Nemá ruce ani nohy, ale přesto řídí auto. Němec ukazuje, že handicap ho nezastaví

Nemít končetiny vás nemusí zastavit v tom, abyste mohli řídit auto. Janis McDavid vám to názorně ukáže.

Janis McDavid se narodil bez rukou a nohou, ale přesto je doslovným ztělesněním pozitivního přístupu k životu. Rčení, že nemáme hledat důvody, proč něco nejde, ale spíše hledat řešení, aby to šlo, je mu naprosto blízké. I se svým handicapem je totiž schopný usednout za volant auta a užít si tu pravou cestovatelskou svobodu.

McDavid totiž jezdí speciálně upravenou dodávkou Mercedes Sprinter, která má na všechny myslitelné problémy s řízením auta bez končetin řešení. Součástí je samozřejmě i speciální elektrický vozík s ovládacím panelem, ze kterého McDavid svou dodávku na dálku ovládá. Všechno tedy začíná automatickým otevřením zadních dveří vozu a spuštěním zvedací rampy.

Mercedes GenH2 je koncept vodíkového tahače. Na cesty zamíří už v roce 2023

Mercedes GenH2 je koncept vodíkového tahače. Na cesty zamíří už v roce 2023

Uvnitř pak stačí dojet vozíkem na místo, kde se bezpečně uzamkne, vlastní silou se po malých schůdcích přesunout na místo řidiče, podsunout se pod bezpečnostní pásy a spustit diagnostiku systémů vozu podobně jako v letadle. K některým úkonům si přitom vozíčkář pomáhá svými ústy, například zasunutí klíče do spínací skřínky nebo zacvaknutí pásu.

Mnoho ovládacích prvků vozu je samozřejmě ergonomicky upraveno ke snadnějšímu ovládání, a přestože má Mercedes stále klasický volant a pedály, McDavid řídí dodávku pouze joystickem pod svým ramenem. Ovládání plynu/brzdy je pak z bezpečnostního hlediska obrácené, aby řidič při nahnutí dopředu nezačal nechtěně akcelerovat – pohybem páky dopředu se tedy brzdí a dozadu přidává plyn.

Nový Mercedes třídy S dorazil do Česka. Špička v segmentu nejde pod 2,5 milionu

Nový Mercedes třídy S dorazil do Česka. Špička v segmentu nejde pod 2,5 milionu

Lepší představu o ovládání speciálního Sprinteru již ukáže dvojice videí níže (s možností anglických titulků). „V životě by se člověk neměl soustředit na problémy, ale raději na možnosti,“ dodává v jednom videu McDavid. Více slov asi netřeba.  

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz je německý výrobce automobilů, autobusů, užitkových a nákladních vozů. Patří do skupiny Daimler AG.

Historie sahá až do roku 1886. Poprvé byla značka Mercedes použita na automobilu v roce 1901, jako Mercedes-Benz v roce 1926.

Mercedes-Benz třídy A • Mercedes-Benz třídy C • Mercedes-Benz třídy E • Mercedes-Benz třídy S • Mercedes-Benz CLA • Mercedes-Benz GLC • Mercedes-Benz GLB-SUV

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Toyota GR Supra Dynamic 2.0: Dobře maskovaná vzpomínka na Celicu?

Toyota GR Supra Dynamic 2.0

Menší výkon, nižší cena. Zaujme Toyota Supra i ve střízlivém provedení se čtyřválcem pod kapotou?

dnes | Vladimír Kadera
Minitest Honda Jazz Crosstar 1.5 e:HEV Executive: Nákupní vozík v montérkách

Honda Jazz Crosstar 1.5 e:HEV

Moderní interpretace nákupního vozíku je dostupná ve dvou různých variantách. Po základní se nyní podíváme na tu, která míří více na lifestyle.

18.  10.  2020 | Vladimír Kadera | 92 příspěvků
Za volantem hybridního Renaultu Clio E-Tech: Sesadí Toyotu z trůnu? Šanci má!

Renault Clio 1.6 SCe E-Tech

Minulý týden jsme se poprvé projeli s novými elektrifikovanými Renaulty. Po plug-in hybridním crossoveru Captur přišla řada na full-hybridní Clio E-Tech, kterému se toho dá vytknout jen málo.

15.  10.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků