Nejkvalitnější sedadla mají Hyundai či Honda, říká studie. Prémii vede Porsche a Lexus

Která značka nabízí nejpohodlnější zážitek pro vaše pozadí se však z průzkumu zrovna nedozvíte.

Zatímco nedávno přišla americká společnost J.D. Power se studií ohledně využití, respektive nevyužívání moderních funkcí v nových autech, další průzkum teď hledí na kvalitu sedadel posledních vozů modelového ročníku 2021. A přestože ve výsledcích figurují především vozy amerického trhu, o kvalitě zpracování jednotlivých značek dokáže průzkum vypovídat i celosvětově.

Studie o kvalitě a spokojenosti se sedadly se zúčastnilo 110.827 majitelů, kteří odpovídali na otázky týkající se zkušeností s vlastnictvím letos nových vozů 90 dní po jejich zakoupení. Kvalita sedaček byla v případě J.D. Power tradičně měřena poměrem počtu problémů na 100 vozidel (PP100) – tedy čím menší číslo, tím lepší kvalita.

V tomto ohledu se průzkum zaměřil spíše na samotnou kvalitu konstrukce, použitých materiálů a spolehlivost, ne na subjektivní pocit pohodlí respondentů. Podle J.D. Power studie také ukázala, že umělá kůže ve vybraných případech překonává kvalitu látkového čalounění, zatímco nabízí obdobné vlastnosti jako tradiční kůže.

Už dávno pak neplatí, že korejské vozy nejsou kvalitní. Hyundai Elantra tak získal první místo v žebříčku kvality sedadel mezi kompaktními vozy (hodnocení 5,7), za něj se v této kategorii postavila Honda Civic (7,5) a Volkswagen Golf (7,8).

S pohledem evropského zákazníka, tedy na vozy dostupné i na starém kontinentu, si v americké studii vedl dobře mezi SUV i Nissan Rogue (u nás nadcházející generace X-Trailu) s vůbec nejlepším hodnocením (4,2) ve studii, za ním pak byly elektrický Ford Mustang Mach-E (7,0) a Honda CR-V (7,1).

V kategorii prémiových značek zazářilo Porsche 718 (4,6), následně Lexus RC (4,7) a dále opět Hyundai, respektive Genesis G90 (4,9). V samostatné kategorii prémiových SUV mají podle studie nejkvalitnější sedadla Lexusy UX (4,4) a LX (5,8) následované na třetím místě BMW X4 (6,1). Kompletní výsledky najdete zde.

J.D. Power 2021 U.S. Seat Quality and Satisfaction Study
Kompaktní vozy Hodnocení PP100
Hyundai Elantra 5,7
Honda Civic 7,5
Volkswagen Golf 7,8
Kompaktní SUV
Nissan Rogue 4,2
Ford Mustang Mach-E 7,0
Honda CR-V 7,1
Prémiové vozy
Porsche 718 4,6
Lexus RC 4,7
Genesis G90 4,9
Prémiová SUV
Lexus UX 4,4
Lexus LX 5,8
BMW X4 6,1

Lexus

Lexus v roce 1989 založila Toyota jako svou luxusní značku. Nejsilnější je stále v USA, ale od roku 2000 vznikají pobočky Lexusu po celém světě. 

Lexus se od roku 2006 spolu s Toytotou věnuje produkci hybridních automobilů.

Lexus UX • Lexus IS •​ Lexus CT •​ Lexus ES •​ Lexus LS •​ Lexus NX •​ Lexus RX •​ Lexus RC •​ Lexus LC

Váš názor Další článek: Škoda láká na zimní servisní akci. Auto připraví na sezónu, plno doplňků má ve slevě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz