Nedaleko Česka leží velký hřbitov aut. V lese odpočívá stovka legendárních strojů

Staré vrakoviště nebo sbírka zesnulého nadšence? Neznámý původ místa přidává na celkové atmosféře.

Na facebooku se dá najít ledacos. Třeba galerie odložených vozů kdesi ve středním Polsku, která se objevila na stránce nadšenců do urbexu, tedy prozkoumávání opuštěných míst a budov. Pro zhruba stovku rezavějících vozů, u nichž zřejmě starší generace upustí slzu, autor neuvádí konkrétní místo.

Na severu Čech leží obrovské pohřebiště vozů Tatra. Pár z nich je možné zachránit

Na severu Čech leží obrovské pohřebiště vozů Tatra. Pár z nich je možné zachránit

V komentářích někdo zmiňuje městečko Grodzisk Mazowiecki, tuto informaci však další uživatel vyvrací. „Někteří říkají, že se jedná o bývalé policejní parkoviště, jiní, že jde o zkrachovalou dílnu a vrakoviště. Další zase tvrdí, že jde o soukromou sbírku zesnulého automobilového nadšence z dob Polské lidové republiky,“ uvádí autor fotografií Durak/Davis Urbex u galerie.

V každém případě zde najdete rezivějící vraky ikonických vozů, které brázdily v minulosti i naše domácí silnice. Trabanty, Wartburgy, Lady i nějakou tu škodovku, přičemž tu a tam zahlédnete i hodnotnější vozy doby minulé od Volkswagenu, Audi či Mercedesu. Polských Maluchů tu pak stojí doslova celá řada.

Z Fukušimy se stalo pohřebiště krásných aut. Fotky z města duchů jsou důkazem

Z Fukušimy se stalo pohřebiště krásných aut. Fotky z města duchů jsou důkazem

Podobných míst, na kterých se pomalu rozkládají dnes už často ceněná klasická auta, samozřejmě najdete ve světě nespočet. Stačí vzpomenout na pohřebiště starých Tater na severu Čech nebo místo kdesi v Japonsku, kam odchází zemřít staré závoďáky – ostatně i z oblasti okolo jaderné elektrárny Fukušima je dnes hřbitov opuštěných vozů.

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz je německý výrobce automobilů, autobusů, užitkových a nákladních vozů. Patří do skupiny Daimler AG.

Historie sahá až do roku 1886. Poprvé byla značka Mercedes použita na automobilu v roce 1901, jako Mercedes-Benz v roce 1926.

Mercedes-Benz třídy A • Mercedes-Benz třídy C • Mercedes-Benz třídy E • Mercedes-Benz třídy S • Mercedes-Benz CLA • Mercedes-Benz GLC • Mercedes-Benz GLB-SUV

TEST Mercedes-Benz EQV 300: Tichá plavba elektrickou hvězdnou lodí

Mercedes-Benz EQV 300

Elektrifikace proniká do všemožných sfér – auta, motorky, koloběžky, kola... I civilní dodávky. Pokud víte, k čemu budete tento elektrický minibus používat, odvede skvělou práci.

5.  5.  2021 | Richard Herbich | 10 příspěvků
TEST Audi S3 Sportback TFSI (228 kW): Tak mi to teda nandej, bejby!

Audi S3 Sportback TFSI

Nové Audi S3 Sportback si toho nechá opravdu hodně líbit. Při pořádné náloži se ale vůbec netrápí, vlastně si to užívá.

2.  5.  2021 | Vladimír Kadera
První jízda s Renaultem Arkana TCe 140: Základ Clia nevadí. SUV-kupé stojí za to!

Renault Arkana TCe 140 EDC

Má stejný základ jako Renault Captur, nabídku tvoří pouze hybridní motory a je to nové SUV-kupé v kompaktním segmentu. Renault Arkana konečně dorazil do Česka a něco nám říká, že o něm ještě dost uslyšíme.

29.  4.  2021 | Jan Mička | 10 příspěvků