Nejspolehlivější auta dle J. D. Power 2009

Ve studiích J. D. Power patří mezi nejlepší tradičně japonské značky, v této ale vítězí i ty, jež bychom zde nečekali. Kdo uspěl a kdo ne?

Studie J. D. Power má většina z nás spojena s indexy zákaznické spokojenosti s automobilovými značkami, které patří k nejznámnějším výsledkům činnosti této americké agentury. Jejich relevantnost je sice diskutabilní, ostatně jako u všech jiných podobných anket, nějakou vypovídací hodnotu ale jistě má, a proto se jim na našich stránkách pravidelně věnujeme. Tyto ankety probíhají vždy odděleně v jednotlivých zemích a pro Evropu se za vypovídající považují obvykle výsledky z Velké Británie - ty loňské si můžete projít zde.

J. D. Power se ale věnuje i celé řadě jiných průzkumů, výzkumů a anket. Pomineme-li ty, které s auty vůbec nesouvisí, máme zde i celou řadu automobilových indexů, kterým stojí za to věnovat pozornost. Dnes se podíváme na čerstvé výsledky dvou z nich, které se věnují spolehlivosti aut z pohledu zákazníka a spokojenosti zákazníků se servisy.

Spolehlivost podle značek

Před několika dny přišla agentura J. D. Power s další statistikou s názvem Vehicle Dependanility Study (VDS). Dobrou zprávou je, že ta je zaměřena výhradně na spokojenost majitelů s auty samotnými, tou špatnou ja pak skutečnost, že výzkum probíhal pouze v USA. Přesto nám jistě přinese řadu zajímavých podnětů. Předešleme, že se Lexus po čtrnácti letech propadl až na třetí místo a o první a druhé místo se dělí se ziskem stejného počtu bodů značky Buick a Jaguar...

Klepněte pro větší obrázek
Výsledky studie J. D. Power Vehicle Dependanility Study 2009

Výzkum pro vytvoření VDS probíhal v říjnu loňského roku a dotázáno v něm bylo celkem 46 000 majitelů vozů modelového roku 2006. Vytipováno bylo celkem 202 přesně specifikovaných a relativně závažných závad, s nimiž se majitelé tříletých aut mohli setkat. Výsledky pak byly vztaženy ke stovce vozů dané značky.

Vozy vítězných značek Buick a Jaguar tak dosáhly průměrného počtu 122 závad na 100 vozidel, třetí Lexus měl závad 126. Pětici nejlepších doplňují Toyota (129) a Mercury (134). Přiložená tabulka VDS je kupodivu dosti podobná výsledkům níže citované studie CSI. Dobře si vedou Lincoln, Cadillac, Porsche nebo Audi, nad průměr se vyškrabaly třeba Ford a Subaru, pod něj však klesly Mercedes-Benz a obě švédské automobilky, zatímco stupnici spolehlivost automobilů uzavírají Volkswagen a Suzuki (260, resp. 263 zaznamenaných poruch na 100 automobilů).

Nejspolehlivější vozy jednotlivých tříd

Výzkum VDS vedl rovněž k vyhlášení nejspolehlivějších vozů v jednotlivých třídách, které jmenujeme níže. Pouze dodejme, že Toyota zde zaznamenala 10 prvenství a Ford 4.

Minivozy:

Klepněte pro větší obrázek
Toyota Scion xA

Kompaktní vozy:

Klepněte pro větší obrázek 
Toyota Prius


Malé sportovní vozy:

Klepněte pro větší obrázek
Mazda MX-5

Střední sportovní vozy:

Klepněte pro větší obrázek
Toyota Solara

Střední třída:

Klepněte pro větší obrázek
Buick LaCrosse

Velká auta:

Klepněte pro větší obrázek
Mercury Grand Marquis

Luxusní kompaktní sportovní vozy:

Klepněte pro větší obrázek
Nissan 350Z

Luxusní menší vozy:

Klepněte pro větší obrázek
Lincoln Zephyr

Luxusní střední vozy:

Klepněte pro větší obrázek
Acura RL

Luxusní velké vozy:

Klepněte pro větší obrázek
Lexus LS 430

Luxusní sportovní vozy:

Klepněte pro větší obrázek
Lexus SC 430

Kompaktní SUV:

Klepněte pro větší obrázek
Honda Element

Střední SUV:

Klepněte pro větší obrázek
Toyota Highlander

Velká SUV:

Klepněte pro větší obrázek
Toyota Sequoia

Luxusní střední SUV:

Klepněte pro větší obrázek
Lexus GX 470

Velká luxusní SUV:

Klepněte pro větší obrázek
Lincoln Mark LT

Velké pick-upy:

Klepněte pro větší obrázek
Toyota Tundra

Střední pick-upy:

Klepněte pro větší obrázek
Ford Ranger

MPV:

Klepněte pro větší obrázek
Dodge Caravan

Spokojenost se servisy

Koncem letošního února J. D. Power zveřejnilo výsledky své studie Customer Service Index 2009 (CSI). Tato studie má na rozdíl od většiny ostatních pouze jedny výsledky pro celý svět a vztáhnout ji tak přeneseně lze i na Českou republiku.

Oproti dikci marketingových tahů však musíme zdůraznit, že studie CSI je zaměřena výhradně na spokojenost zákazníků se značkovými servisy, takže přímo nevypovídá o kvalitách aut samotných. Na druhou stranu však jde jistě o studii velmi propracovanou, jež má dostatečný počet vstupních informací a nabízí obraz servisů jednotlivých značek v „globálním“ měřítku.

Letos byla studie CSI vypracována již po devětadvacáté a dotázáno bylo v ní celkem 106 059 majitelů vozů z modelových roků 2004 až 2008. Výzkum probíhal v posledním čtvrtletí loňského roku, a sice v šestnácti zemích od Austrálie, přes Čínu, Kanadu, Německo, JAR či Anglii až po Thajsko nebo Nový Zéland.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledky studie J. D. Power Customer Service Index  2009

V rámci studie CSI se sleduje pět oblastí, v nichž má zákazník označit míru své spokojenosti (seřazeno dle důležitosti): kvalita servisu, předávka auta k úkonu, doporučení ze strany servisu, vybavení servisu a přebírání vozidla. Kromě jiného z této studie plyne, že průměrný motorista během prvních let provozu svého vozu vyplatí ročně v průměru 310 dolarů za výměny oleje a preventivní servisní úkony. Nepřekvapí, že motorista nespokojený se značkovým servisem přechází po uplynutí záruční doby k neautorizovaným servisům s osminásobně větší pravděpodobností, než motorista, jenž označí svoje zkušenosti se značkovým servisem jako dobré.

Na příčku nejvyšší se letos z loňského čtvrtého místa vyšvihnul Lexus, jenž obdržel celkem 835 bodů z 1 000 dosažitelných a exceloval ve čtyřech z pěti sledovaných hledisek s výjimkou kapitoly přebírání vozidla. Pětici nejlepších pak doplňují Jaguar (810 bodů), BMW (808), Cadillac (806) a Acura (805 bodů). Průměrnou hodnotou se stalo 761 bodů, nad kterou se dále dostaly značky jako Porsche, Audo, Mercedes-Benz, SAAB nebo Hyundai, naopak hluboko pod průměrem skončily překvapivě Subaru, Volkswagen či Suzuki, jež také stupnici hodnocených značek uzavírá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jaguar XKR-S / BMW M3 / Cadillac STS

Jon Soborn, ředitel výzkumu J. D. Power, připomněl při příležitosti prezentace těchto výsledků důležitou skutečnost: ačkoli je značkový servis až tím nejposlednějším článkem v celém automobilovém průmyslu, může právě jeho kvalita velmi významně ovlivňovat vnímání vozů dané značky. Nedbalým přístupem k servisní síti tak může každá samotná automobilka přicházet o klienty.

Spokojenost s českými servisy by možná dala na vlastní studii, odstrašující zážitky i ze servisů těch nejrenomovanějších značek jsou mnohým jistě dobře známy. Jak jste tedy vy spokojeni se servisem té které značky a jezdíte do autorizovaného servisu pouze kvůli záruce?

Za volantem Škody Octavia RS Combi 2.0 TSI: Kabel nechte Bruselu, berte tuhle!

Škoda Octavia RS Combi 2.0 TSI

Vyzkoušeli jsme Škodu Octavia RS. Tu správnou Škodu Octavia RS. A tady je pár důvodů, proč byste se měli zajímat právě o verzi, o které si dnes budeme povídat.

dnes | Jan Mička | 21 příspěvků
Za volantem Škody Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): To nejlepší z Mladé Boleslavi?

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

S novou Škodou Octavia Scout jsme poprvé jezdili už v pondělí, o dojmy se však můžeme podělit až teď. Jak jezdí s nejsilnějším a v současnosti jediným dostupným motorem v Česku?

včera | Jan Mička | 95 příspěvků
TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

29.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 61 příspěvků