Nadšenec z Česka fotí opuštěné vraky aut. Občas narazí i na ceněné klasiky

Tajemství starých odložených vraků láká mnohé nadšence do aut. Jeden takový fotí mrtvá auta i po Česku.

Pokud vás stejně jako mnoho dalších petrolheadů fascinují opuštěné vraky starých vozů, často i těch poměrně nevídaných, Facebook je skvělými místem, kde správně živit tuto zálibu. Nedávno jsme narazili na jeden hřbitov opuštěných aut kdesi v Polsku, rovněž v Česku se však najdou zajímavé kousky a místa plná tajemství.

Nedaleko Česka leží velký hřbitov aut. V lese odpočívá stovka legendárních strojů

Nedaleko Česka leží velký hřbitov aut. V lese odpočívá stovka legendárních strojů

Z české scény opuštěných vozů se tak hodí zmínit stránka Opuštěné vraky, na které její tvůrce Martin Nikl sdílí nejen prosté fotografie starých vraků z ulic, zahrad či lesů kolem nás. Své příspěvky doplňuje o zábavné komentáře samotných vozů, domněnky či fakta jejich osudů i další zajímavosti přímo či nepřímo týkající se konkrétního nálezu. Pokud máte raději instragram, najdete opuštěné vraky i tam.

Vedle plejády ne tak starých škodovek, kterých jsou cesty plné, se mezi zachycenými vozy najdou právě i letité kusy mladoboleslavské značky a vozy definující socialistické období jako Trabant či Wartburg. Člověka pak často překvapí i počet moderních vozů, které potkal osud netknutého vraku čekajícího i léta na odtažení do šrotu.

Na severu Čech leží obrovské pohřebiště vozů Tatra. Pár z nich je možné zachránit

Na severu Čech leží obrovské pohřebiště vozů Tatra. Pár z nich je možné zachránit

Samotnou zmínku pak zaslouží jistá lokace s řadou odložených klasických Fordů včetně taunusu, granady, sierry nebo escortu ve verzi XR3i, která by v zachovalém stavu představovala sbírku za opravdu nemalé peníze. Takto jsou ovšem vraky prorostlé vegetací a zaházené harampádím pouhou myšlenkou „co kdyby…“.

Pokud vás téma opuštěných vraků v Česku zajímá, v nejnovějším čísle Světa motorů se redakce Martinu Niklovi věnuje podrobněji. Ani nemusíte do trafiky - nejnovější vydání Světa motorů je už dostupné i na iKiosek.cz.

TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant: Nejlepší jízda na trhu?

VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant

Volkswagen Golf Variant prodělal mezigeneračně více změn, než se může na první pohled zdát. Vyzkoušeli jsme sportovněji střiženou verzi R-Line se 150koňovým turbobenzinem a popravdě toho není moc ke kritizování.

včera | Jan Mička
TEST Citroën C4 1.5 BlueHDi EAT8: Originál, kapitola druhá

Citroën C4 1.5 BlueHDi EAT8

Nová generace C4 zcela odhodila zátěž minulosti a přichází s vlastním odlišným pojetím kompaktního hatchbacku. Novoty jsou v tomto případě vítané.

11.  4.  2021 | Richard Herbich | 12 příspěvků
S Audi e-tron GT quattro poprvé v Česku: Zlato, dneska se radši nemaluj

Audi e-tron GT quattro

V rámci přivítání žhavé novinky na českém trhu nás české zastoupení Audi pozvalo na první projížďku s modelem e-tron GT. Vzali jsme si základní specifikaci.

8.  4.  2021 | Vladimír Kadera