Nejbezpečnější silnice světa: Česko je v první desítce, nejbezpečněji je v Norsku

Nápověda: Severské země jsou v bezpečnosti na silnicích zase na vrcholu.

Každých 30 sekund je na silnicích po celém světě usmrcen jeden člověk, okolo 20 lidí je pak ve stejném časovém úseku zraněno při dopravní nehodě. Mezinárodní výukový portál pro řidiče Zutobi se rozhodl tuto informaci trochu konkretizovat a nyní přichází se statistikou, která ukazuje, ve které zemi máte největší šanci stát se účastníkem nehody.

Brzdíte provoz? Pomalá jízda může být smrtelně nebezpečná, říkají experti

Brzdíte provoz? Pomalá jízda může být smrtelně nebezpečná, říkají experti

Analýza společnosti pracovala s daty 56 zemí v kategoriích počtu smrtelných nehod, zohlednila rychlostní limity, ale také využila statistiky procenta lidí, kteří v autě používají bezpečnostní pásy. Mimo to se hledělo na zákonem dané limity koncentrace alkoholu v krvi nebo počet smrtelných nehod zaviněných jízdou pod vlivem alkoholu.

Výsledkem bylo konečné hodnocení kombinované nejvyšší silniční bezpečnosti na škále 0 až 10 pro každou analyzovanou zemi. Vůbec nejlepším výsledkem 8,21 z 10 se na prvním místě pyšní Norsko, ve kterém je dle průzkumu na silnicích vůbec nejbezpečněji. Druhé místo s hodnocením 7,89 patří Japonsku a na třetím místě je Švédsko (7,87).

Jak jezdit na kruhovém objezdu? Podle průzkumu to neví dva ze tří řidičů!

Jak jezdit na kruhovém objezdu? Podle průzkumu to neví dva ze tří řidičů!

Při pohledu do tabulky top 10 zemí s nejbezpečnějšími silnicemi však zaujme i Česká republika, která se v celkovém hodnocení dostala na 8. místo (7,36). Méně bezpečno než v Česku je poté v Arménii (9. místo, 7,35) a Izraeli (10. místo, 7,32).

Z průzkumu Zutobi nakonec samozřejmě vychází i země, ve kterých je na silnicích nejméně bezpečno a riziko nehody tedy nejvyšší. V nelichotivém žebříčku tak vede Jihoafrická republika s hodnocením 3,23 na konečném 56. místě, trochu lépe si vede Thajsko (4,35) na 55. místě, zatímco překvapením může být USA (54. místo, 5,09), dokonce umístěné za Indií (53. místo, 5,10), která je často uváděna jako země s největším rizikem úmrtí na silnici.

Na kompletní tabulku průzkumu se můžete podívat na webu Zutobi.

TEST Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost Hybrid: Obr se bez zásuvky neobejde

Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost

Je vám Ford Galaxy malý? Chcete plnotučné SUV s výkonem Mustangu? Milujete ticho? Pokud jste odpověděli třikrát ano, vlajková loď americké značky na českém trhu může být to pravé.

včera | Richard Herbich
TEST SsangYong Korando 1.5 T-GDI 4x4: Vše, co potřebujete. Za míň, než čekáte

SsangYong Korando 1.5 TGDI

SsangYong Korando se hlásí v redakční garáží počtvrté. Tentokrát v plné náloži jako borec se čtyřkolkou a automatem.

16.  4.  2021 | Vladimír Kadera | 1 příspěvek
TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant: Nejlepší jízda na trhu?

VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant

Volkswagen Golf Variant prodělal mezigeneračně více změn, než se může na první pohled zdát. Vyzkoušeli jsme sportovněji střiženou verzi R-Line se 150koňovým turbobenzinem a popravdě toho není moc ke kritizování.

14.  4.  2021 | Jan Mička