Nejspolehlivější auta dle Consumer Reports 2010

Magazín Consumer Reports zveřejnil výsledky své nové studie spolehlivosti. Zázraky nečekejte, překvapení se ale najdou.

S výsledky automobilových studií Consumer Reports vás pravidelně sezamujeme už několik let. Pokud jste dosud žádný z našich článků na toto téma nečetli, patrně vás zajímá, co to vůbec Consumer Reports je. Jde o periodikum americké Consumers Union, tedy jakési unie spotřebitelů, což je nezisková organizace zabývající se zkoumáním kvality produktů v různých oborech. Dlouhodobě největší kredit má ale na poli osobních automobilů, o které se také zajímá nejvýznamnější část ze 7,3 milionu předplatitelů zmíněného periodika, jenž se na výsledcích studií aktivně podílejí.

Vzhledem k tomu, že jde o americkou organizaci, nepřekvapí, že se soustředí na vozy prodávané na americkém trhu. Většinu z nich ale dobře známe i z trhů evropských, najde se pouze pár „amerických exotů” jako Scion či Lincoln, které v Evropě vůbec nepůsobí. Ale jde skutečně jen o jednotlivosti, a tak výsledky můžeme považovat za relevantní i pro nás.

Výzkum letos probíhal na vzorku 1,3 milionu vozidel, které jsou ve vlastnictví nebo pronájmu předplatitelů Consumer Reports. Zkoumal vozy všech značek vyrobených od roku 2001 do roku 2010 a hodnotiteli byli pochopitelně sami jejich uživatelé. Výsledkem je pak studie, kterou vám předkládáme a jež je oficiálně označena jako „odhadovaná spolehlivost vozů pro rok 2011”. Protože ale nežijeme v zemi, kde zítra znamená včera a jde ve skutečnosti jen o shrnutí faktického stavu roku 2010, přidržíme se dosavadní tradice a budeme tento výzkum označovat letošním datem.

Pojďme se ale už podívat na samotné letošní výsledky. Ty můžete rovnou směle porovnávat s těmi loňskými.

Japonci stále vedou, polepšily si i americké značky

Z nového průzkumu je patrné, že výrobky koncernu General Motors pokračují ve zlepšování své kvality. Například plných 83 % Chevroletů, nejprodávanější značky GM, dosáhly lepšího než průměrného hodnocení (vloni tento poměr činil jen 50 %). Polepšily si i ostatní značky GM. Toto zlepšení jde na vrub několika skutečnostem: koncern General Motors představil širokou škálu nových modelů, ty stávající vylepšil a zbavil se zátěže problematických typů z produkce značek Hummer, Pontiac nebo Saturn.

Tak či onak, na Asiaty si vozy GM zatím nesáhnou a tabulkám stále dominují produkty japonských automobilek Honda a Toyota. Zejména v případě Toyoty je pozoruhodné, že špičkových výsledků dosáhla i přes řadu tristních svolávacích akcí. Vysoko je rovněž Subaru a také Nissan se alespoň díky své luxusní odnoži Infiniti podíval na nejvyšší příčky.

Znamenitého výsledku dosáhl i Ford, jehož modely včetně vozů Lincoln jsou v otázce spolehlivosti z 90 % v kategorii průměrných a nadprůměrných, čímž se FMC dostala nad japonské vozy Mazda a Nissan a „líže záda“ Lexusu. Jediným z někdejší „velké trojky“, kdo se na současné poměry nechytá, je Chrysler, jehož potenciál brzdí vesměs obstarožní modely.

Německé značky vesměs dále upadají, výjimky se ale najdou

Doslova tragických výsledků dosáhly některé evropské značky, zejména pak německá trojka Audi, BMW a Mercedes-Benz.

Na samý chvost spadlo Audi, které si oproti loňsku pohoršilo o sedm příček a je v celkovém hodnocení automobilek předposlední. Tři čtvrtiny z modelového spektra čtyř kruhů padlo pod průměr, přičemž hlavním „viníkem“ se stává nový zážehový „třílitr“ s přeplňováním kompresorem. Ten i nás již v několika modelech (zejména S4 a S5 Sportback) zarmoutil svou extrémní spotřebou paliva pŕi využívání jeho výkonu a jak vidno, ani se spolehlivostí na tom není nejlépe. A6 3,0 TFSI je pak vůbec nejhůře hodnoceným Audi ze všech.

O mnoho lépe na tom není BMW, neboť bezmála polovina jeho typů sklouzla do kategorie podprůměrných. Vlajku drží model M3, ale řady 1, 3 a 5 bohužel „dojely“ na problémy se zážehovými přeplňovanými šestiválci N54. Výsledkem je 23. místo BMW a 25. místo Mini. Hodnocených automobilek je přitom 27...

Podobně smutná je bilance Mercedesu, jehož SUV GLK propadla do hlubokého podprůměru. Jediným světlým bodem je tak sedan E350, což je znamením dobrého začátku pro další postup. Celkově 22. příčka je ale ostudná.

Výsledky německé prémiové trojky mohou leckoho překvapit, bohužel ale jen podporují naše pocity z vývoje kvality vozů těchto tří značek v posledních letech. Pojďme ale k pozitivnějším zjištěním.

Působivé jsou zejména výsledky automobilek Porsche a Volvo, jejichž všechny vozy se umístily ve spektru průměrných a nadprůměrných. Porsche si polepšilo o plných šest příček a je nyní druhé, Volvo zaznamenalo stejně pozitivní posun a je osmé.

Mezi tragickými výsledky Audi, BMW a Mercedesu a skvělým postavením Porsche a velmi dobrým Volva stojí 16. příčka Volkswagenu, který si tak víceméně drží své dřívější pozice kdesi okolo průměru. Kompletní výsledky pak mají následující podobu.

Spolehlivost automobilů dle značek, Consumer Reports 2010

 
Pořadí
Značka
Nejhorší model
Nejlepší model
Meziroční změna v pořadí
1
Scion
xB
xD
-
2
Porsche
911
Boxster
+6
3
Acura
TL (4WD)
RL
+2
4
Honda
Element
CR-V
-2
5
Infiniti
G Coupe
G SEDAN (4WD)
-1
6
Toyota
Venza
Yaris
-3
7
Subaru
Impreza WRX
Legacy, čtyřvál.
+2
8
Volvo
XC90, šestivál.
C30
+6
9
Lexus
GS (4WD)
LX
-3
10
Ford
Escape (4WD), čtyřvál.
Flex (EcoBoost)
+2
11
Hyundai
Genesis Coupe V6
Santa Fe V6
-4
12
Mazda
Tribute (4WD), čtyřvál.
MX-5
-1
13
Kia
Sedona
Sorento, čtyřvál.
-3
14
Nissan
Titan (2WD)
Pathfinder
-1
15
Lincoln
MKS
Navigátor
+1
16
Volkswagen
Routan
Golf, pětivál.
+1
17
Chevrolet
Aveo
Corvette Z06
+3
18
Buick
LaCrosse (4WD), V6
Enclave (FWD)
-3
19
Cadillac
STS, V6
CTS-V
+7
20
Jeep
Liberty
Patriot
+4
21
GMC
Youkon Hybrid
Yukon XL 2500
+2
22
Mercedes - Benz
E-Class Coupe
E-Class (RWD), V6
-4
23
BMW
135i
M3
-2
24
Dodge
Journey
Ram 1500 (2WD)
+1
25
Mini
Cooper Convertible
Cooper hatchback
-3
26
Audi
A6 (3,0 TFSI)
A4, čtyřvál.
-7
27
Chrysler
Town & Country
300 (V8)
-
 

Závěrem pak přidáváme ještě stručný přehled nejlépe a nejhůře hodnocených modelů napříč celým portfoliem. Jistě se v nich zorientujete i bez dalšího komentáře, většinu z nich dobře známe i z našich silnic...

Premianti...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

...a "loseři"

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský | 29 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků