Nedostatkové AdBlue razantně zdražuje. Ministr dopravy ho chce nakoupit do hmotných rezerv

Moderní naftové motory se bez kapaliny s močovinou neobejdou. Té se na trhu nedostává a její cena již nyní trojnásobně stoupla.

Silniční dopravci začínají pociťovat nedostatek kapaliny AdBlue, která je nezbytná pro provoz dieselových motorů. Distributoři evidují nárůst poptávky o 70 až 100 procent, do toho se přidává přibližně trojnásobné zdražení. Ministr dopravy Havlíček hodlá podle informací ČTK doporučit vládě, aby Správa státních hmotných rezerv nakoupila základní množství AdBlue pro potřeby integrovaného záchranného systému. Dle České asociace petrolejářského průmyslu mají velké sítě čerpacích stanic nasmlouvané dodávky nejméně na rok dopředu.

Nárůst poptávky je znát i v menších objemech. Dle portálu Heuréka stoupl zájem o AdBlue o 170 procent, přičemž největší zájem je o desetilitrové kanystry. Kapalina je vedlejším produktem při výrobě umělých hnojiv, bez ní není možné nastartovat žádný motor, který je jejím přimícháváním vybaven. Technicky vzato by diesel samozřejmě běžel i bez ní, ale důvody jsou legislativní – zákaz chodu nařizuje předpis EHK 83. AdBlue obsahuje 32,5 procenta močoviny, zbytek tvoří destilovaná voda.

Diskuze (20) Další článek: TEST Mercedes-Benz EQA 250: Zlatíčko do zásuvky jen pro holky? Tak to pozor!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,