Německá novinka: výnosy z dálničních známek snížit cenu benzínu

Náši západní sousedé možná od roku 2008 zavedou dálniční známky pro osobní automobily. Bavorská vláda, která je strůjcem této myšlenky, však nehodlá takto vybrané peníze použít na výstavbu nových dálnic, jak je většinou zvykem, ale použít je jako "dotaci" na paliva.

V Německu v této chvíli stojí litr benzínu okolo 1,38 € a třeba v sousedním Rakousku jen 1,17 €. Vysoký rozdíl pak znamená, že mnoho německých řidičů jezdí čerpat palivo do sousedních zemí. Navíc od nového roku vzroste v Německu DPH ze současných 16 procent na 19 a paliva tak opět zdraží.

Pokud by se bavorské vládě podařilo prosadit tento nápad do spolkového zákona ve svém nynějším návrhu, snížily by výnosy za dálniční známky ceny naturalu zhruba o 18 centů a nafty o 15 centů. Tím vy se ceny výrazně přiblížily okolním zemím a němečtí motoristé by nemuseli jezdit k sousedům. Celkový přínos pro ekonomiku by měl být dle odhadů okolo 4,9 mld. eur za dálniční známky a zhruba 2 mld. eur na zvýšených výnosech čerpacích stanic.

Bavorská vláda se tak pokouší snížit vysoké daně novými poplatky. Místo snížení spotřebních a dalších daní, které jsou na paliva uvalena, přijde s nápadem, že zavede novou "daň", kterou pak bude dotovat vysoce zdaněné paliva. Možná by nebylo do věci zvýšit daně firmám o 10 procent, kterými by se poté kompenzovalo DPH. Případně najít jiné daně, které by se snížily vybráním peněz novými poplatky. Jak jednoduché... A nebo spíše podivné?

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků