Nahradí plastová kola ráfky z lehkých slitin?

Kola z lehké slitiny se možná již brzy stanou minulostí. Mají je totiž nahradit lehčí kola ze sklolaminátu.

V současnosti přechází nový typ kol do druhé fáze vývoje, tedy testování. To plně zabezpečuje společnost Fraunhofer-Gesellschaft, která před nedávnem vyrobila novou testovací soustavu pro tato ultralehká kola.

Podle německého magazínu Automobilwoche bude testovací zařízení simulovat různé fyzikální jevy, dále bude kontrolovat délku, zakřivení a hustotu vláken. Přitom bude použitá tomografická metoda, často používaná v medicíně.

Klíčovém v celém vývoje a testování je vyzkoumat chování sklolaminátu při různých podmínkách, které mohou nastat v provozu. Zjišťovat se bude také celková životnost kol a podle informací německého magazínu vydržely první testovací kousky již přes 250 000 km.

Výhod sklolaminátových kol je mnoho. Mezi největší patří váha a cena, taková kola by se dostala parametry na úroveň karbonových kol, která si ale dnes mohou dovolit jen majitelé nejdražší supersportů. Pravda, „plastová” kola prozatím nepůsobí kola příliš esteticky, ale to je jen otázkou času.

Klepněte pro větší obrázek

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 13 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků