Německá novinka: výnosy z dálničních známek snížit cenu benzínu

Náši západní sousedé možná od roku 2008 zavedou dálniční známky pro osobní automobily. Bavorská vláda, která je strůjcem této myšlenky, však nehodlá takto vybrané peníze použít na výstavbu nových dálnic, jak je většinou zvykem, ale použít je jako "dotaci" na paliva.

V Německu v této chvíli stojí litr benzínu okolo 1,38 € a třeba v sousedním Rakousku jen 1,17 €. Vysoký rozdíl pak znamená, že mnoho německých řidičů jezdí čerpat palivo do sousedních zemí. Navíc od nového roku vzroste v Německu DPH ze současných 16 procent na 19 a paliva tak opět zdraží.

Pokud by se bavorské vládě podařilo prosadit tento nápad do spolkového zákona ve svém nynějším návrhu, snížily by výnosy za dálniční známky ceny naturalu zhruba o 18 centů a nafty o 15 centů. Tím vy se ceny výrazně přiblížily okolním zemím a němečtí motoristé by nemuseli jezdit k sousedům. Celkový přínos pro ekonomiku by měl být dle odhadů okolo 4,9 mld. eur za dálniční známky a zhruba 2 mld. eur na zvýšených výnosech čerpacích stanic.

Bavorská vláda se tak pokouší snížit vysoké daně novými poplatky. Místo snížení spotřebních a dalších daní, které jsou na paliva uvalena, přijde s nápadem, že zavede novou "daň", kterou pak bude dotovat vysoce zdaněné paliva. Možná by nebylo do věci zvýšit daně firmám o 10 procent, kterými by se poté kompenzovalo DPH. Případně najít jiné daně, které by se snížily vybráním peněz novými poplatky. Jak jednoduché... A nebo spíše podivné?

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků