Nebezpečná místa: Rychlostní silnice smrti I/35 (7. díl)

Rychlostní silnice I/35 spojuje Hradec Králové s Olomoucí. Vede souběžně s dálnicí D1 o desítky kilometrů severněji. Často je využívaná tranzitní dopravou a slouží jako horní cesta napříč republikou při jízdě na nejen dovolenou. Bohužel zde ročně umírají až desítky lidí.
Nebezpečná místa: Rychlostní silnice smrti I/35  (7. díl)

Přímé úseky s dobrým povrchem kolem Moravské Třebové svádějí řidiče k rychlé jízdě, při které riskantně předjíždějí. Kvalitní povrch vozovky totiž při dovolené devadesátce navozuje pocit pomalé jízdy, a proto mnoho řidičů přišlápne plynový pedál až k podlaze.

Na přímém úseku z Moravské Třebové do Litomyšle zemřelo od během loňského půl roku na 17 lidí. Komunikace je široká a zároveň přehledná. Řidiči ji považují za bezpečnou, přesto patří k nejnebezpečnějším v zemi. Na několikakilometrovém úseku není potřeba pootočit volantem a ani nezkušení řidiči se zde nebojí předjíždět, což vede k tragicky končícím nehodám. Nejen při hojně medializované dopravní nehodě z 28. srpna 2004 u obce Gajer, kdy došlo ke střetu dodávky Ford Transit s osobním vozem při které vyhaslo 6 lidských životů, umírá při jedné nehodě více lidí najednou. Na vině je nepozornost a nepřiměření rychlosti jízdě vlastním schopnostem. V nebezpečných úsecích již byly nainstalovány značky upozorňující na časté dopravní nehody.

Dalším nebezpečným místem na silnici I/35 je úsek za tunelem Hřebeč u Moravské Třebové, kde povrch silnice znemožňuje díky vyjetým kolejím při dešti bezpečnou jízdu. Z kopce tečou při prudkém dešti téměř potoky vody. Nepřizpůsobením rychlosti se vůz lehce dostane do smyku, proto je nutné v tento úsek při dešťových srážkách projíždět s největší opatrností. Zde je bohužel primárně na vině neschopnost správce komunikace udržovat povrch silnice v rozumném stavu. Řidiči nepřizpůsobují rychlost stavu vozovky, ale pouhá oprava silnice by většině krizových situací předešla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dlouhé táhlé zatáčky dovolují projetí vysokou rychlosti.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa

Z policejních a hasičských záznamů:

5. červenec 2005
Tragická dopravní nehoda, při níž zahynulo pět osob, se stala v úterý 5. července v 18.20 hodin na silnici u Moravské Třebové. Jednalo se o srážku osobního auta Renault Laguna s nákladním autem Tatra 815. Jako příčina dopravní nehody je označována nepřiměřená rychlost. Sedmapadesátiletý řidič osobního auta jedoucí od hřebečského tunelu na Moravskou Třebovou nepřizpůsobil rychlost jízdy a na silně mokrém povrchu silnice dostal s vozidlem smyk. Následkem smyku vjel do protisměru, kde narazil levou částí vozidla do levé přední části protijedoucího nákladního auta devětačtyřicetiletého řidiče. Při dopravní nehodě došlo ke smrtelnému zranění řidiče osobního auta, jeho čtyřiačtyřicetileté manželky a jejich tří dcer ve věku 14, 21 a 23 let. Nejstarší ze spolujezdkyň podlehla zraněním při převozu do pardubické nemocnice. Ke zranění řidiče nákladního auta nedošlo. Škoda na osobním vozidle se odhaduje na 350 tisíc korun. Na nákladním autě vznikla škoda 80 tisíc korun. Šetření dopravní nehody na místě převzal policejní komisař, který zahájil úkony trestního řízení pro trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti s následkem smrti. Policejní komisař nařídil provedení soudní pitvy všech těl zahynulých osob. Případ je nadále v šetření svitavské služby kriminální policie a vyšetřování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

15. června 2005
V 19.33 hodin byla na operační středisko hasičů oznámena dopravní nehoda dvou vozidel na silnici I/35 u Moravské Třebové. Jednalo se o čelní střet osobního vozidla Škoda Superb a nákladního vozidla MAN, převážejícího cukr. Vozidla po střetu začala okamžitě hořet
Na místo ihned vyjeli profesionální hasiči z Moravské Třebové a Svitav. I přes rychlý zásah hasičů se nepodařilo z vozidla dostat zaklíněné osoby. Při nehodě s následným požárem zahynuly na místě tři osoby. Likvidace nehody trvala více než sedm hodin. Z nákladního vozidla uniklo zhruba 300 litrů nafty. I tato nafta začala po nehodě hořet. Hasiči k likvidaci požáru použili pěnu a museli vytvořit i hráze ze sorbentů, aby se hořící nafta nerozšiřovala dále do okolí. Pracovníci životního prostředí ve spolupráci s pracovníky vodních zdrojů Chrudim nyní zjišťují, jak dalece bylo poškozeno životní prostředí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

28. srpna 2004 
Noční cesta na dovolenou skončila pro dvě rodiny tragicky. V sobotu kolem jedné hodiny ráno narazil do jejich Renaultu Nevada čelně Ford Transit. Ze sedmičlenné posádky renaultu šest lidí zemřelo. Přežil jen roční spící chlapec. Nehoda se stala u obce Gajer mezi Litomyšlí a Svitavami. Řidič Fordu se dostal do protisměru, kde se čelně se střetl s plně obsazeným Renultem Nevada. V renaultu byly dvě rodiny, které jely na Slovensko Při nehodě zemřeli jak dospělí, tak dvě dívky ve věku šest a osm let. Přežil pouze roční chlapec, který spal v zavazadlovém prostoru. Hoch vyvázl bez zranění a je na pozorování v nemocnici.

Řidič Fordu, který nehodu zřejmě zavinil, byl převezen s lehkým zraněním do nemocnice. "Přesnou příčinu nehody zatím neznáme, ale je tam podezření na jízdu pod vlivem alkoholu. Zda řidič před jízdou pil, potvrdí až rozbory krve. "Údajně předjížděl jiné auto, najel do protisměru a tam jej překvapil protijedoucí osobní vůz," řekl mluvčí. Hasiči, kteří na místě nehody zasahovali, museli podle své mluvčí Venduly Horákové použít z oddělení obou vozidel jeřáb. "Lidem v Renaultu, až na malého chlapce, už nebylo pomoci," řekla. Chlapec který nehodu přežil, přišel během okamžiku o rodiče (43 a 44 let) a osmiletou sestru i o strýce s tetou (47 a 40 let) a šestiletou sestřenici.

Nehoda se stala ve stejném místě, kde před čtyřmi lety zahynul pardubický basketbalista Vladan Vahala. Silnice, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu, byla od té doby zrekonstruována a letos otevřena. Na široké silnici však řada řidičů nevnímá nepřehlednost úseku a snaží se předjet stůj co stůj. "Zatáčka je táhlá a oni nepočítají s omezeným výhledem," konstatoval Dobeš. "V jaké rychlosti se auta srazila musí říci soudní znalec, který na místě dělal všechna potřebná měření," dodal.

Klepněte pro větší obrázek

17. ledna 2005
Počet obětí nedělní havárie u obce Gruna u Moravské Třebové stoupl na tři. Na místě zemřel 57letý muž a jeho vnučka. Po převozu do nemocnice zemřel také dvouletý vnuk. Jejich favorit vjel do protisměru, kde se střetl s Fordem Scorpio. Matka a řidič fordu jsou těžce zraněni. První informace hovořily o čtyřech těžce zraněných pasažérech Fordu Scorpio, později je ale záchranáři upřesnili na těžce zraněného řidiče, který je v olomoucké Fakultní nemocnici, a tři děti, kterým se nic vážného nestalo. Při srážce byli vážně zraněni celkem tři lidé, dítě později zemřelo. "Druhé dítě a spolujezdkyně z favoritu byly převezeny do nemocnice s těžkými zraněními. Vážně zraněn byl i řidič fordu," řekl po nehodě policejní mluvčí Stanislav Dobeš. Z favoritu tedy přežila jen třicetiletá matka dětí."V úseku silnice z Moravské Třebové do Mohelnice, kde cesta mírně klesá, se čelně srazila dvě auta. Podle předběžných výsledků vyšetřování se řidič fordu, který jel od Moravské Třebové, nedokázal vyhnout favoritu, který ze zatím nezjištěných příčin jel v protisměru. Důvodem mohl být například mikrospánek," řekl mluvčí svitavské policie Stanislav Dobeš. Posádky obou poničených aut museli vyprošťovat hasiči. "Nehoda nám byla oznámena krátce po čtvrt na dvě odpoledne. Bohužel z trosek jednoho z aut jsme vyprostili řidiče a jedno dítě už mrtvé," řekla krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková. Letošní statistika smrtelných nehod tak opět přibývá na objemu. V pátek přitom policie zveřejnila statistiky, podle kterých sice loni na českých silnicích nehod přibylo, ale mrtvých bylo méně.

Klepněte pro větší obrázek

Smrtelná nehoda
Na silnici I/35 u Moravské Třebové v Pardubickém kraji se srazilo osobní auto s cisternou, která převážela asfalt. Řidič osobního auta nehodu nepřežil. Policie uzavřela komunikaci a odkláněla dopravu přes obec Boršov. "Zprávu o nehodě jsme dostali od záchranné služby v 10:50," řekl operační důstojník svitavských hasičů. "Došlo ke střetu dvou vozidel. Cisterny s asfaltem Iveco a osobního vozidla značky Audi, jehož řidič zemřel," upřesnil důstojník. Nehodu zřejmě zavinil řidič Audi, který předjížděl kolonu automobilů a narazil do protijedoucího nákladního vozidla, které vůz zcela zdemolovalo.

Klepněte pro větší obrázek

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 53 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků