Nahradí plastová kola ráfky z lehkých slitin?

Kola z lehké slitiny se možná již brzy stanou minulostí. Mají je totiž nahradit lehčí kola ze sklolaminátu.

V současnosti přechází nový typ kol do druhé fáze vývoje, tedy testování. To plně zabezpečuje společnost Fraunhofer-Gesellschaft, která před nedávnem vyrobila novou testovací soustavu pro tato ultralehká kola.

Podle německého magazínu Automobilwoche bude testovací zařízení simulovat různé fyzikální jevy, dále bude kontrolovat délku, zakřivení a hustotu vláken. Přitom bude použitá tomografická metoda, často používaná v medicíně.

Klíčovém v celém vývoje a testování je vyzkoumat chování sklolaminátu při různých podmínkách, které mohou nastat v provozu. Zjišťovat se bude také celková životnost kol a podle informací německého magazínu vydržely první testovací kousky již přes 250 000 km.

Výhod sklolaminátových kol je mnoho. Mezi největší patří váha a cena, taková kola by se dostala parametry na úroveň karbonových kol, která si ale dnes mohou dovolit jen majitelé nejdražší supersportů. Pravda, „plastová” kola prozatím nepůsobí kola příliš esteticky, ale to je jen otázkou času.

Klepněte pro větší obrázek

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků