Nebylo na pořádný prospekt, říká o konci projektu Supertatry šéf Metalexu

Myšlenka na vznik prvního českého supersportovního auta se začala přeměňovat ve skutečnost právě před 30 lety. Duchovními otci byli zejména designér Václav Král a tehdejší i dnešní šéf firmy MTX Petr Bold

Dodnes s troškou smutku v hlase vzpomíná generální ředitel firmy MTX Petr Bold na okolnosti, které vedly k odumření projektu vozu MTX Tatra V8, zvaného rovněž Supertatra.

"Dnes je už těžko možné rozlišit, kdo má větší zásluhu na tom, že se v roce 1987 na tomto voze začalo dělat, říká manažer, který má stále ve své kanceláři vystavený certifikát o dosažení českého rychlostního rekordu. Ten  vytvořil deset let poté - v květnu roku 1997, když za volantem tohoto automobilu dosáhl průměrné rychlosti téměř 211 kilometrů v hodině.

Klepněte pro větší obrázek

Petr Bold stále vede dnes úspěšnou firmu MTX, výrobou aut se ale už nezabývají

Mezi duchovními otci projektu byl ale právě on, společně s věhlasným designérem Václavem Králem. "Chtěli jsme využít potenciál tatrováckého motoru V8 pro okruhové závodění. Původní myšlenka byla tedy udělat sérii identických vozů pro nový pohár. Jenže, než se to stihlo udělat, přišel konec socialistického režimu a o  závodění s takovým autem nikdo moc nestál," vzpomíná Petr Bold.

Do konce desetiletí by mohl z Tatry opět vyjet nový osobní vůz

Do konce desetiletí by mohl z Tatry opět vyjet nový osobní vůz

Nakonec se tedy rozhodli projekt přepracovat a zkonstruovat silniční supersport. "Vypadalo to jako výborný nápad, který by mohl postavit tehdy trochu skomírající Metalex na nohy.

Od března 1989 do června 1990 vytvořil Václav Král trojrozměrný model vozu a v září se v plzeňské provozovně Metalexu začal stavět první prototyp. Rám vozu byl ze svařených ocelových trubek v kombinaci s některými díly z lehkých slitin. Přední i zadní nápravy pocházely z Tatry 613, ovšem prodělaly patřičné úpravy.

Tatrovácký původně tříapůllitrový osmiválec byl přepracován na větší zdvihový objem (3919 cm3). V základní verzi s karburátorem byl poté schopný v 5400 otáčkách vyprodukovat 160 kW, ovšem byla připravena i verze se vstřikování Bosch o výkonu 225 kW (při 6700 otáčkách).

První Tatru 603 dostal před 60 lety prezident Zápotocký k narozeninám

První Tatru 603 dostal před 60 lety prezident Zápotocký k narozeninám

Slabší verze umožňovala maximální rychlost 246 kilometrů v hodině při schopnosti akcelerovat z nuly na sto během 6,2 sekundy. Druhá uměla jet až 265 kilometrů v hodině a zrychlovala 0-100 km/hod za 5,6 sekundy. Při dalších konstrukčních úpravách by se maximální rychlost mohla posunout až k hranici 300 kilometrů v hodině. "Také při našem zaznamenaném rychlostním rekordu jsme měli zřetelný pocit, že jsme mohli být lepší," vzpomíná Bold. Jenže letiště Hradčany u Mimoně, kde se pokus odehrával, má poměrně krátkou dráhu. V okamžiku, kdy auto stále ještě chtělo zrychlovat, jsme už bohužel museli brzdit," říká.

Laminátová karosérie (pro budoucnost se uvažovalo také o verzi kompozitu s uhlíkovými vlákny) měla délku 4600 milimetrů, šířka činila 1980 milimetrů a výška 1160 milimetrů.

Poměrně malá délka byla zvolena kvůli případné homologaci závodní verze, kde by bylo možno do maximální délky 4800 milimetrů doplnit přídavné spojlery.

10 unikátních českých aut, o kterých jste možná nikdy neslyšeli

10 unikátních českých aut, o kterých jste možná nikdy neslyšeli

Tvary vozu byly velmi nadčasové, a přitom dokonale funkční. Například vzduch k sacímu potrubí osmiválce přiváděla dva nenápadné otvory. Na přídi se nacházela výklopná světla, dveře se vyklápěly vzhůru.

První dva prototypy, které byly sestrojené v roce 1991, měly také výklopnou přední část karosérie. V roce 1992 se ale přistoupilo ke konstrukční změně, takže třetí stavěný vůz už měl na přídi jen malé víko zavazadlového prostoru.

"Krátce poté, co jsme auto v roce 1991 vystavili na autosalonu v Praze, jsme evidovali stovku závazných objednávek. Přitom prodejní cena dosahovala 2 a tři čtvrtě milionu korun. Zájemci byli z tuzemska, ale především ze zahraničí. Ti byli samozřejmě navyklí na lepší služby, než jaké tehdy Metalex mohl a uměl poskytnout.

Socialistickou Škodu Rapid řadí v USA mezi nejhorší sporťáky historie

Socialistickou Škodu Rapid řadí v USA mezi nejhorší sporťáky historie

 "Bohužel jsme neměli dost prostředků, nezbylo ani na to, abychom si nechali vytisknout pořádný prospekt. Místo toho jsme rozdávali jen jednostránkový leták. Na něco reprezentativnějšího jsme prostě neměli peníze. To pak v konečném důsledku způsobilo, že zájem začal upadat a my nakonec projekt prodali jednomu soukromému podnikateli," uzavírá Bold.

Ani ten projekt neoživil, a tak jsou dnes čtyři vyrobené supertatry k vidění jen občas na nějakých výstavách či setkáních majitelů sportovních aut.

Na fotogalerii zachycující vývoj projektu Tatra MTX V8 se podívejte zde:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Minitest BMW 230i Cabrio: Nastal čas se rozloučit?

BMW 230i Cabrio (minitest)

Kompaktní rozměry, zadní pohon, čtyři místa k sezení a stahovací střecha – to je kombinace, na kterou dnes narazíte pouze u BMW. Benzinový dvoulitr s výkonem 185 kW dvojkovému kabriu pasuje jako ulitý!

včera | Jan Mička | 11 příspěvků
TEST Jaguar E-Pace D180 AWD: Sentimentální cesta

Jaguar E-Pace D180

V novodobé historii Jaguaru je E-Pace jedním z nejdůležitějších milníků. Půjčili si techniku od Land Roveru a snažili se do populárního segmentu malých SUV vnést sportovního ducha. Povedlo se?

16.  8.  2018 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Minitest Volkswagen Caddy Maxi 1.4 TGI: Spořivému plyn nesmrdí

VW Caddy Maxi 1.4 TGI (minitest)

VW láká na model Caddy poháněný zemním plynem nízkými provozními náklady. Stačí ale ceny CNG na to, aby se do německé dodávky zamilovali nejen zapřisáhlí skrblíci?

14.  8.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků