Nejrychlejší ultra-luxusní zážitek z jízdy poskytne nový model Bentley Mulsanne Speed

Společnost Porsche Inter Auto CZ, oficiální zastoupení Bentley Praha, oznamuje příchod modelu Bentley Mulsanne Speed, který poskytne jeho majitelům nejrychlejší zážitek z jízdy ultra-luxusním vozem.
Nejrychlejší ultra-luxusní zážitek z jízdy poskytne nový model Bentley Mulsanne Speed

Bentley novým modelem Mulsanne Speed opět nastavuje laťku pro nejrychlejší ultra-luxusní limuzíny. Nový Mulsanne Speed dává řidiči k dispozici výkon 537 k (395 kW), točivý moment 1100 Nm, stejně tak jako nastavitelný podvozek a řízení podle přání řidiče.

Přepracovaný zážehový motor V8 o objemu 6,75 litru dokáže Mulsanne Speed zrychlit z 0 na 100 km/h během 4,9 s a dosáhnout nejvyšší rychlosti 305 km/h. Stejně, jako je tomu u moderních vozů Bentley vždy, také v tomto případě je vyšších výkonů dosaženo spolu se zlepšením hospodárnosti; v tomto konkrétním případě došlo ke zlepšení o 13 % a k navýšení dojezdu o 80 km.

Model Mulsanne Speed se odlišuje moderními stylistickými prvky, které se drží britské tradice sebevědomých luxusních vozů. Nejnovější technologie pro komunikace jsou v tomto voze ukryté za nejlepší materiály, které jsou zpracovány s nejlepší možnou řemeslnou zručností a ručně propracovanými detaily.

Výkonný ředitel Bentley Motors Wolfgang Dürheimer nový model komentuje:

„Nový Mulsanne Speed je vůz, který je definicí značky Bentley. Je to exemplární příklad jízdní výkonnosti a luxusu. Naši zákazníci v tomto ohledu nemusejí dělat kompromisy, což platí pro design, techniku a zpracování našeho nového vrcholného modelu. Mulsanne Speed je distingovaný, rozvážný a relaxující, přitom ale stále pevně spojený se silnicí a na požádání připravený dodat neutuchající dynamiku. V tomto voze se z každé cesty stává skutečný zážitek.“

Mulsanne Speed se představí 2. října 2014 na autosalonu v Paříži a první dodávky začnou již tuto zimu.

Točivý moment dosahuje rekordních hodnot

Srdcem Mulsanne Speed je kultovní osmiválec 6,75 l s dvojicí turbodmychadel, který byl pro Mulsanne Speed přepracován. Zcela nově navržen byl proces spalování (spalovacích prostory, sací trakty, vstřikovače paliva, svíčky a kompresní poměr), který přináší mnohem rychlejší reakce a lépe kontrolovaný spalovací proces. Tyto vlastnosti jsou v souladu s novým systémem proměnného časování a optimalizovaným ovládáním turbodmychadel. Tím došlo ke zvýšení točivého momentu na rekordní hodnotu 1100 Nm, jenž je dostupný od 1750 1/min.

Výjimečný točivý moment je doplněn zvýšeným výkonem 537 k, který je schopen Mulsanne Speed rozjet až na rychlost 305 km/h, což je v ultra-luxusním segmentu nedostižná hodnota. Zrychlení z 0 na 100 km/h zabere jen 4,9 s.

Nový motor je spojen s nově naladěnou převodovkou, která dále zlepšuje jízdní projev vozu Mulsanne Speed. Nová strategie řazení bere v potaz zvětšený točivý moment motoru a je naladěná tak, aby zajistila okamžitou odezvu vozu na pohyby plynového pedálu. Důraz byl při vývoji kladen na spojení řidiče a jeho vozu. Automobil je připraven vyjít vstříc jak nadšeným, tak profesionálním řidičům. Nabízí zcela nový režim „S“, který otáčky motoru neustále udržuje nad 2000 1/min, když jsou turbodmychadla vždy roztočena a připravena dodat maximální sílu.

Rozsáhlá práce na novém naladění řídicí jednotky motoru přináší zlepšení nejen v oblasti zvýšení výkonu a točivého momentu. Došlo například k dalšímu zjemnění funkce vypínání válců, která v případě požadavku na málo točivého momentu vypne polovinu válců a z motoru V8 vytvoří jednotku V4. Tento systém nyní pracuje v součinnosti se samočinnou převodovkou a zásluhou nových komponentů motoru se dosahuje dalšího zlepšení hospodárnosti motoru modelu Mulsanne.

Nový motor plní emisní normy EU6 a současně je připraven na plnění budoucího amerického standardu LEV III. Mulsanne Speed vykazuje produkci emisí CO2 jen 342 g/km v cyklu NEDC, což odpovídá zlepšení oproti stávajícímu typu Mulsanne o 13 %. Snížení spotřeby paliva má výhody v prodloužení dojezdu na jednu nádrž paliva o 80 km.

Podvozek navržen pro řidiče

Pro využití většího výkonového potenciálu a akcelerace je Mulsanne Speed vybaven podvozkem ještě více zaměřeným na řidiče. Režimy odpružení Bentley a Comfort poskytují výrazně komfortní nastavení a velmi jemnou práci podvozku, režim Sport přitvrdí vzduchem odpružený podvozek pro omezení pohybů karoserie a současně upraví řízení tak, aby poskytovalo více přesnosti a zpětné vazby. V režimu Custom má řidič navíc možnost zvolit vlastní kombinaci nastavení pro řízení, podvozek a motor.

Tyto možnosti nastavení zajišťují, že Mulsanne Speed dále rozvíjí typické vlastnosti modelu Mulsanne. Z uhlazené a komfortní limuzíny lze rázem vytvořit komunikativní a zábavný automobil, navržený pro potěšení z jízdy.

Rozhodný vzhled

Mulsanne Speed dává svoji mimořádnou dynamiku najevo rozhodnějším vzhledem, jemuž ale současně nechybí ani distingovanost typická pro vozy značky Bentley.

Mřížky masky chladiče, spodních nasávacích otvorů a otvorů v blatnících mají unikátní tmavou povrchovou úpravu, která je v automobilovém průmyslu unikátní. Stejná tmavá aplikace je použita také na nepřehlédnutelných hlavních světlometech. Zadní svítilny se vyznačují „vznášejícími se“ světelnými elipsami a také mírně zatmaveným provedením. Toto spojení vynikne svojí působivostí zejména v noci.

Vůbec poprvé v historii značky Bentley je Mulsanne Speed vybaven koly se směrovým designem. Odlišná kola jsou proto určena pro pravou a levou stranu vozu. Speciální 21palcová kola jsou kovaná a ručně opracovaná. Jejich povrch může být lakován, vyleštěn, případně tmavě nalakován s broušenými zvýrazňujícími prvky.

Dvojice nízkých koncovek výfuku je dalším místem, na němž lze identifikovat upravený motor. Nápisy Speed vyrobené z leštěné nerezové oceli jsou instalovány na předních blatnících a v prostoru zadních dveřních prahů.

Pro Mulsanne a Mulsanne Speed jsou k dispozici čtyři následující barvy karoserie:

Spectre: Na první pohled černá barva, avšak pod správným úhlem se projeví zlatý odstín s nádechem zelené, připomínající kůži plazů.
Candy Red: Bohatá a hluboká tekutá červená.
Camel: Připomíná zlaté písky, barva Camel má jasně zářivý odstín s jemně máslovými středními tóny.
Marlin: Hutná modrá barva s jemným nádechem zelené, inspirací jí byly temné vody oceánů s jemnými záblesky.

Nabídka „standardních“ barev obsahuje 25 odstínů, včetně barvy Marlin, na přání je připraveno dalších více než 100 odstínů. K dispozici je také plně individualizovaný program, v jehož rámci lze vůz lakovat jakoukoliv barvou na přání zákazníka.

Kabina plná moderního luxusu

Interiér vozu Mulsanne Speed je novým pojetím dokonalého vnitřního prostoru vrcholného modelu značky Bentley. Připraveno je dvoubarevné čalounění interiéru, které působí velmi moderním dojmem. Jeho součástí je nové stehování, které propojuje světlé střední části sedadel s prošíváním v diamantovém vzoru s tmavými bočnicemi sedadel. Nově jsou k dispozici dýhové výplně interiéru, stejně tak jako dekorace v provedení lesklé černé Piano Black s ručně vyráběnými karbonovými intarziemi. Tyto panely jsou speciálně vyvinuté pro Mulsanne Speed a dokonale ladí s  dekoračními prvky v provedení Piano Black.

Mulsanne Speed je standardně doplněn výbavou Mulliner Driving Specification, jež obsahuje:

  • Kůži na dveřích a sedadlech s prošíváním s diamantovým vzorem
  • Kožené čalounění stropu
  • Vytlačená loga Bentley na všech sedadlech
  • Ražený dekor vnitřních klik dveří
  • Vroubkovaný sportovní volič převodovky a ovladače ventilačních otvorů
  • Odvrtávané hliníkové pedály

Zákazníci mohou pro Mulsanne Speed vybírat z 24 barev kůže, šesti odstínů rozdělovacích proužků a deseti různých dřevěných výplní interiéru (sedm na přání bez příplatku). Součástí této nabídky je nová barva kůže Camel (ladí s novou barvou karoserie se stejným jménem), stejně tak jako nové dřevěné výplně Tamo Ash, určené pro všechny modely Mulsanne.

Ukryté technologie a nekonečná individualizace

Interiér Mulsanne Speed definují prvotřídní použité materiály, které důvtipně ukrývají nejmodernější technologie pro zpříjemnění a zvýšení bezpečnosti každé cesty. Na pevný disk s kapacitou 60 GB lze nahrávat hudební nebo video- sbírku. Na zadních stranách předních sedadel mohou být umístěné elektricky ovládané stolky s připojením pro iPad a odpovídající klávesnicí. Pomocí routeru a Wi-Fi spotu lze automobil spojit s okolním světem. Za zadní loketní opěrkou může být ukrytá lednice na šampaňské, včetně dvojice broušených skleniček. Standardně dodávaný audiosystém se 14 reproduktory může nahradit audioaparatura Naim for Bentley s výkonem 2200 W, která je zárukou nejvyšší možné kvality zvuku v automobilu. Zábavu na zadních sedadlech zajistí multimediální systém s dvojicí 8palcových displejů a bezdrátovými (Bluetooth) sluchátky.

Zlepšený nejvýše postavený model Bentley pro rok 2015

Kultovní model Bentley byl v souvislosti s uvedením typu Mulsanne Speed pro rok 2015 zdokonalen. Jeho motor dostal stejné systémy a techniku pro zlepšení hospodárnosti. Disponuje výkonem 512 k a točivým momentem 1020 Nm. Osmiválec 6,75 litru je nyní o 13 % hospodárnější. Změny v podobě nového nastavení převodovky se dotkly také modelu Mulsanne, který se může těšit z jemnějšího a kultivovanějšího řazení. Nové barvy karoserie, kůží a dekoračních lišt jsou nyní k dispozici pro celou rodinu modelů Mulsanne.

TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 8 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 85 příspěvků
Minitest BMW 630d xDrive Gran Turismo: Rudý samet

BMW 630d xDrive GT (minitest)

Třílitrový šestiválce s jedním turbodmychadlem byl ještě donedávna základním vznětovým agregátem BMW 6 GT. Výkon 195 kW není malý, dost možná ani více nepotřebujete.

8.  5.  2018 | Jan Mička | 12 příspěvků