Nakupujeme autosedačku

V dnešním pokračování našeho seriálu o autosedačkách si řekneme, jak sedačku koupit.
Nakupujeme autosedačku
Určitě nejlepší je, když můžete vyzkoušet sedačku, kterou třeba již vlastní vaši známí, kteří vám ji na několik jízd zapůjčí a ještě poskytnou rady a obeznámí vás se svými zkušenostmi. Pokud jste spokojeni, není pak problém stejný, či obdobný typ zakoupit.

Pokud takovou možnost nemáte, určitě si svou ratolest vezměte sebou do obchodu, kam jdete sedačku nakupovat. Potomek vám sice (zvláště u nižších tříd) asi neřekne jak se mu sedí, ale sami jistě odhalíte na první pohled většinu aspektů hovořících pro a proti zakoupení. Svou roli jistě sehraje zkušený prodejce. Určitě vyzkoušejte u sedaček vybavených vlastními popruhy zda v nich dítě sedí pohodlně a zda mu pásy nevedou pouze přes břicho a hlavně přes krk, jestli někde neškrtí a jejich zapnutí není krkolomné a složité. Přitom však zjistěte, jestli zapínání těchto pásů není provedeno tak, že by je dítě mohlo samo lehce rozepnout.

Ještě jednou musím zmínit nutnost kontroly, zda má kupovaná sedačka homologaci a atest. Bylo by jistě nanejvýš nepříjemné, kdyby i při menší nehodě došlo například k rozlomení sedačky a ta tak sama pasažéra poranila.

Od věci jistě není zeptat se prodejce také na záruku a s tím spojené možnosti čištění, praní a vůbec všeobecného zacházení se sedačkou. Možnost, že látkový polstrovaný potah jednou vyperete a on vybledne a srazí se tak, že ho již zpátky na plastový skelet nedostanete, je ale spíše u levnějších a neznačkových výrobků.

Samozřejmým doplňkem každého prodávaného výrobku je pak srozumitelný a podrobný návod k použití v českém jazyce s prohlášením o shodě výrobku se schváleným typem.

To, že dítě při cestě autem sedí v autosedačce, je základním předpokladem pro jeho maximální bezpečí. Pohodlné a především správné usazení dítěte do sedačky a pevné připoutání sedačky k vozidlu by mělo být samozřejmostí. Spousta rodičů stále ještě dětské zádržné systémy velmi podceňuje, hraje si na hrdiny a myslí si, že nejlépe je dítě v autě zabezpečeno na jejich klíně nebo v náručí. To je ovšem takový nesmysl, jako by si někdo myslel, že sám udrží bortící se dům. Dokáže snad někdo udržet v ruce předmět letící rychlostí 80, nebo dokonce 100 km/hod?

Nepřipoutané dítě se při nárazu stává projektilem letícím napříč celým vozem! Neriskujte takové neštěstí.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol | 2 příspěvky
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků