Nahradí plastová kola ráfky z lehkých slitin?

Kola z lehké slitiny se možná již brzy stanou minulostí. Mají je totiž nahradit lehčí kola ze sklolaminátu.

V současnosti přechází nový typ kol do druhé fáze vývoje, tedy testování. To plně zabezpečuje společnost Fraunhofer-Gesellschaft, která před nedávnem vyrobila novou testovací soustavu pro tato ultralehká kola.

Podle německého magazínu Automobilwoche bude testovací zařízení simulovat různé fyzikální jevy, dále bude kontrolovat délku, zakřivení a hustotu vláken. Přitom bude použitá tomografická metoda, často používaná v medicíně.

Klíčovém v celém vývoje a testování je vyzkoumat chování sklolaminátu při různých podmínkách, které mohou nastat v provozu. Zjišťovat se bude také celková životnost kol a podle informací německého magazínu vydržely první testovací kousky již přes 250 000 km.

Výhod sklolaminátových kol je mnoho. Mezi největší patří váha a cena, taková kola by se dostala parametry na úroveň karbonových kol, která si ale dnes mohou dovolit jen majitelé nejdražší supersportů. Pravda, „plastová” kola prozatím nepůsobí kola příliš esteticky, ale to je jen otázkou času.

Klepněte pro větší obrázek

Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

včera | David Rusol | 28 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Minitest Renault Espace 1.8 TCe

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků
TEST Volkswagen Polo 1.0 TSI Highline – Golfův revír

Volkswagen Polo 1.0 TSI

Segment malých vozů pomalu dorůstá modely nižší střední třídy. Nový Volkswagen Polo je toho důkazem, z vyšších tříd si navíc půjčil i několik užitečných technologií.

7.  12.  2017 | Jan Mička | 30 příspěvků