Nad zadním náhonem amerických aut se stahují mračna

Šéf koncernu General Motors oznámil, že budoucnost zadních náhonu u amerických vozů je velmi nejistá. Za vše prý mohou limity spotřeby automobilů CAFE. Pokud tyto limity vstoupí v platnost, budou muset americké automobilky najít cestu, jak snížit spotřebu.

Stejně jako v Evropě se zavedou limity na CO2, tak by se v Americe zavedly limity na spotřebu (což je ve výsledku totéž). Ty nemají diktovat spotřebu jednotlivým vozům, ale portfolio modelů každé automobilky bude muset vykazovat maximální průměrnou spotřebu. Každý rok se tento průměr má sníží o 4 procenta.

Spotřeba by tak měla klesnou ze současných 27,5 mpg (miles per galon - mílí na galon) až na průměrných 34 mpg. Pro lepší představu se jedná o posun průměrné spotřeby z cca 8,6 l/100 km na výsledných 7 l/100 km.

Šéf General Motors k tomu dodal, že cesty snížení spotřeby jsou velmi nákladné a hovořil o průměrném zdražení vozů až o 5 000 dolarů. Navíc si tyto změny vyžádají i změnu konstrukce vozů tak, aby se minimalizovaly ztráty.

Bob Lutz k těmto změnám dodal, že jednou z nich je i přechod k přednímu náhonu, který dokáže spotřebu snížit. Díky absenci složitějšího rozvodu se ušetří ztráty a při stejné dynamice tak klesne spotřeba.

Na druhou stranu podobné strašení je běžné u každého „ekologického kroku” ze strany jakékoli vlády. Vždy se ovšem najde způsob jak daného výsledku dosáhnout bez navýšení ceny výrobku a také bez nutnosti opustit tradiční konstrukci.

Zda se tedy v budoucnu objeví na silnici tradiční muscle car s předním náhonem je prozatím ve hvězdách.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 53 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků