jeho sen (1988)

Nejedná se tak úplně o dokument, jako spíš o životopisný film. Výsledek se sice snaží držet známých faktů, ale život nadějného podnikatele trochu růžově přibarvuje. To ovšem neznamená, že nejde o skvělou podívanou.

Film se odehrává po konci druhé světové války, kdy se podnikatel Preston Tucker snaží rozjet výrobu technicky vyspělých automobilů za příznivou cenu. Film ukazuje vývoj a výrobu úžasného vozu Tucker Torpedo, i Tuckerův souboj s velkými hráči amerického automobilového průmyslu.

Hlavní role se zhostil Jeff Bridges, který předvádí naprosto skvělý výkon. Pokud ovšem patříte mezi fanoušky filmu Big Lebowski, kde si stejný herec zahrál nezapomenutelnou hlavní roli, užijete si jeho kulišácký úsměv ještě víc.

Senna (2010)

Pochmurný, ale velmi intenzivní zážitek nabízí i další dokument z našeho výběru, mistrovské dílo Senna. Skutečný příběh brazilského jezdce je velkolepý a strhující zároveň. Dokument obsahuje vše, co byste o této legendě motorsportu měli vědět.

Dramatický životopis sklízel ovace i u diváků, kterým motorsport nic neříká, a to díky svému brilantnímu zpracování. Dozvíte se, jak se Ayrton Senna dostal od motokárových závodů do divokého cirkusu Formule 1, a jak si poradil s životem slavného matadora závodních okruhů.

V emotivním příběhu samozřejmě nechybí ani Alain Prost, Sennův největší rival. Kromě toho obsahuje dosud nepublikované záběry, včetně komentáře stáje Williams o osudné nehodě na okruhu Imola v roce 1994.

Ferrari: Cesta k nesmrtelnosti (2017)

I poslední dokument v našem výběru se odehrává v prostředí Formule 1. Jako gladiátoři si připadali jezdci z padesátých let minulého století, když monoposty připomínaly spíše časovanou bombu než závodní vůz.

Dokument přináší na obrazovky cestu pěti jezdců na cestě ke slávě. Mezi nimi je i Juan Manuel Fangio, který je považován za nejlepšího jezdce Formule 1 všech dob. Jeho rekord v počtu vyhraných závodů dokázal překonat až Michael Schumacher o několik dekád později.

Neuvěřitelná cesta stáje Ferrari, kdy žádný z jezdců na začátku závodu nevěděl, jestli přežije do konce. Přátelství, rivalita a plyn na podlaze. To je poslední dokument z našeho výběru, který byste si měli zařadit do své filmové knihovny.

TEST Suzuki Jimny 1.5 VVT 4x4 AllGrip: Chcete ho? Ano, chcete ho!

Suzuki Jimny 1.5 VVT 4x4

Když na vás Jimny pohlédne svým roztomilým kukučem, není ani třeba klást onu známou otázku „Chcete mě?“. Tehle roztomilej kříženeček je totiž moc hodnej, má rád projížďky po lese, ale umí se chovat i ve městě, hodí se k dětem i na práci, moc toho nespapá a vejde se skoro všude. Toho prostě chcete, o tom není sporu. Ale zaprvé není všechno jen a jen růžové, a pak je tu ještě jedna zásadní otázka: Automat, nebo manuál? Pečlivě jsme vyzkoušeli oba.

14.  12.  2019 | Petr Schnagl | 31 příspěvků
První jízda s Volkswagenem Golf VIII: Klasik všech klasiků v digitálním věku

Volkswagen Golf VIII

S novým Volkswagenem Golfem jsme se staticky seznámili koncem října při oficiálním odhalení. Nyní se osmým vydáním evropského bestselleru konečně svezeme.

10.  12.  2019 | Svět motorů | 59 příspěvků
TEST Ford Focus ST Plus Performance: Bejby nebude sedět v koutě!

Ford Focus ST Plus Performance

Akronymem rychlého Fordu je od pradávna označení RS a hot-hatch modrého oválu se již několikátou generací zove Focus RS. Jeho bejby bratříček ST se v očích nadšenců vždy tak trochu krčil v koutku a tam si fidlal ty své druhé housličky. K patnáctým narozeninám ale dostal od hodných strýčků z vývojového oddělení elektrickou kytaru… a k ní koncertní kombo s elektronickými efekty.

5.  12.  2019 | Petr Schnagl | 31 příspěvků