Nejvíce poruchové vozy

Statistiky poruchovosti jednotlivých modelů patří mezi důležité faktory při koupi nového i ojetého vozu. Dřív se jim nepřikládal příliš velký význam, ale jejich důležitost se v poslední době prudce zvýšila. Jedním z nejobjektivnějších ústavů, který právě tyto statistiky zjišťuje, je německý automobilový klub ADAC.
Nejvíce poruchové vozy
Podle posledního výzkumu, který byl proveden v roce 2001 je situace v Německu následující:

To, že se téměř všechny modely Toyoty vejdou do první trojky v žebříčku nejspolehlivějších asi není příliš překvapivé, protože v tomto směru je Toyota už dlouhodobě na špici. Pro kupce ojetých vozů to znamená, že i přes vysokou cenu náhradních dílů této značky je koupě jejich modelů celkem výhodná, protože se s vozem příliš často do servisu nepodívají. Samozřejmě ale záleží na tom kterém voze.

Pro nás je nepříznivý stav, že v nižší střední třídě se Škoda Felicia umístila na konci tabulky, ze které vyplývá, že více poruchový je pouze Fiat Punto. Statistika samozřejmě nezahrnuje všechny modely dané třídy, ale vyskytují se zde nejběžnější modely na německých silnicích. Pokud se trochu více do tabulky podíváme, je jasné, že suverénně nejméně spolehlivé jsou vozy Fiatu a Renaultu, které vždy tabulku spolehlivosti uzavírají.

U Fiatu jde o věc relativně známou, kterou ale zatím nikdo neřeší, ale technici od Renaultu by se měli vážně zamyslet nad tím, jestli by se neměli zabývat i trochu něčím jiným, než designovou stránkou svých modelů. Poruchovost 48,1/1000 vozů u modelu Espace je opravdu hrozivá.

Méně příjemné je i zjištění, že vozy značky Volvo sice asi patří k velmi bezpečným, ale se spolehlivostí modelů je to o poznání horší, v každém případě ale nikoliv tak špatné, jako u Renaultu a Fiatu. Pokud bychom chtěli učinit závěr, tak vidíme, že Toyoty jsou nejvíce spolehlivé a podobně si vedou i ostatní japonské automobilky.

U evropských je to odlišné v tom, že spolehlivost se odlišuje model od modelu, až na výše zmíněný Fiat a Renault, u kterých jsou všechny modelové řady dosti poruchové.

Klepněte pro větší obrázek
V tabulce jsou zkoumány čtyř a pětileté vozy.
Číslo vyjadřuje počet vážných závad na 1000 vozů.

 

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků