Nebezpečných železničních přejezdů je stále hodně

Drážní inspekce (DI) informovala, že v Česku je stále více než 350 železničních přejezdů, které mohou představovat riziko pro bezpečnost motoristů, cyklistů a chodců. Seznam, který DI předala ministerstvu dopravy a dalším pověřeným institucím, obsahuje kompletní přehled těchto úseků na silnicích druhých až čtvrých tříd. Dále DI vyzývá tyto instituce k co nejrychlejší nápravě situace.

Ze seznamu je patrné, že největší rizika jsou na místech, kde je železniční přejezd blízko křižovaty, a kdy řidič jedoucí přes přejezd musí v zápětí dávat přednost vozidlu v křižovatce. Stává se pak, že auto musí zůstat stát na přejezdu a dát přednost vozidlu jedoucím po hlavní silnici. Samotným rizikem tedy nejsou pouze nechráněné přejezdy, ale i samotné značení na silnicích, které jdou často proti zákonu. Ten říká, že řidič musí neprodleně opustit se svým vozem železniční přejezd.

Sám fond dopravní infrastrukutry uvádí, že na přebudovaní těchto rizikových míst se vyčerpala jen malá část z vyčleněných více než 163 milionů korun. Náměstek ředitele Státního fondu dopravy ale uvedl, že doufá ve zlepšení situace a celá částka se do konce letošního roku proinvestuje.

Za prvních sedm měsíců letošního roku došlo na zhruba devíti tisících přejezdech ke 157 nehodám automobilů s vlaky, při nichž zemřelo 26 osob. Za většinu nehod přitom nenese odpovědnost železnice.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků