Nejbezpečnější hlavové opěrky má automobilka Volvo

Všechny modely vozů Volvo patří podle britské pojišťovací výzkumné společnosti Thatcham k naprosté špičce. Potvrzují to výsledky nejnovějšího hodnocení odolnosti nových vozů při nárazech zezadu, které byly zveřejněny 7. října.

Volvo je jedním ze tří výrobců, jejichž celý výrobní program dosáhl nejlepšího hodnocení. Společnost Thatcham provedla statické testy zaměřené na konstrukci a umístění opěrek hlavy u 500 evropských modelů automobilů. „Jsme tímto výsledkem velmi potěšeni,” uvádí Lotta Jakobsson, specialistka na bezpečnost při nárazech zezadu ve Volvo Car Corporation. „Společnost Volvo si je dlouhodobě vědoma významu bezpečných hlavových opěrek a patří k jejich průkopníkům.“

„Statické zkoušky hlavových opěrek samozřejmě vypovídají o tom, k čemu ve skutečnosti dochází, pouze zčásti. Proto se společnost Volvo již více než deset let věnuje dalšímu vývoji statických opěrek. Tento vývoj v roce 1998 vyústil v zavedení systému pro ochranu před hyperflexí krční páteře nazvaného WHIPS,“ uvedla na toto téma Lotta Jakobson.

U systému WHIPS je celé přední sedadlo konstruováno tak, aby pomáhalo chránit krk cestujícího při nárazu zezadu. V takovém případě se celé sedadlo a opěrka hlavy posunou směrem vzad a ztlumí tak pohyb hlavy a horní části těla. Tímto způsobem je současně možné zmírnit odraz těla směrem vpřed, ke kterému obvykle dochází.

„Po čtyřech letech, kdy je systém v našich vozech používán v běžném provozu, jsou výsledky shromážděné týmem pro zkoumání dopravních nehod velmi slibné,“ dodává Lotta Jakobsson.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků