Německá novinka: výnosy z dálničních známek snížit cenu benzínu

Náši západní sousedé možná od roku 2008 zavedou dálniční známky pro osobní automobily. Bavorská vláda, která je strůjcem této myšlenky, však nehodlá takto vybrané peníze použít na výstavbu nových dálnic, jak je většinou zvykem, ale použít je jako "dotaci" na paliva.

V Německu v této chvíli stojí litr benzínu okolo 1,38 € a třeba v sousedním Rakousku jen 1,17 €. Vysoký rozdíl pak znamená, že mnoho německých řidičů jezdí čerpat palivo do sousedních zemí. Navíc od nového roku vzroste v Německu DPH ze současných 16 procent na 19 a paliva tak opět zdraží.

Pokud by se bavorské vládě podařilo prosadit tento nápad do spolkového zákona ve svém nynějším návrhu, snížily by výnosy za dálniční známky ceny naturalu zhruba o 18 centů a nafty o 15 centů. Tím vy se ceny výrazně přiblížily okolním zemím a němečtí motoristé by nemuseli jezdit k sousedům. Celkový přínos pro ekonomiku by měl být dle odhadů okolo 4,9 mld. eur za dálniční známky a zhruba 2 mld. eur na zvýšených výnosech čerpacích stanic.

Bavorská vláda se tak pokouší snížit vysoké daně novými poplatky. Místo snížení spotřebních a dalších daní, které jsou na paliva uvalena, přijde s nápadem, že zavede novou "daň", kterou pak bude dotovat vysoce zdaněné paliva. Možná by nebylo do věci zvýšit daně firmám o 10 procent, kterými by se poté kompenzovalo DPH. Případně najít jiné daně, které by se snížily vybráním peněz novými poplatky. Jak jednoduché... A nebo spíše podivné?

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků