Nestartujte zatopené auto!

Bohužel velmi aktuální téma, které se týká mnoha desítek utopených vozidel. Ukvapený zásah může způsobit nenapravitelné škody, takže přinášíme několik rad, jak si v tak nepříjemné situaci počínat.

Každé utopené auto je těžce poškozeno. Hlavně na vnitřním zařízení, čalounění a mechanických částech. Ovšem právě ty je ošetřit nejsnazší. Daleko složitější je to u agregátu, protože do něj nevidíme. Především se nikdy nesmíme pokoušet nastartovat a zjistit tak stav motoru. Nesmíme auto ani roztahovat – to je nejjistější cesta k definitivnímu zničení pohonné jednotky. Počkáme až vyschne elektroinstalace, což může v i v těchto teplých dnech trvat také několik dní. Potom je třeba vypustit palivovou nádrž a důkladně vyčistit. Stejně tak je dobré vyměnit i olej v motoru a převodovce. Pokud byl motor opravdu celý zalitý, nesmí se zanedbat kontrola sacího systému. Tedy demontovat vzduchový filtr – nejen vložku, ale odšroubovat celé sání a důkladně vyčistit od naplavených nečistot. Teprve potom s vyšroubovanými svíčkami můžeme zkusit nastartovat. Uvést do chodu utopené auto není jednoduché. Pokud si na to netroufáte, svěřte vše odborníkům.

Ještě jednou opakujeme, že v žádném případě se nesmí před všemi těmito operacemi startovat. Oživit vyčištěný a zkontrolovaný agregát je nakonec už jednoduché, ale právě tato předchozí fáze je rozhodující. Z následků totálního zaplavení se celé auto vzpamatovává jen velmi obtížně.

Doporučujeme

Články odjinud