Nebezpečná místa: Sobotka, Mladá Boleslav (2. díl)

Druhým dílem pokračujeme v novém seriálu, kterým chceme všechny čtenáře upozornit na nebezpečná místa na našich silnicích. Zaměřujeme se na úseky silnic, kde se udály vážné nehody a na místa s jejich vysokým počtem. Kde si dát pozor a na co, popř. kterým místům je lepší se vyhnout? Pokračujeme ve východních Čechách.
Nebezpečná místa: Sobotka, Mladá Boleslav (2. díl)

Silnice 1/16, 109 – 109,25 km

Silnice první třídy číslo 16 je velmi frekventovaná a v zimním období slouží jako spojnice pro lyžaře jedoucí z Prahy do Krkonoš. Křižovatka, která v loňském roce měla na svědomí tři lidské životy se nalézá na komunikaci spojující Mladou Boleslav s Jičínem v mírném stoupání u městečka Sobotka. Pokud pojedete směrem na Jičín, stoupáte od Sobotky nahoru ve dvou pruzích, které se sužují do jednoho až za křižovatkou. Kritický úsek je přehledný a značení odpovídající. Při výjezdu z obou vedlejších silnic je nutné být opatrný. Vozy jedoucí po hlavní často dosahující vysokých nedovolených rychlostí, jelikož tento úsek je vhodný k předjetí pomalejších vozidel.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled od Jičína k městu Sobotka.

Klepněte pro větší obrázek
Příjezd z pravé strany od Sobotky.

Klepněte pro větší obrázek
Příjezd od obce Rakov.

Křížení silnic první a třetí třídy je nebezpečné

Na 250 metrů této silnice připadají 3 usmrcené a 3 zraněné osoby při 5 dopravních nehodách za prvních 11 měsíců minulého roku. Všechny byly zaviněny řidičem motorového vozidla u kterých nebylo zjištěné požití alkoholu. Dvakrát byla příčina nehody nepřizpůsobení rychlosti viditelnosti, 2x nedání přednosti proti příkazu dopravní značky „stůj dej přednost jízdě“ a jednou nepřizpůsobení rychlosti vozidla stavu vozovku. Nikdy nešlo o srážku s pevnou překážkou, ale vždy o srážku motorových vozidel.

Z policejního archivu:

Tragická nehoda na této křižovatce se udála 27. srpna v 17.25 hodin. Dvaaosmdesátiletý řidič osobního vozidla Daewoo Tiko jel směrem na obec Rakov a při přejíždění hlavní komunikace nedal přednost v jízdě vozidlu Škoda Octavia, které jelo ve směru Mladá Boleslav - Jičín. Řidič vozidla Škoda Octavia již nestačil zareagovat a přední částí svého vozidla narazil do pravého boku vozidla Daewoo Tiko. Ve vozidle Daewoo zemřela na místě kromě řidiče i jeho manželka a dcera. Ve vozidle Škoda Octavia nebyl nikdo zraněn. Škoda na vozidlech byla vyčíslena na nejméně 180 000 Kč. Nehodu šetří jičínští policisté.

Odkaz na nebezpečný úsek vyznačený v mapě: http://mapy.atlas.cz/mapa/sobotka109km

Dne 13. ledna 2006 v 10:34 hodin byli profesionální hasiči z Jičína přivoláni k dopravní nehodě na silnici I/35 u Sobotky, kde došlo ke střetu tří osobních vozidel. Na místě byly usmrceny dvě osoby, další čtyři osoby byly zraněny (2 těžce a 2 lehce). Hasiči museli ze dvou osobních vozidel vyprostit za použití hydraulického zařízení těžce zraněné řidiče, které následně transportovala Letecká a Zdravotnická záchranná služba do nemocnice. Hasiči zajistili vozidla proti požáru a úniku provozních náplní. Po zadokumentování události Policií ČR hasiči vyprostili usmrcené osoby z vozidla. Příčiny nehody šetří Policie ČR.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
  
Těžce zraněného řidiče transportoval vrtulník do nemocnice v Hradci Králové, tam ale svým zraněním podlehl. Nehodu pravděpodobně způsobil řidič, který jel ve směru od Mladé Boleslavi. Při jízdě dostal smyk, vozidlo se na silnici roztočilo a narazilo do dvou protijedoucích vozidel. Silnice byla průjezdná v jednom pruhu, dopravu na místě kyvadlově řídili policisté.

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi níže podělíte o své zkušenosti s touto silnicí č.16 a nebezpečným úsekem u Sobotky.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

dnes | Miro Mihálik | 12 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 19 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 205 příspěvků