Nebezpečná místa: I/7 v roce 2005 silnicí smrti (8. díl)

Mezi nejrizikovější úseky v České republice patří po loňském roce silnice první třídy číslo sedm, která spojuje hlavní město se severem republiky. Pro mnoho řidičů na první pohled bezpečná silnice skrývá nejednu zrádnost v podobě dlouhých táhlých zatáček a častého křížení silnic.
Nebezpečná místa: I/7 v roce 2005 silnicí smrti (8. díl)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Okolí města Louny - okolí města Slaný

Minulost a současnost

Téměř na každém kilometru komunikace I/7 došlo v loňském roce k dopravní nehodě. Který kilometr vozovky je nejvíce nebezpečný a drží primát v největším počtu dopravních nehod, zjistíte z přehledné tabulky na konci dnešního článku (tab. č.1).

Mezi nejčastější příčinou nehod zde figuruje nepřiměřená rychlost, nepozornost a nedání přednosti. Také velké křižovatky, kde se kříží silnice první třídy s druhou třídou, jsou rizikové. Často při přejíždění silnice první třídy dochází k vážným dopravním nehodám, kdy řidiči jedoucí po vedlejší komunikaci nestihnou z důvodu špatného odhadu komunikaci přejet. Velmi často se vyskytují čelní srážky, kdy řidiči často riskují a nepočítají s rychle jedoucím vozem či špatnou viditelností do táhlých zatáček.

Lounský obchvat měřící osm kilometrů patří k velmi nebezpečným komunikacím. Za uplynulé dva roky na něm došlo k pětašedesáti dopravním nehodám při kterých vyhaslo na pět lidských životů. Silnice kolem Loun je přehledná, přesto patří k zrádným. Řidiči často riskují při předjíždění a nesprávně odhadují rychlost protijedoucího vozu, zejména v dlouhých táhlých zatáčkách. Povrch silnice je dobrý a svádí k rychlé jízdě. Například v roce 2003 se zde událo 30 nehod, při kterých zemřeli dva lidé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Budoucnost

Situaci po tragických nehodách má dočasně vyřešit zákaz předjíždění. Celou situaci však definitivně vyřeší nová čtyřproudová rychlostní silnice R7, kde protisměr bude oddělen svodidlem. Ubude předjíždění a nebude již docházet k čelním srážkám. Předpokládaný datum dostavby je „zatím“ rok 2010, což před několika měsíci slíbil ministr dopravy Milan Šimonovský. Do té doby nezbývá, než celým úsekem projíždět s maximální pozorností.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z policejního, hasičského archivu a tisku: dopravní nehody na silnici I/7 či v její blízkosti

Nezvládnutí auta při smyku přineslo smrt

K vážné dopravní nehodě došlo v ranních hodinách u Slaného. Smrt mladého řidiče si vyžádala vážná dopravní nehoda ze Slaného k nájezdu na silnici 1/7 u Knovíze, ke které vyjížděli slánští hasiči ve čtvrtek 20.11.2003 v 06.36 hod. Řidič osobního vozidla Xsara Piccaso zřejmě objížděl překážku, dostal smyk a bočně narazil do protijedoucího kamionu, který jej odhodil na svodidla. Hasiči během velmi krátké doby řidiče z vozidla vyprostili pomocí vyprošťovacího zařízení, ale přivolaný lékař 28 letému řidiči již pomoci nemohl. Silnice ze Slaného do Prahy byla přes 3 hodiny zcela uzavřena.

Vážná dopravní nehoda

Ve čtvrtek 13.4.2006 v 15:09 hod. vyjeli slánští hasiči vyprostit zaklíněné osoby uvězněné ve vozidlech po dopravní nehodě. Jednalo se o dopravní nehodu dvou osobních vozidel Škoda Favorit, ke které došlo před obcí Lotouš. Po příjezdu byla nejprve vyproštěna řidička z vozidla, které zůstalo po srážce na střeše, a poté řidič z druhého vozidla. Řidička byla převezena vrtulníkem do Prahy a řidič do nemocnice ve Slaném. Po vyproštění osob z vraků vozidel byl proveden úklid vozovky.

30. prosince 2004, 10:53

Přes tři hodiny blokovala tragická nehoda tah z Prahy do Chomutova. Kolem desáté dopoledne se tu srazilo osobní auto s nákladním. V bílém Fiatu zahynulo pět lidí, včetně šestiletého dítěte. Řidič nákladního auta nehodu přežil, ale je v šoku.

Fiat Tipo s mosteckou značkou se čelně srazil s nákladním vozem Iveco u Postoloprt, na mostě přes Ohři. Vozovka v mírné zatáčce byla po nočním mrazu ještě dopoledne kluzká. Bílý Fiat mířil od Loun na Chomutov. "Prý jel docela rychle a na namrzlé silnici dostal smyk," popsal velitel hasičského zásahu Petr Klíma. Auto se začalo otáčet a bokem vlétlo pod protijedoucí nákladní auto. Jeho řidič se vracel z Chomutova, kde rozvážel pečivo.

Dlouhá brzdná dráha prozradila, že se snažil hned zastavit. Tlačil ale fiat před sebou a osobní auto se tak postupně rolovalo pod nákladní. "Přivolaný lékař konstatoval smrt posádky fiatu. Čekáme s vyprošťováním, až policie dokončí vyšetřování nehody," vysvětlil krátce před jedenáctou Klíma. Podle jeho slov zahynuli v osobním autě patrně čtyři lidé. V poledne, kdy hasiči dokončovali složité vyprošťování, bylo jasné, že mrtvých je pět – dva dospělí muži, dvě ženy a dítě. Severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová později upřesnila, že o život přišel 31letý řidič, jeho 27letá žena a 6letá dcerka, všichni z Lounska. Dále zahynuli jejich spolucestující ze Slovenska - 19letá žena a 24letý muž.

Hasiči museli fiat nejprve rozstříhat, pak ho navijákem vytahovali zpod nákladního auta. "Máme smutnou premiéru," poznamenal velitel postoloprtských dobrovolných hasičů Miroslav Hylák. "V úterý jsme zprovoznili auto," hovořil o voze s pneumatickými nůžkami, s nímž jezdí k technickým zásahům.

Vedle postoloprtských dobrovolníků zasahovala na místě i profesionální jednotka z Loun. Řidič nákladního auta utrpěl těžký šok. "Je na tom špatně, vůbec nemluví," popsal psychický stav svého zaměstnance Jiří Pospíšil, majitel autodopravy z Tuchlovic, jíž nákladní auto patří. "Určitě dostane volno. Zkoušel jsem mu už zamluvit nějaký pobyt na horách, aby mohl být v klidu, ale teď už nic neseženete," řekl pro MF Dnes Pospíšil. Tragická nehoda zablokovala dopravu. Policie odkláněla dopravu přes Postoloprty a Lenešice. S čištěním vozovky začali hasiči hned poté, co vyprostili oběti a v době, kdy ještě policie zajišťovala místo havárie.

Vyšetřovatelé nyní budou zkoumat technický stav vozidel. Předmětem vyšetřování bude i to, zda lidé ve fiatu byli připoutaní. Ani pásy jim ale nemohly život zachránit, jelikož jejich auto bylo zkroucené pod nákladním vozem.

13.11.2005, 11:36

Tři životy si vyžádala sobotní srážka čtyř aut na silnici I/7 z Prahy do Chomutova na obchvatu Loun. Nehodu zavinil řidič vozidla jedoucí směrem na Prahu, který při předjíždění narazil do boku Škody Forman. Ve škodě Forman cestovali tři cizinci. Po havárii se jejich vozidlo dostalo do smyku a vjelo do příkopu, odtud znovu na silnici, narazilo do dalších dvou aut a skončilo v příkopu na druhé straně silnice.

Vůz poté zachvátily plameny. Cizinci v něm uhořeli. Nikdo další nebyl zraněn, uvedl operační důstojník lounské policie.  Dopravní policisté zjišťují přesné příčiny nehody. Kvůli vážné havárii byla silnice uzavřena na čtyři hodiny. "Dopravu jsme odkláněli po vedlejších komunikacích, v obou směrech byla obnovena ve 23:00. Totožnost cizinců, kteří při nehodě zahynuli, se nám zatím nepodařilo zjistit," sdělil policista.

4.3.2006

Tragická dopravní nehoda se stala ráno krátce po půl sedmé na Slánsku. Na rychlostní komunikaci R7 poblíž obce Lotouš zemřel německý řidič Fordu Transit. "Šestadvacetiletý cizinec za volantem dodávky vyjel nečekaně do protisměru. Zde se čelně střetl s nákladním automobilem Liaz. Následkům zranění na místě podlehl. Řidič Liazky utrpěl lehké poranění," uvedla mluvčí policie Jana Dětská. Vyšetřovatelé předpokládají, že Němec patrně za volantem usnul. Tělo mrtvého řidiče museli ze zničeného vozidla vystříhat hasiči hydraulickými nůžkami. Pomáhali také s úklidem havarovaných aut. Doprava na hlavním tahu z Prahy na Chomutov byla po čtyři hodiny odkloněna objížďkou přes silnice nižších tříd.

Jeden mrtvý, pět zraněných

Tři dodávky, dvě osobní auta, jeden mrtvý, pět zraněných. Tak to vypadalo u noční nehody před obcí Třebíz na Kladensku, když tam dorazili záchranáři. O život nakonec přišli dva lidé. Čelní náraz katapultoval mladíka přes přední sklo, v dalším voze zemřel starší spolujezdec. Pětadvacetiletého řidiče dodávky Mercedes našli záchranáři osm metrů od auta. Protože nebyl připoután, čelní náraz jej katapultoval ohromnou silou přes sklo ven. Záchranářům se nepodařilo obnovit srdeční akci a mladý muž umřel.
Podle policie se na silnici I/7 nejprve střetly dvě dodávky - Ford Transit a Citroen Berlingo. Ve fordu byl řidič sám, v citroenu cestovala čtyřčlenná posádka. Čtyřiasedmdesátiletý muž, který seděl na předním sedadle spolujezdce, zemřel.
Ani on nebyl připoutaný a to se mu zřejmě stalo osudným. Na místě podlehl závažným poraněním hlavy, hrudníku a břicha. Řidič Citroenu si zlomil ruku, nohu a pánev, na záchranáře čekal vedle auta. Vrtulník jej odvezl do pražské vojenské nemocnice. Další tři zraněné muže z dodávky Ford a osobního auta Mercedes záchranáři odvezli do nemocnice ve Slaném. Nehoda se stala asi hodinu před půlnocí. Policie zjišťuje, jaké bylo v té době na místě počasí a stav vozovky. Kvůli vyšetřování byla silnice na dvanáct hodin uzavřena. Provoz na tahu z Loun na Slaný byl obnoven až před středečním polednem.

silnice: I/7

Praha - Chomutov

km úsek

Chomutov - Praha

počet nehod

počet nehod

0

2

0

1

3

2

4

4

11

3

5

8

9

6

9

4

7

8

5

8

6

1

9

2

1

10

1

0

11

2

0

12

3

0

13

3

1

14

0

4

15

3

5

16

3

2

17

1

0

18

3

7

19

4

1

20

2

3

21

2

0

22

1

1

23

1

2

24

1

5

25

2

2

26

4

4

27

1

4

28

2

1

29

1

1

30

1

1

31

2

2

32

1

1

33

2

4

34

4

1

35

4

4

36

4

1

37

1

2

38

4

0

39

1

6

40

4

3

41

6

6

42

2

2

43

0

9

44

4

3

45

2

4

46

0

4

47

1

0

48

1

0

49

1

0

50

3

1

51

1

1

52

0

2

53

1

0

54

0

3

55

1

0

56

1

1

57

1

3

58

0

0

59

0

0

60

0

2

61

2

0

62

1

0

63

0

0

64

1

1

65

2

2

66

2

7

67

2

2

68

1

2

69

4

1

70

1

0

71

2

0

72

0

1

73

1

0

74

1

2

75

2

5

76

1

0

77

0

2

78

0

5

79

5

4

80

2

5

81

6

3

82

0

2

83

6

0

84

2

1

85

3

2

86

1

2

87

4

1

88

1

4

89

2

2

90

1

0

91

0

3

92

1

3

93

1

2

94

8

9

95

1

4

96

6

1

97

2

2

98

1

0

99

1

0

100

0

0

101

0

 tab. č.1: Kilometrový přehled silnice I/7 s počtem dopravních nehod
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků