Nebezpečná místa: Lovčice, Hradec Králové (1. díl)

Tímto dílem startuje nový seriál, kterým chceme všechny čtenáře upozornit na nebezpečná místa na našich silnicích. Zaměříme se na úseky silnic, kde se udály nehody s tragickým koncem a na místa, která vynikají vysokým počtem dopravních nehod. Kde si dát pozor a na co, popř. kterým místům je lepší se vyhnout? Startujeme ve východních Čechách.
Nebezpečná místa: Lovčice, Hradec Králové (1. díl)
Seznam kapitol
  1. Úvod, Silnice 1/11 – 17.-18.km
  2. Detaily o nehodách na daném úseku

Nejdříve se podíváme na silnice první třídy po celé republice, posléze přejdeme k dálnicím a  postupně dojdeme i k rizikovým křižovatkám a úsekům v uzavřených obcích, které trápí vysoká nehodovost.

Každé téma s touto tématikou není zrovna pozitivní. Nemůžeme se však před touto problematikou schovávat do ústraní. Nehody jsou součástí silničního provozu a my, účastníci provozu můžeme svým chováním na silnici tyto nehody eliminovat. Budeme-li vědět, který úsek je svou povahou nebezpečný, můžeme být lépe na krizovou situace v daném místě připraveni a tím předcházet zbytečným nehodám.

Při výběru úseků silnic s vysokou nehodovostí a tragickou bilancí  jsme zvolili místa, kde na pouhý 1 kilometr vozovky připadá nejvíce usmrcených osob zároveň při velkém počtu dopravních nehod za časový úsek prvních 11 měsíců roku 2005. Data poskytlo Ředitelství dopravní služby PČR.

Silnice 1/11 – 17.-18. km

Klasickou ukázkou, jak může být přehledný a rovný úsek nebezpečný, je silnice první třídy č. 11 mezi obcemi Lovčice a Chlumec nad Cidlinou. Mezi 17. a 18. kilometrem této silnice vedoucí z Poděbrad na Hradec Králové při 20 dopravních nehodách zemřelo do konce listopadu 5 osob a došlo k 1 těžkému zranění.

Hlavní příčinou nehod v tomto úseku je jízda v protisměru (předjíždění), nedodržení bezpečnostní vzdálenosti a vysoká rychlost (úsek je rovný a celkem přehledný). Nebezpečný kilometr této silnice začíná hned za výjezdem z obce Lovčice směrem na Chlumec nad Cidlinou. Po pravé straně je les (nebezpečí lesní zvěře) a po druhé příkop s občasným stromem. Vozovka je úzká a velmi frekventovaná, přesto svádí po výjezdu z obce k rychlé jízdě. Chybějící dálnici D11 (končí u Poděbrad, ale v současné době se pracuje na jejím prodloužení) nahrazuje právě tato komunikace první třídy, které se také často přezdívá „silnice smrti“. Častým účastníkem dopravní nehody jsou „tiráci“, kterých zde jezdí opravdu hodně.

Klepněte pro větší obrázek
Výjezd z Lovčic směrem na Chlumec nad Cidlinou.

Klepněte pro větší obrázek
Zrádná rovinka od Prahy na Hradec Králové.

Klepněte pro větší obrázek
Rovinka před obcí Lovčice od Chlumce do Prahy.

Klepněte pro větší obrázek
Před obcí.

Klepněte pro větší obrázek
Místo tragické nehody.

Klepněte pro větší obrázek
3 kříže u silnice připomínají tragickou nehodu při vjezdu do obce.

Z dvaceti nehod šlo v patnácti případech o srážku s jedoucím vozidlem, třikrát o srážku s lesní zvěří, a po jedné srážce s chodcem a  pevnou překážkou v podobě stromu. Většinou šlo o náraz zezadu (nedobrždění při zařazování z riskantního předjíždění, tři auta se vedle sebe nevejdou) a v jednom případě o čelní náraz. Všechny nehody zavinili řidiči motorových vozidel, mimo třech srážek s lesní zvěří.

Většina nehod u Lovčic se stala buď v pátek, sobotu nebo pondělí, kdy tato silnice je velmi frekventovaná. Nehody se udály v poledne nebo večer či v brzkých ranních hodinách. Nejvíce kolapsů bylo v srpnu, kdy tato silnice slouží jako spojnice s Polskem. Ani při jedné nehodě nebyl prokázán alkohol v krvi řidiče.

Odkaz na nebezpečný úsek vyznačený v mapě: http://mapy.atlas.cz/mapa/lovciceHK

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Silnice 1/11 – 17.-18.km
  2. Detaily o nehodách na daném úseku
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků