Němci přepsali rekord ve zrychlení z nuly na 100 km/h. Řidič musel snést ohromné přetížení

Rekord o nejlepší akceleraci se vrací do Německa. Greenteam znovu přepisoval Guinnessovu knihu rekordů.

V roce 2012 stanovili studenti ze stuttgartské univerzity (říkají si Greenteam) rychlostní rekord, kdy jejich monopost dokázal akcelerovat z 0 na 100 km/h za 2,681 sekundy. Zápis do Guinnessovi knihy rekordů v roce 2016 přepsaly týmy z Nizozemska a Švýcarska s časem 1,513 sekundy. Nyní se prvenství opět vrací do Německa s naprosto fascinujícím výsledkem.  

Rekord v akceleraci z klidu na 100 km/h tentokrát studenti snížili na neuvěřitelných 1,461 sekundy. Pro představu, Bugatti Chiron je ve stejném sprintu skoro o sekundy pomalejší. Formule z Německa překonává o 0,6 sekundy Ariel Hipercar a půl sekundy na něj ztrácí i hypersport Pininfarina Battista s výkonem 1400 kW (1876 k).

Studentská formule ale takovou „palbu“ nepotřebuje. Vzhledem ke hmotnosti necelých 145 kg si vystačí se dvěma elektromotory o celkovém výkonu 247 koní, který je přenášen na obě nápravy. Rychlou kalkulací dojdete k poměru 1726 koní na tunu. Energie je čerpána z baterie vyrobené na zakázku.

Hlavním hrdinou je samozřejmě elektrická formule, ale neméně respektu si zaslouží také pilot. Při tak brutálním zrychlení na něj působí přetížení 2g, které je srovnatelné se zátěží, kterou snášejí astronauti při vstupu do zemské atmosféry.

Sladké odměně však předcházela trnitá cesta. Začátkem roku měl Greenteam nehodu, kdy nad monopostem ztratil řidič kontrolu a následně havaroval do bariéry z pneumatik. Rekord se studenti pokoušeli zlomit už před měsícem, ale kvůli technické závadě museli odstoupit. Nyní na testovacím polygonu Bosch v Renningenu sklidili ovoce. 

Diskuze (11) Další článek: Jaguar F-Type čeká poslední modelový rok. Nová výroční edice 75 tak působí spíše pochmurně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,