Nejkratší testování v dějinách Autorevue: Řídili jsme Škodu Vision X!

Ještě na začátku tohoto měsíce nikdo z veřejnosti netušil, jak přesně bude Škoda Vision X vypadat. Dnes už víme, jak jezdí. Řídili jsme totiž jediný exemplář na světě!

„Úterý 27. března, PVA Expo Praha, Hala 2. Buď tam přesně v devět, nemáš moc času.“ Pokud jste si mysleli, že pozvání na testování extrémně drahého a unikátního auta vypadá nějak takto, patrně vás zklamu. Nečekejte ani, že nás pustili do běžného provozu. Tak či tak se ale tohle neděje každý den.

Řidiči, kteří jsou běžně oprávněni show cary Škodovky řídit, jsou jenom dva, z nichž jeden, Stanislav Švec, nám stále připomínal, že budeme-li cokoliv potřebovat, on se o to postará. V případě jediného, navíc ručně skládaného auta, to lze pochopit. Je až s podivem, že nás tohle někdo nechal řídit!

Konečně „sami“

Bylo fajn vidět Vision X i jinde než na výstavní ploše ženevského autosalonu, bez všech těch youtuberů a „moderátorů“ živých vysílání pro pár desítek lidí na sociálních sítích, kteří se často akorát pletou pod nohy a šaškují před objektivem foťáku. Najednou vidíte auto v jiném světle a připadá vám proporčně odlišné. Na délku měří 4255 mm, kolečka (tedy ve skutečnosti dvacetipalcová kola) má díky rozvoru 2645 mm daleko od sebe, s šířkou 1807 mm a výškou 1537 mm působí rozkročeně, ale pořád vyváženě.

Nové malé SUV Škoda odhaleno! Sériový vzhled prozradila studie Vision X

Nové malé SUV Škoda odhaleno! Sériový vzhled prozradila studie Vision X

Proporcí si ale všimnete až na druhý pohled. Ten první přitáhne brutálně osvětlená příď s prvky českého křišťálu, která umí předvádět impozantní světelnou show. To když se příď rozsvěcí, přičemž všechno funguje na dálku přes aplikaci mobilního telefonu. Poznáváte linky dnešních Škodovek a zároveň cítíte, kudy se bude ubírat vývoj designu mladoboleslavských SUV. Že by čtyři oči nebyly jenom vpředu, ale také vzadu? Nechejme se překvapit.

Škoda Vision X - srovnání rozměrů s vybranými koncernovými SUV
Model Škoda Vision X Škoda Karoq Seat Arona
Délka [mm] 4255 4382 4138
Šířka mm] 1807 1841 1780
Výška [mm] 1537 1603 1552
Rozvor [mm] 2645 2638 2566
Objem zavazadelníku [l] 380/- 521/1630 400/1280

Hlavně opatrně!

I když koncept působí jako připravený pro každodenní život, je potřeba se k němu nějak chovat. Nemůžete prostě jenom tak zatáhnout za kliku, zaplout za volant a třísknout dveřmi, to by vám to pak mohl někdo zcela oprávněně vrátit. Vnější kliky jsou vysouvací jako u vozů Tesla, a mám-li být upřímný, přesvědčivější dovírání dveří jsem ještě neviděl. Vždyť kdo by odporoval panu Švecovi, který se nejen o tento úkon staral!

Jsem uvnitř, ale nebylo to nic snadného. Protože jde o koncept, máte strach na cokoliv sáhnout, i když to vlastně kolikrát ani není potřeba. Přední sedadla jsou hodně hluboká a je možné je posouvat pouze dopředu a dozadu, volant jsem raději ani nezkoušel seřizovat, a nějak nevíte, kam s chodidly. Odkládací prostor pro levou nohu totiž neexistuje, a pokud máte „lodě“ místo nohou jako já, je vám u pedálů trochu těsno.

Škoda připravuje unikátní mild-hybrid pro celý koncern. Známe podrobnosti!

Škoda připravuje unikátní mild-hybrid pro celý koncern. Známe podrobnosti!

Pozici za volantem berme jako kompromisní, pohled na přístrojovku osázenou snad tunou křišťálu ale tento fakt zastiňuje. Digitální displej před sebou, v rukou malý dvouramenný volant, uprostřed subtilní palubky další displej propojený s řízením pohonu, navíc posuvný nahoru a dolů pomocí zmíněné mobilní aplikace. Středový tunel je vlastně jeden kus broušeného skla táhnoucí se celým interiérem, klasický volič převodovky DSG nahrazuje malý kousek křišťálu, a z téhož materiálu jsou i lahve umístěné pod středovou konzolou.

Uvnitř si designéři opravdu vyhráli, musí ale zaznít, že koncept přístrojové desky jako takové je už vlastně sériový. Volně stojící displej infotainmentu by měl jako první dostat příští Rapid (bude-li se tak jmenovat) a příliš se prý nezmění ani panel klimatizace. I díky prosklené střeše je uvnitř spousta světla, a protože se nikdo netrápil s pětimístným uspořádáním, tak i příčného prostoru pro posádku.

Když první opojení opadne, začnete si všímat detailů. Tohle auto je studnicí Simply Clever řešení v pojetí aktivního životního stylu. Třeba kontrastní prvky na zadní straně předních opěradel nejsou jenom na okrasu, ale přidržují chránič páteře. Ten je tady proto, že v kufru najdete elektrické longboardy a dron. To kdybyste se během jízdy chtěli natáčet. Bezpečnostní hledisko korunují sklápěcí helmy v bočních kapsách zavazadelníku, to praktické zase obligátní škrabka v krytu ústí palivových nádrží. Ty má Vision X hned dvě.

To tu ještě nebylo!

Vision X představuje v některých ohledech revoluci v rámci značky, pohonné ústrojí je však revoluční v globálním měřítku. Základem je patnáctistovka TSI o výkonu 96 kW a točivém momentu 200 N.m, která umí spalovat benzin i zemní plyn. Sekundují jí dva elektromotory, jeden v roli startér-generátoru napojený řemenem na spalovací motor, druhý jako hnací člen zadní nápravy (má 70 N.m a váží asi 40 kilo) uvnitř 48voltové sítě.

Revoluční CNG-mild-hybrid Škodovky do detailu. Tohle tady ještě nebylo!

Revoluční CNG-mild-hybrid Škodovky do detailu. Tohle tady ještě nebylo!

Jde tak o první čtyřkolku bez kardanového hřídele, která dokáže zpracovat dva druhy paliva, a k tomu všemu ještě jezdit na elektřinu. Není to však full-hybrid. Lithium-iontové akumulátory pod předními sedadly sice mají kapacitu 1,5 kWh a údajně vystačí na dva kilometry bezemisní jízdy, hlavními účely elektrifikace jsou však pomoc spalovacímu motoru, je-li to potřeba, rozjezdy z křižovatek bez využití spalovacího motoru a pohon 4x4.

Ani čtyřkolka není ledajaká. Vision X může mít hnaná přední, všechna, nebo pouze zadní kola, a sice v závislosti na jízdní situaci. Zároveň se však nejedná o čtyřkolku v takovém rozsahu, jaký umějí současné systémy se spojkou Haldex. Na zadních kolech totiž může být nanejvýš 1000 N.m, což je zhruba třikrát méně než u Octavie 4x4. Samotná myšlenka čtyřkolky bez kardanu je už docela stará, Vision X ale přidává ještě pohon na CNG.

Jak jsem psal už dříve, jde vlastně o takový paradox, protože Škodovka údajně tento hnací systém vyvíjí pro vozy s platformou MQB (tedy všechno se základem původně z Golfu). Avšak vůz, který z konceptu Vision X jednou vznikne, jej mít nebude. Půjde o sourozence Seatu Arona, který využívá základ MQB A0 pro malé vozy. Navíc pohon zvaný mHEVplus je určen pro vozy s víceprvkovou zadní nápravou, kterou v kombinaci s platformou MQB A0 pravděpodobně dostane pouze příští Audi A1.

A teď už jdeme jezdit

Když jsem v úvodu avizoval, že na celou dnešní akci bylo vyhrazeno málo času, asi jste si úplně neuvědomili, jak to s těmito koncepty chodí. Můžete se dívat, můžete se jich dotýkat, ale o kilometrech strávených za volantem rozhodně hovořit nelze. Každý z nás měl pouhá dvě kola v hale letňanského výstaviště. Dvě!

Toto je Škoda Vision X! Osahali jsme si ji ještě před premiérou v Ženevě

Toto je Škoda Vision X! Osahali jsme si ji ještě před premiérou v Ženevě

Bez pana Švece bych auto asi nenastartoval, protože startovací tlačítko je schované někde pod přístrojovou deskou, maximální rychlost byla v propozicích předem stanovena na 20 km/h, a přestože byl vyhrazený prostor dost velký, pořád to ještě neznamená, že nemůže dojít k průšvihu. Obzvláště, když se máte držet v těsné blízkosti auta jedoucího před vámi, z jehož kufru trčí kameraman nebo fotograf.

Pár konceptů už jsem řídil a na odhlučnění, případně snahu o utlumení vibrací motoru, se u nich moc nehraje. V sériových autech jinak velice kultivovaná a jemná patnáctistovka TSI má najednou docela drnčivý zvuk a z výfuku se linou tóny, které neprodukuje snad ani Octavia RS. Pouštím brzdu, auto se rozjíždí, a jde z něj cítit, že je proti sériovkám trochu „jalové“.

Řízení reaguje, ale je docela pomalé, karoserie se díky tuhému podvozku v zatáčkách výrazně nenakloní, sedíte ve středu všeho dění a máte respekt z každého ujetého metru. Chci přibrzdit, ale pedál hledám těžko. Je umístěný moc vysoko a bylo potřeba více ohnout kotník, abych na něj dosáhnul. Zvláštní zjištění ve chvíli, kdy se přibližujete zdi...

Škoda Octavia G-Tec přijde o multilink a verzi liftback. Známe podrobnosti

Škoda Octavia G-Tec přijde o multilink a verzi liftback. Známe podrobnosti

Rychlost byste v přístrojovém štítu hledali marně, zobrazení údajů běželo ve smyčce, a popravdě řečeno si ani neuvědomuji, jestli auto během těch pár stovek metrů vůbec jelo na elektřinu. Možná akorát na velice krátké vzdálenosti před zastavením. Při ustálené jízdě se motor uklidnil a jako hladká se ukázala i dvouspojková převodovka. Sami ale uznáte, že to je asi vše, co lze během tak krátké projížďky v hale z chování auta vyčíst.

Bylo to snad nejkratší testování v dějinách tohoto webu, nešlo ale očekávat nic jiného. Auto je stavěno ručně, je to studie, která má stát na podstavci a ne se prohánět vysokými rychlostmi, přestože údajně zvládne 200 km/h a na stovku zrychlí za 9,3 sekundy. Už tohle „prohánění“ po výstavišti muselo lidem od Škodovky způsobit pár vrásek na čele, protože jde o jediný kus Visionu X na světě a jeho hodnota je nevyčíslitelná.

Škoda Kodiaq ukázala novou vychytávku. Může být vaše za 8900 Kč

Škoda Kodiaq ukázala novou vychytávku. Může být vaše za 8900 Kč

V každém případě bude zajímavé sledovat, jak moc se v porovnání s tímto konceptem změní sériové provedení, kterého se dočkáme už příští rok. Premiéru by mělo mít na březnovém autosalonu v Ženevě, první fotky podle všeho vyletí do světa o něco dříve. Tak tedy za rok!

Škoda Vision X - základní technická data
Motor 1.5 TSI CNG
Převodovka DSG
Zdvihový objem [cm3] 1498
Válce/ventily 4.4
Největší výkon [kW/min] 96/-
Točivý moment [N.m/min] 200/-
Spotřeba [l/100 km] cca 3,8*
Maximální rychlost [km/h] 200
Zrychlení 0-100 km/h [s] 9,3
*přepočet z udávané produkce emisí CO2

 

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 35 příspěvků
TEST BMW M850i xDrive Coupé: Do klubu rváčů v rukavičkách

BMW M850i xDrive

Lexus LC je možná zábavnější a lépe se poslouchá a Mercedes S Coupé je pravděpodobně o chloupek komfortnější. Lepší definice třídy gran turismo však na silnice snad ještě nevyjela.

13.  4.  2019 | Miro Mihálik | 15 příspěvků
Minitest Citroën C5 Aircross 2.0 BlueHDi EAT8: Sto lidí, sto názorů

Citroën C5 Aircross 2.0 BlueHDi (minitest)

Role vlajkové lodi je poměrně složitá. Zákazníci za své nemalé peníze chtějí to nejlepší a kompromisy jim moc nevoní. Dokázal nás vůbec nejdražší Citroën C5 Aircross přesvědčit o svých kvalitách?

10.  4.  2019 | Jan Mička | 7 příspěvků