Nejbezpečnější hlavové opěrky má automobilka Volvo

Všechny modely vozů Volvo patří podle britské pojišťovací výzkumné společnosti Thatcham k naprosté špičce. Potvrzují to výsledky nejnovějšího hodnocení odolnosti nových vozů při nárazech zezadu, které byly zveřejněny 7. října.

Volvo je jedním ze tří výrobců, jejichž celý výrobní program dosáhl nejlepšího hodnocení. Společnost Thatcham provedla statické testy zaměřené na konstrukci a umístění opěrek hlavy u 500 evropských modelů automobilů. „Jsme tímto výsledkem velmi potěšeni,” uvádí Lotta Jakobsson, specialistka na bezpečnost při nárazech zezadu ve Volvo Car Corporation. „Společnost Volvo si je dlouhodobě vědoma významu bezpečných hlavových opěrek a patří k jejich průkopníkům.“

„Statické zkoušky hlavových opěrek samozřejmě vypovídají o tom, k čemu ve skutečnosti dochází, pouze zčásti. Proto se společnost Volvo již více než deset let věnuje dalšímu vývoji statických opěrek. Tento vývoj v roce 1998 vyústil v zavedení systému pro ochranu před hyperflexí krční páteře nazvaného WHIPS,“ uvedla na toto téma Lotta Jakobson.

U systému WHIPS je celé přední sedadlo konstruováno tak, aby pomáhalo chránit krk cestujícího při nárazu zezadu. V takovém případě se celé sedadlo a opěrka hlavy posunou směrem vzad a ztlumí tak pohyb hlavy a horní části těla. Tímto způsobem je současně možné zmírnit odraz těla směrem vpřed, ke kterému obvykle dochází.

„Po čtyřech letech, kdy je systém v našich vozech používán v běžném provozu, jsou výsledky shromážděné týmem pro zkoumání dopravních nehod velmi slibné,“ dodává Lotta Jakobsson.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků