Nejdražší filmová auta v historii: Bullitt je až třetí. Porazil ale Eleanor i Generála

Aukce filmového Bullitta byla jednou z největších událostí v dějinách v dražbách filmových rekvizit. Mustang ale na vrchol nedosáhl. Kdo je první?

V roce 2008 se na jedné aukci vydražil Dodge Charger z roku 1969 za velmi vysokou sumu 450.000 dolarů (10.215.000 Kč). Neměl by ale takovou cenu, kdyby si v roce 1979 nezahrál v originální show The Dukes of Hazzard „postavu“ Generala Leeho. Filmové rekvizity jsou totiž v aukcích velmi oblíbeným artiklem a jejich ceny často hodně přesahují svou běžnou hodnotu.

Jedno z nejúžasnějších aut světa jde do aukce. Pocta starému Maserati bere dech

Jedno z nejúžasnějších aut světa jde do aukce. Pocta starému Maserati bere dech

Jak jinak vysvětlíte, že šaty Audrey Hepburnové z filmu Snídaně u Tiffanyho se vydražily za více jak 18 milionů korun a šaty Marilyn Monroeové z filmu Slaměný vdovec, ty, ve kterých si herečka odbyla svou nejslavnější scénu a navěky se zapsala do historie kinematografie, se vydražily za astronomickou sumu 104 milionů korun?

Tyto šaty jsou mimochodem nejcennějším filmovým artiklem všech dob... pokud se nebavíme o autech. Zmínil jsem Generala Leeho, ale věřte, že to je jen začátek. Je tu spousta slavnějších filmových aut a nyní se začalo šuškat, že dost možná padne absolutní rekord. Do aukce totiž nešlo nic jiného než Ford Mustang z kriminálky Bullitův případ (1968).

TEST Ford Mustang Bullitt: Všechno nejlepší, Franku!

TEST Ford Mustang Bullitt: Všechno nejlepší, Franku!

Cestu na aukci však neměl snadnou. Dlouho se totiž věřilo, že je ztracený. Pak se ale najednou objevil v období 50. výročí filmu. Tenkrát v roce 2018 jeho oživení šokovalo veřejnost a zrak přihazovačů se upíral k aukčním síním. Jejich čas nadešel v pátek 10. října, kdy se zelený Mustang stal hlavní hvězdou aukční síně Mecum.

Nový majitel za něj zaplatil částku 3,4 milionů dolarů, tedy v přepočtu přes 77 milionů korun. Filmový vůz se tak stal nejdražším Mustangem v historii. Na druhé místo tak sesadil doposud nejcennější Fordův pony car, kterým byl Shelby GT500 Super Snake z roku 1967. Ten se v roce 2013 vydražil za 1,3 milionů dolarů. Pokud se bavíme o filmu, tak nejcennějším Mustangem ve filmu byla doposud Eleanor z novodobé reinkarnace 60 sekund.

Ford plánuje sourozence Mustangu Mach-E. Elektrický crossover použije platformu VW

Ford plánuje sourozence Mustangu Mach-E. Elektrický crossover použije platformu VW

I když tedy Bullitt svým předchůdcům na míle (miliony) utekl, stále není tím nejdražším filmovým autem. Sice za sebou nechal DeLorean (Návrat do Budoucnosti) nebo Lotus Submarine Car (Špion, který mě miloval), ale na dvoustopého krále aukčních síni to nestačilo. Možná už navždy jím totiž bude původní Aston Martin DB5 z bondovek Goldfinger a Thunderball, který se minulý rok vydražil za 6.385.000 dolarů.

V galerii si můžete prohlédnout náš výběr nejdražších filmových aut historie. Záměrně se vyhýbáme některým vozům, jako bylo například kamerové Porsche 917 ve filmu Le Mans (1971), které se vydražilo za 14 milionů dolarů. Jde nám totiž o filmy, kde byla dotyčná auta za hlavní hvězdy.

Autosalon Ženeva 2020: Novinky, premiéry, vstupné a další důležité info na jednom místě!

Autosalon Ženeva 2020: Novinky, premiéry, vstupné a další důležité info na jednom místě!

Minitest Opel Astra 1.2 Turbo (96 kW) Elegance: Tříválec na dlouhé cesty

Opel Astra 1.2 Turbo

Faceliftovaná Astra generace K dostala pod kapotu výhradně tříválcové motory, všechny pocházejí od General Motors, nikoli z dílen PSA. Vyzkoušeli jsme silnější verzi základní dvanáctistovky, která v mnoha ohledech velmi mile překvapila.

15.  2.  2020 | Petr Schnagl | 37 příspěvků
Minitest Mercedes-Benz V300d: Šestiválec vám už chybět nebude

Mercedes-Benz V300d

Skoro 240 koní v dodávce. Kdo to potřebuje? Když se nad tím zamyslíte, tak možná právě vy...

13.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
TEST Toyota GR Supra: Nekonečné čekaní se vyplatilo. Tohle je extraliga!

Toyota GR Supra

Nová Toyota Supra je technicky příbuzná s BMW Z4. Je to až takový problém, jak se některým zdá?

11.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 22 příspěvků