Nebezpečná ospalost

Ospalost za volantem zpomaluje reakce, snižuje vnímavost a zhoršuje úsudek, podobně jako alkohol. Ve skutečnosti se také lidé, kteří jsou velmi ospalí, chovají podobně jako podnapilí. Dopravní experti se domnívají, že na mnoha vážných dopravních nehod se podílel mikrospánek řidiče.
Nebezpečná ospalost
Na spánek se můžeme dívat podobně jako na peníze – můžeme vydat více než dostaneme a skončíme v dluhu. Na rozdíl od peněz si však nemůžeme spánek uložit do zásoby a ani si ho nemůžeme vypůjčit. Pokud nespíme dostatečně dlouho po dobu několika dní, dostáváme se do „spánkového dluhu“. Tento dluh může být vyrovnán splacen pouze spaním. Člověk ho nemůže překonat silou vůle a sám od sebe také nezmizí.

Spánkový deficit vzniká mnoha způsoby, například – prací o nočních směnách nebo na dva pracovní úvazky, ponocováním, prací na plný úvazek a zároveň studiem nebo péčí o děti atd. Avšak někteří lidé mohou strávit 8 hodin v posteli a stále jsou unaveni, protože včas nerozeznali nebo neléčili spánkové poruchy. Pokud spánkový deficit značně vzroste, pak nemůžete udělat v podstatě nic proto, abyste zůstali vzhůru. Použité povzbuzující prostředky (například silná káva) totiž působí pouze krátkodobě a následně se dostaví ještě hlubší útlum. Například na večírku se můžete cítit svěží a bdělí, ale když pak sednete do auta, začínáte podřimovat. A co je ještě horší, účastníci večírku často řídí nejen když jsou unaveni, ale navíc pili alkohol a to je obzvláště nebezpečná kombinace.

Příznaky ospalosti jsou, když máte potíže s tím, abyste udrželi oči otevřené a zaostřené, nemůžete udržet hlavu zpříma, objevuje se denní snění nebo přelétavé, nesouvislé myšlenky. Že se dostavuje kritická situace poznáte i podle toho, že často zíváte nebo si opakovaně třete oči, zjistíte, že vyjíždíte ze svého jízdního pruhu nebo jedete v těsném závěsu za vozidlem před vámi. Pokud se takové příznaky spánkového deficitu objeví, co nejdříve sjeďte ze silnice a vyhledejte místo, kde si můžete zdřímnout.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

dnes | Michal Žďárský
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků