Elon Musk chce vkládat lidem do mozků čipy. Ulehčí tím život tělesně postiženým

Business Elona Muska se netočí jenom kolem elektromobilů Tesla. Jeho start-up Neuralink chce řešit problémy tělesně postižených lidí pomocí čipů v mozku.

Vizionář Elon Musk se opět dostal do popředí zájmu. Jeho start-up Neuralink, který založil v roce 2017, představil výsledky své dosavadní práce. Společnost pracuje na speciálních čipech, které by mohly v budoucnu pomoci lidem s tělesným postižením ovládat počítač nebo chytrý telefon pouze pomocí svých myšlenek.

Tesla propustí tisíce lidí. Asi jenom tak se může vymanit z problémů

Tesla propustí tisíce lidí. Asi jenom tak se může vymanit z problémů

V přímém přenosu tak Musk představil novou technologii, která může v budoucnu pomoci lidem. Naznačil i to, že by nový vynález mohl pomoci bojovat proti některým poruchám mozku. „Většina lidí si to neuvědomuje, ale my můžeme tyto problémy vyřešit pomocí čipů,“ uvedl Musk. Doplnil také, že chce se svým startupem dosáhnout „symbiózy s umělou inteligencí“.

Elon Musk otevřel první podzemní tunel. Novinářům se dělalo špatně

Elon Musk otevřel první podzemní tunel. Novinářům se dělalo špatně

Implantáty budou šetrně zapuštěny do mozkové tkáně. Jejich speciální schopností je, že dokáží snímat elektromagnetické impulsy. Implantáty Muskovy společnosti dokáží tyto podněty rozeznat, a jejich nositel tak může myšlením ovlivnit to, co se bude dít. V lékařství takové technologie sice existují, ale Neuralink údajně vytvořila takové implantáty, které mozkovou tkáň téměř vůbec nepoškozují.

Elon Musk si opět pustil pusu na špacír. Nadávky teď směřuje i na novináře

Elon Musk si opět pustil pusu na špacír. Nadávky teď směřuje i na novináře

Elon Musk prozradil, že mezi současné plány Neuralinku patří vytvoření speciálního zařízení, které by dokázalo do mozku dostat příslušné implantáty. Pro představu - jejich tloušťka se pohybuje mezi 4 a 6 mikrometry. To je zhruba necelá třetina průměru lidského vlasu.

Server The New York Times ale uvedl, že Muskův nový projekt má před sebou ještě „dlouhou cestu“, než bude moc být použit pro komerční účely.

Elon Musk bleskově zvýšil hodnotu Tesly. Prý jde ale o podvod

Elon Musk bleskově zvýšil hodnotu Tesly. Prý jde ale o podvod

Testování nové technologie probíhá zatím na myších a opicích, které dokázaly pomocí své mysli počítač ovládat. Musk však nyní doufá, že by se technologie mohla testovat na lidských subjektech. A to už příští rok. Neuralink by také nově měla spolupracovat s neurochirurgy ze Stanfordské univerzity.

Autor: Jiří Frydlewicz

Článek vyšel na serveru E15.cz >>>

TEST Subaru BRZ Spec. S: BRZy, jazyk, nazývat… věci pravými jmény

Subaru BRZ Spec. S

Pokud máme věci nazývat pravými jmény, je nutno poznamenat, že zlí jazykové tvrdí, že BRZ „nejede“. A je fér přiznat, že jakkoli pro modelový rok 2019 a speciálně v limitované edici Spec. S prodělalo řadu změn, včetně například jiného naladění řídící jednotky, je na tomto tvrzení kus pravdy. To však ani náhodou neznamená, že by BRZ nebylo skvělé auto.

19.  8.  2019 | Petr Schnagl | 8 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 68 příspěvků
TEST Ford Ranger Raptor: The Rock s pisklavým hláskem. I tak je ale boží

Ford Ranger Raptor

Další dva válce by evropský Raptor potřeboval jako prase drbání. Naopak automat klidně mohl mít o tři nebo čtyři kvalty méně. Svým speciálním podvozkem však nový Ranger beztak o parník převyšuje všechno, co jste dosud ve třídě pick-upů znali.

13.  8.  2019 | Miro Mihálik | 8 příspěvků