Nejrychlejší Škoda Octavia všech dob opět jezdí. Před 10 lety zvládla 368 km/h

Britské zastoupení naší domácí značky zrenovovalo rekordní vůz, s nímž kdysi řádilo na solných pláních v Bonneville. Nyní je opět v plné formě.

Deset let nazpátek padl rychlostní rekord v kategorii dvoulitrových přeplňovaných vozů na bázi sériového modelu. Což o to, rekordy padají neustále, ale tento byl pro nás přece jen výjimečný – stanovila ho speciální Škoda Octavia, za jejímž volantem seděl britský novinář Richard Meaden. Vůz zůstal v depozitáři značky, na oslavu desetiletého výročí byl zrenovován a opět jezdí.

Pro rychlou jízdu byl produkční vůz náležitě upraven automobilkou ve spolupráci se specialisty Revo Technik. Dostal nový přední pomocný rám s velkým mezichladičem, dvoulitrové TSI dopovalo větší turbodmychadlo, kapotáž byla upravena kvůli lepší aerodynamice a podvozek snížen o osm centimetrů. Výkon dosahoval téměř k 450 kW, převodovka pocházela ze Superbu Greenline a nechyběly také pořádné pneumatiky Goodyear Eagle Dragway na aerodynamických discích. Nejvyšší dosažená rychlost činila 368 km/h, rekord měl ale hodnotu 365 km/h, protože se průměruje ze dvou měřených jízd.

Škoda Octavia

Škoda Octavia je nejprodávanější automobil v ČR a současně nejprodávanější model značky Škoda. V roce 2020 byla uvedena na trh Octavia IV – čtvrtá generace novodobé Octavie, tentokrát se čtyřmi variantami pohonů: spalovací motor, mild-hybrid, plug-in hybrid a stlačený zemní plyn.

Ceny a výbava • První jízda Škody Octavia RS iV • Škoda Octavia Scout • Hybridní modely • Škoda Octavia RS • Test Škoda Octavia 2.0 TDI Evo

Diskuze (1) Další článek: Mercedes odchází z Formule E. Více se zaměří na F1 a vývoj elektromobilů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , Škoda Octavia na Heureka.cz