Nadšenec upravil Citroën C5 X v retro stylu klasického CX. Přitom nebylo třeba výrazných zásahů

Místo rozsáhlých a drahých přestaveb někdy stačí chytrý nápad a omezený rozpočet. Přesně touto myšlenkou se řídil majitel nevšedního Citroënu C5 X.

Modelová řada DS patřila designově k silně nadčasovým a není divu, že z toho období čerpá nejen Citroën, ale i dnes samostatná značka DS. Výlet pět desetiletí zpět je v mnoha detailech patrný i v modelu C5 X. Ten v sobě spojuje pohodlí ikonických sedanů, zvýšený podvozek oblíbených SUV a elegantní styl fastbacku. V těchto ohledech je podobný modelu CX vyráběného mezi lety 1974 až 1991. Tyto asociace nevšedně podpořil youtuber z Hongkongu provozující kanál „Bai Ning's Car Love Time“. Rozhodl se novou C5 X upravit ve stylu historického předka.

Zajímavé je, že přestavba je velmi autentická, aniž by bylo nutné provádět rozsáhlé a nákladné úpravy. Dříve byly chromované prvky symbolem luxusu. Dnes je jejich nahrazování prostým lakováním vyjádření ekologické výroby. Mnoho jinak černých detailů přijalo barvu karoserie. Ve stylu CX nese moderní C5 X chromované lišty ve spodní části po celém obvodu vozu. K tomu ladí kryty zpětných zrcátek, kliky dveří, tenká linka nad horní hranou oken a samozřejmě kola. Místo paprsků má velké leštěné poklice přesně jako CX.

Nezbytným prvkem je boční zakrytování zadních kol, čímž Citroën dříve zdůrazňoval cit pro aerodynamiku. Ani zde kryty nechybí a jak jste si jistě všimli, C5 X je výrazně nižší než obvykle. Může za to instalace vzduchového podvozku měnícího světlou výšku vozu v rozsahu 100 mm. Díky hydraulickému pérování touto schopností oplývalo i CX.

Moderní černou látku v interiéru nahradila kůže v hnědém odstínu typickém pro danou dobu. Sedadla mají dokonce charakteristické prošívání s „knoflíky“. Luxusní dojem posiluje volba světlejšího a tmavšího odstínu, doplněná řadou leštěných prvků. Sloupky a stropnici pokrývá Alcanatara.

Přestože by si tato sada jistě získala mnoho příznivců, pravděpodobně se jedná o jednokusový projekt bez ambicí nabízet úpravu širšímu spektru zájemců.

Citroën

Citroën je nejdůležitější francouzská automobilka, součást skupiny Stellantis.

Společnost v roce 1919 založil André-Gustave Citroën. Byla to první automobilka s masovou sériovou výrobou mimo území USA.

Citroën C1 • Citroën C3 • Citroën C3 AircrossCitroën C-Elysée • Citroën C4 Cactus • Citroën C5 Aircross • Citroën Spacetourer • Citroën BerlingoCitroën Jumper

Diskuze (6) Další článek: Volkswagen láká na facelift ID.3. Změny se dotknou designu, techniku zatím tají

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,