Nebezpečná místa: Sobotka, Mladá Boleslav (2. díl)

Druhým dílem pokračujeme v novém seriálu, kterým chceme všechny čtenáře upozornit na nebezpečná místa na našich silnicích. Zaměřujeme se na úseky silnic, kde se udály vážné nehody a na místa s jejich vysokým počtem. Kde si dát pozor a na co, popř. kterým místům je lepší se vyhnout? Pokračujeme ve východních Čechách.
Nebezpečná místa: Sobotka, Mladá Boleslav (2. díl)

Silnice 1/16, 109 – 109,25 km

Silnice první třídy číslo 16 je velmi frekventovaná a v zimním období slouží jako spojnice pro lyžaře jedoucí z Prahy do Krkonoš. Křižovatka, která v loňském roce měla na svědomí tři lidské životy se nalézá na komunikaci spojující Mladou Boleslav s Jičínem v mírném stoupání u městečka Sobotka. Pokud pojedete směrem na Jičín, stoupáte od Sobotky nahoru ve dvou pruzích, které se sužují do jednoho až za křižovatkou. Kritický úsek je přehledný a značení odpovídající. Při výjezdu z obou vedlejších silnic je nutné být opatrný. Vozy jedoucí po hlavní často dosahující vysokých nedovolených rychlostí, jelikož tento úsek je vhodný k předjetí pomalejších vozidel.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled od Jičína k městu Sobotka.

Klepněte pro větší obrázek
Příjezd z pravé strany od Sobotky.

Klepněte pro větší obrázek
Příjezd od obce Rakov.

Křížení silnic první a třetí třídy je nebezpečné

Na 250 metrů této silnice připadají 3 usmrcené a 3 zraněné osoby při 5 dopravních nehodách za prvních 11 měsíců minulého roku. Všechny byly zaviněny řidičem motorového vozidla u kterých nebylo zjištěné požití alkoholu. Dvakrát byla příčina nehody nepřizpůsobení rychlosti viditelnosti, 2x nedání přednosti proti příkazu dopravní značky „stůj dej přednost jízdě“ a jednou nepřizpůsobení rychlosti vozidla stavu vozovku. Nikdy nešlo o srážku s pevnou překážkou, ale vždy o srážku motorových vozidel.

Z policejního archivu:

Tragická nehoda na této křižovatce se udála 27. srpna v 17.25 hodin. Dvaaosmdesátiletý řidič osobního vozidla Daewoo Tiko jel směrem na obec Rakov a při přejíždění hlavní komunikace nedal přednost v jízdě vozidlu Škoda Octavia, které jelo ve směru Mladá Boleslav - Jičín. Řidič vozidla Škoda Octavia již nestačil zareagovat a přední částí svého vozidla narazil do pravého boku vozidla Daewoo Tiko. Ve vozidle Daewoo zemřela na místě kromě řidiče i jeho manželka a dcera. Ve vozidle Škoda Octavia nebyl nikdo zraněn. Škoda na vozidlech byla vyčíslena na nejméně 180 000 Kč. Nehodu šetří jičínští policisté.

Odkaz na nebezpečný úsek vyznačený v mapě: http://mapy.atlas.cz/mapa/sobotka109km

Dne 13. ledna 2006 v 10:34 hodin byli profesionální hasiči z Jičína přivoláni k dopravní nehodě na silnici I/35 u Sobotky, kde došlo ke střetu tří osobních vozidel. Na místě byly usmrceny dvě osoby, další čtyři osoby byly zraněny (2 těžce a 2 lehce). Hasiči museli ze dvou osobních vozidel vyprostit za použití hydraulického zařízení těžce zraněné řidiče, které následně transportovala Letecká a Zdravotnická záchranná služba do nemocnice. Hasiči zajistili vozidla proti požáru a úniku provozních náplní. Po zadokumentování události Policií ČR hasiči vyprostili usmrcené osoby z vozidla. Příčiny nehody šetří Policie ČR.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
  
Těžce zraněného řidiče transportoval vrtulník do nemocnice v Hradci Králové, tam ale svým zraněním podlehl. Nehodu pravděpodobně způsobil řidič, který jel ve směru od Mladé Boleslavi. Při jízdě dostal smyk, vozidlo se na silnici roztočilo a narazilo do dvou protijedoucích vozidel. Silnice byla průjezdná v jednom pruhu, dopravu na místě kyvadlově řídili policisté.

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi níže podělíte o své zkušenosti s touto silnicí č.16 a nebezpečným úsekem u Sobotky.

bazar

Daewoo Matiz 0,8
Rok výroby: 2000
Stav: 119 757 km
Cena: 41 000 Kč
Daewoo Nubira 1,6
Rok výroby: 1997
Stav: 158 394 km
Cena: 30 000 Kč
Daewoo Matiz 0,8
Rok výroby: 2004
Stav: 79 975 km
Cena: 30 000 Kč
Daewoo Kalos 1,4
Rok výroby: 2005
Stav: 94 302 km
Cena: 45 000 Kč
Daewoo Lanos 1,5
Rok výroby: 1999
Stav: 113 325 km
Cena: 20 000 Kč
Daewoo Kalos 1,2
Rok výroby: 2004
Stav: 78 669 km
Cena: 55 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

dnes | Jiří Švamberk | 1 příspěvek
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků