Nebezpečných železničních přejezdů je stále hodně

Drážní inspekce (DI) informovala, že v Česku je stále více než 350 železničních přejezdů, které mohou představovat riziko pro bezpečnost motoristů, cyklistů a chodců. Seznam, který DI předala ministerstvu dopravy a dalším pověřeným institucím, obsahuje kompletní přehled těchto úseků na silnicích druhých až čtvrých tříd. Dále DI vyzývá tyto instituce k co nejrychlejší nápravě situace.

Ze seznamu je patrné, že největší rizika jsou na místech, kde je železniční přejezd blízko křižovaty, a kdy řidič jedoucí přes přejezd musí v zápětí dávat přednost vozidlu v křižovatce. Stává se pak, že auto musí zůstat stát na přejezdu a dát přednost vozidlu jedoucím po hlavní silnici. Samotným rizikem tedy nejsou pouze nechráněné přejezdy, ale i samotné značení na silnicích, které jdou často proti zákonu. Ten říká, že řidič musí neprodleně opustit se svým vozem železniční přejezd.

Sám fond dopravní infrastrukutry uvádí, že na přebudovaní těchto rizikových míst se vyčerpala jen malá část z vyčleněných více než 163 milionů korun. Náměstek ředitele Státního fondu dopravy ale uvedl, že doufá ve zlepšení situace a celá částka se do konce letošního roku proinvestuje.

Za prvních sedm měsíců letošního roku došlo na zhruba devíti tisících přejezdech ke 157 nehodám automobilů s vlaky, při nichž zemřelo 26 osob. Za většinu nehod přitom nenese odpovědnost železnice.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský | 17 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků