Nebezpečných železničních přejezdů je stále hodně

Drážní inspekce (DI) informovala, že v Česku je stále více než 350 železničních přejezdů, které mohou představovat riziko pro bezpečnost motoristů, cyklistů a chodců. Seznam, který DI předala ministerstvu dopravy a dalším pověřeným institucím, obsahuje kompletní přehled těchto úseků na silnicích druhých až čtvrých tříd. Dále DI vyzývá tyto instituce k co nejrychlejší nápravě situace.

Ze seznamu je patrné, že největší rizika jsou na místech, kde je železniční přejezd blízko křižovaty, a kdy řidič jedoucí přes přejezd musí v zápětí dávat přednost vozidlu v křižovatce. Stává se pak, že auto musí zůstat stát na přejezdu a dát přednost vozidlu jedoucím po hlavní silnici. Samotným rizikem tedy nejsou pouze nechráněné přejezdy, ale i samotné značení na silnicích, které jdou často proti zákonu. Ten říká, že řidič musí neprodleně opustit se svým vozem železniční přejezd.

Sám fond dopravní infrastrukutry uvádí, že na přebudovaní těchto rizikových míst se vyčerpala jen malá část z vyčleněných více než 163 milionů korun. Náměstek ředitele Státního fondu dopravy ale uvedl, že doufá ve zlepšení situace a celá částka se do konce letošního roku proinvestuje.

Za prvních sedm měsíců letošního roku došlo na zhruba devíti tisících přejezdech ke 157 nehodám automobilů s vlaky, při nichž zemřelo 26 osob. Za většinu nehod přitom nenese odpovědnost železnice.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 13 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků