Nejčtenější a nejlepší články roku 2008

Loni jsme se za uplynulým automobilovým rokem ohlédli trochu netradičně, letos to zkusíme zase trochu tradičněji.
Nejčtenější a nejlepší články roku 2008

Když jsme loni skládali naše ohlédnutí za rokem 2007 mezi automobily, byl jsem z toho smutný. Sice jsme k tomu, co nás zarmoutilo, byli schopni přidat i události, které nás potěšily, museli jsme se ale hodně snažit, abychom našli více než dvě a nevypadalo to, že svět vidíme jen přes černé brýle. Bohužel ani letos mnoho důvodů k radosti nevidím a pokud bych na stati Úvodem aneb Smutný rok automobilisty z odkazovaného článku při ohlédnutí se za rokem 2008 něco změnil, pak snad jenom směrem k ještě negativnějším pocitům.

Bohužel, nastoupený trend se v uplynulém roce nezměnil a asi ani jen tak nezmění. Nechci vypadat jako zatvrzelý příznivce starých pořádků, jsem ale konzerativní člověk a se vznikajícími výdobytky postrádajícími jakýkoli ohled na tradice a racionalitu se smiřuji těžko. „eMkové” BMW na základě modelu X6, Porsche s motorem TDI, pohon všech kol pro každého, i když ho reálně potřebuje pár procent řidičů, tento týden probírané „ekologické pneumatiky” na autě se sportovními ambicemi nebo nedávno uvedený DRM (Downshift Rev Matching) systém od Nissanu, který tupě přidá trochu plynu při podřazování přes spojku místo toho, aby Nissan řekl svým zákazníkům, že stačí přišlápnout trochu plynu při řazení dolů s vyšlápnutou spojkou a dosáhnou lepšího výsledku a ještě budou lepšími řidiči. To vše je jen hrstečka z toho, co nejsem schopen pochopit, co ale symbolizuje probíhající vývoj napříč celým automobilovým světem. Výjimky, díky Bohu, stále existují, ale ztrácí se ze světa tak jako tradice samé.

Přesně o tom jsem ale letos hovořit nechtěl, dále plakat na rozlitým mlékem nemá smysl. Pojďme se tedy alespoň my vrátit k našim tradicím a na přelomu starého a nového roku si zrekapitulovat články uplynulých dvanácti měsíců, které vás nejvíce zaujaly. Žel Bohu to byly vesměs statě kritické, ale i mezi nimi se najde dost pozitivněji smýšlejících textů.

Nejlepší články roku

Výběr nejlepších článků vychází z hlasování samotných čtenářů, kteří konktrétním článkům dávají své hlasy, jejichž součet pak dá výsledné pořadí v přehledu projektu libilose.cz  Podle něj vás v uplynulém roce nejvíce zaujalo následující:

1. Desatero dobrého řidiče

Jsem velice rád, že si právě tento článek si získal vaši přízeň, nabíjí mě optimismem, že alespoň na silnicích může být lépe. Neřeší přitom nic jiného než že za volantem je třeba v prvé řadě používat vlastní rozum.

2. Mediální manipulace MF Dnes nezná mezí

Tento článek už tak pozitivní není. Mladá fronta se loni blýskla několika podobnými paskvily a vaše přízeň narážce na nejviditělnější z nich svědčí o tom, že v tomto případě se chování jejích redaktorů znelíbilo až příliš mnoha lidem.

3. Nespokojení řidiči zničili radar v Moravských Budějovicích. Krumpáčem (video)

Stacionární radary na nesmyslných místech vám zjevně k srdci nepřirosly. A tak se takřka obřadná likvidace jednoho z nich, zachycená na video, stala velmi populární...

4. Lžou nám, lžou

Mrtvých a zraněných na silnicích bude vždy příliš mnoho, co se ale trendů a srovnání týče, byl uplynulý rok jedním z nejlepších v celé historii vedení statistik nehodovosti. Některá média ale dokola křičela ohranou písničku o otřesném vývoji, která již nemá s realitou nic společného. Trocha srovnání se skutečností vám očividně byla blízká.

5. Tomáš Sokol: Řidiči zase na kratším řetězu

Do naší škály článků na téma silniční zákony přispěl i jeden z nejrenomovanějších českých právníků. Opřel se zejména do chystaného zrušení možnosti odmítnou výpověď proti osobě blízké v případě dopravních přestupků, které se v uplynulém roce stalo symbolem hloupého přístupu českých „autorit” k řešení dopravní problematiky. Pohled doktora Sokola je velmi blízký našemu, a tak jsme se jeho laskavým svolením jeho článek publikovali i u nás. Jsem rád, že k vaší velké libosti.

6. Český mýtný systém v roce 2009: -0,55 mld. Kč

Zaujal vás i článek na téma „plánované ztrátovosti” českého mýtného systému, do jehož ekonomiky zasahují spíše individuální zájmy politiků a jejich dobrých kamarádů, než kohokoli jiného. Plány ministerstva dopravy se i pod tíhou mediálního tlaku změnily, nečekám však, že by si ministerstvo se současným vedením stejně dříve nebo později neudělalo co plánovalo, jen ne tak křiklavým způsobem...

7. Absurdita nahánění „silničních pirátů” v praxi (video)

Dalším oblíbeným nešvarem loňského roku se stalo nahánění řidičů nerespektujících pravidla silničního provozu ve stylu Kobry 11. Policie si na to dokonce pořídila nová auta... Co je prima v televizi ale nemusí být prima ve skutečnosti a článek kritizující naprosto zbytečné způsobování ještě nebezpečnějších situací ze strany policie na místo vyřešení téže věci bezpečnými prostředky, které má k dispozici, vám byl velmi blízký. Jsme za to rádi.

8. Elektronické dálniční známky: klientelismus před zraky mas

Očividně korupční jednání současného vedení ministerstva dopravy se loni stalo předmětem našeho zájmu hned několikrát. A jeho kritiku jste ve všech případech přivítali i vy.

9. Mýtné v Praze se rýsuje. Až z toho přechází zrak

Pražští radní zřejmě brali hodiny právě na ministerstvu dopravy a rozhodli se jít stejnou cestou - v souboj mezi individuální efektivitou a obecným zmarem zjevně opět vítězí první jmenovaný. Relativně nedávný článek na toto téma si získal vaši velkou pozornost a věříme, že i ten některým (ne)odpovědným trochu pomůže správně rozlišovat mezi černou a bílou.

10. Sto nejkrásnějších aut všech dob

Alespoň jedno oddychové téma. Krásná auta se líbí a žebříček britských kolegů se vám líbil též.

Kompletní pořadí více než tisícovky loni hodnocených článků naleznete zde.

Nejlepší testy roku

Z testů aut se vám nejvíce líbily:

1. Test BMW 135i Coupé: návrat k tradicím

Jedno z posledních dnes vyráběných BMW, které má alespoň něco společného s tradicemi značky (byť tak mnoho toho také není) se nám líbilo a jeho test se líbil vám.

2. Test Škoda Favorit 135 LS: poslední mohykán

Opravdu velké překvapení. Tento článek nebyl ani tak testem a jeho předmětem se stalo auto, které se již takřka 15 let nevyrábí. Přesto, nebo právě proto vás zaujal a objevuje se i v dalších žebříčcích. Mně osobně to udělalo velkou radost a vaší přízně vyjádřené i mnoha e-maily si skutečně velmi vážím.

3. Test Fiat Linea 1,4 T-Jet: italské překvapení

Také překvapení. A pak že malé sedany lidé nemají rádi, stačí o nich hezky napsat...

4. Test Kia Cee´d SW: dobrá zpráva pro rodinu

5. Test Hyundai i30 CRDi: dobrý, nebo jen levný?

Koresjká auta si alespoň u nás získávají stále větší respekt a s nimi roste jejich popularita. Dvojka Cee´d a i30 byla loni v popředí zájmu, v tomto žebříčku najdete test jednoho z těchto korejských dvojčat ještě jednou.

6. První test nové Škody Superb: o třídu výše

Nejnovější škodovku jsme vyzkoušeli ve dvou výjimečných verzích hned při uvedení na trh. A zjevně jste to přivítali.

7. Test Hyundai i30 2,0i CVVT: benzinová radost

8. Test Mazda 6 2,5 MZR: vrchol řidičské střední

Japonec s relativně velkým benzinovým motorem nevypadá jako hvězda těchto dnů. Ale jak vidno, charakter nové Mazdy 6 vás stále oslovuje.

9. Test ojetého VW Bora: obyčejný, ale solidní

10. Test Subaru Justy 1,0: eko spása pro 6 hvězd

Subaru? To je přece Impreza STi. Vám ale byl blízký i test modelu z opačného konce spektra nabídky značky...

Nejčtenější články roku

Čtenost a popularita nejdou z mnoha důvodů vždy ruku v ruce, i když se tyto přehledy částečně překrývají. Hůře hodnocený článek ale neznamená špatný, obzvláště pokud je velmi čtený, proto se podívejme i na ty.

1. Nejkrásnější dívky z Ženevy 2008

Dívky z Ženevy vás zjevně lákaly, ale asi se vám moc nelíbily. Mezi oblíbenými tento článek příliš nebodoval, čteností ale zamířil na vrchol.

2. Nespokojení řidiči zničili radar v Moravských Budějovicích. Krumpáčem (video)

3. Mýtné v Praze se rýsuje. Až z toho přechází zrak

4. Nejošklivější auta všech dob podle Britů

Také zajímavé. Krásná auta se líbí, ale raději si přečteme o těch ošklivých...

5. Sto nejkrásnějších aut všech dob

6. Škoda Superb: nová generace v detailech

7. Desatero dobrého řidiče

8. Test Škoda Fabia Combi HTP: český sen?

Zdá se, že otázka v nadpisu článku má s odstupem času jasnou odpověď: Ano...

9. VW Golf VI: české ceny jsou na světě

VW Golf je zjevně extrémně populární, koupit by si jej chtěl kdo kdo. Kolik lidí tak skutečně učiní, uvidíme časem...

10. Test Škoda Favorit 135 LS: poslední mohykán

 

Nejčtenější testy roku

Pouze z testů aut se pak jedná, již jen telegraficky, o:

1. Test Škoda Fabia Combi HTP: český sen?

2. Test Škoda Favorit 135 LS: poslední mohykán

3. Test Kia Cee´d SW: dobrá zpráva pro rodinu

4. První test nové Škody Superb: o třídu výše

5. Test Subaru Outback: co udělá 250 000 km?

6. Test BMW 135i Coupé: návrat k tradicím

7. Test ojetého BMW 530d: pro snoby, nebo znalce?

8. Test ojeté Škody Octavia II 1,6i: česká cesta

9. Škoda Octavia 1,8 TSI po faceliftu: první test

10. Test Hyundai i30 CRDi: dobrý, nebo jen levný?

 

Samozřejmě, v těchto žebříčcích mají navrch články vydané zkraje loňského roku, které mohly sbírat body po delší dobu, do přehledů se ale probojovaly i úspěšné články posledních týdnů. Pokud na vrcholu vašich preferencí stanulo něco docela jiného a rádi byste o tom dali vědět i ostatním, neváhejte se projevit v diskusi.

Ještě jednou díky za přízeň dnes již v loňském roce, pokusíme se vám i v tom letošním přinést maximum článků, které bude stát za to číst a pozitivně hodnotit.

TEST BMW M5: Supersport ve smokingu. Může tohle fungovat?

BMW M5

Ano, nová M5 je čtyřkolka, s přepňovaným motorem a masážními sedačkami. Je nejtěžší a nejvýkonnější z modelů M. A takové parametry já osobně neupřednostňuji. Jenže nic není tak, jak se zdá.

18.  10.  2018 | Milan Lažanský | 50 příspěvků
Minitest Kia Stinger 2.2 CRDi GT Line: Potěšení s vůní nafty

Kia Stinger 2.2 CRDi GT Line (minitest)

Z nafty se stalo politické téma a zdá se, že její dny jsou sečteny. To je ideální moment dát si špetku nekorektnosti v podobě úsporného dieselu, který navíc hrabe těmi správnými koly a… je z Koreje.

16.  10.  2018 | Miro Mihálik | 26 příspěvků
TEST Audi Q8 50 TDI quattro: Mohlo být dokonalé, ale přišlo WLTP

Audi Q8 50 TDI quattro

Své velké SUV-kupé uvedlo Audi jako poslední z trojice luxusních německých značek. Dalo mu to, co konkurence nemá a vyladilo jej téměř k dokonalosti.

11.  10.  2018 | Jan Mička | 21 příspěvků