Na západě Ameriky: San Francisco, Yosemite aj. (3)

V předchozí části seriálu cesty po západě USA jsem slíbil popsat zajímavé lokace, které jsme navštívili. Stručně se podíváme do San Francisca a národních parků Yosemite, King`s Canyon a Sequioa či westernového města duchů Bodie.
Na západě Ameriky: San Francisco, Yosemite aj. (3)
Seznam kapitol
  1. San Francisco, národní park Yosemite
  2. Městečko Bodie, Mono Lake, King’s Canyon a Sequioa

V první části seriálu jsem se věnoval přehledu navštívených míst, kempování a ubytování v hotelech, medvědům a počasí. V druhém dílu jsem popsal místní pravidla silničního provozu, jaká auta jezdí v USA, jak se tankuje benzín, o autech z půjčovny či co a kde jíst.

Tip: Přečtěte si loňské Zápisky z Ameriky, které se věnují naší cestě po východním pobřeží: část první, část druhá, část třetí a část čtvrtá.

San Francisco

Protože je v centru San Francisca ubytování drahé, bydleli jsem zhruba dvacet mil od horního pobřeží v Motelu 6 (oblast South San Francisco, jen dvě míle od letištní půjčovny aut). Do centra můžete vyrazit buď autem – počítejte ale s problémy s parkováním, nebo městskou dopravou. My volili druhou možnost; autem jsme dojeli na jednu ze zastávek vlaku BART, který objíždí celou rozsáhlou oblast Bay Area. Tyto vlaky městem jen projíždí a zastavují pouze na několika místech. Cesta do centra (vystupovali jsme ve čtvrti Financial District) stála 1,30 dolaru vč. daně. Po městě samotném jezdí tramvaje, autobusy a metro systému MUNI, celodenní jízdenku můžete pořídit za devět dolarů a platí nejen pro uvedené dopravní prostředky, ale i pro Cable Car, tedy populární historickou tramvaj taženou lanem. Jedna cesta s ní stojí tři dolary, takže all-day-pass se rozhodně vyplatí.

Celé centrum (downtown) lze projít bez problému za dopoledne pěšky, a to včetně Russian Hill, kde se nachází Lombard Street a Telegraph Hill, kam se vyplatí zajít na rozhlednu Coit Tower. Odsud je vidět celé centrum včetně Alcatrazu a mostu Golden Gate – tedy pokud není zahalen v mlze. Ta je v San Franciscu všudypřítomná a ani nás neminula – první dva dny, co jsme ve městě strávili, jsme nikdy neviděli celý most, horní část byla vždy více či méně zahalena ve velmi nízkých mracích (hezky se udělalo až den před odletem). Teploty se pohybovaly okolo 70 st. F, tedy cca 20 st. C, v noci pršelo. Další den jsme objeli celé město včetně západního pobřeží kolem Pacifiku; kvůli zimě a nehezkým plážím nebylo divu, že se zde nikdo nekoupal.

V San Franciscu doporučuji zhlédnout zmíněnou Coint Tower, projít se downtownem okolo mrakodrapů a známé pyramidy, zajít do čínské čtvrti, projet se lanovkou (Cable Car), podívat se na Alcatraz (loď na ostrov odjíždí z přístavu Pier 41 zhruba každou půl hodinu, lístek stojí 11,50 dolaru bez audio průvodce), projet se autem po Lombard Street, „nejkřivější“ ulici na světě – je plná zákrut, takže sjíždět se dá skutečně jen krokem a navíc shora dolů; není také špatné se po ní projít a sledovat, jak sjíždí jiná auta. Nesmíte rovněž minout Fort Point, pevnost u paty mostu Golden Gate, po kterém se určitě projeďte. Cesta do města se platí, cesta z města je zdarma – podobně do funguje i u dalších mostů. Rovněž není špatné udělat projížďku po tzv. Scenic Route 49, která vede necelých 50 mil přes nejvýznamnější „atrakce“ města včetně parku Golden Gate a vyhlídky na vrcholcích Twin Peaks, odkud je vidět celé město skutečně jako na dlani.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na západní část města s ulicí Lombard Street --- Lombard Street --- Cable Car

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I v San Franciscu jsou mrakodrapy --- Čínská čtvrť je v každém americkém městě

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
San Francisco je postaveno na kopcovitém poloostrově --- Oackland Bridge --- Některé ulice jsou tak strmé, že nemá smysl na nich stavět silnice

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Golden Gate uvidíte často v mlze, ale když se z ní vynoří, stojí to za to --- U pobřeží je většinou zataženo, voda je studená a koupání je v podstatě nemožné

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pevnost Alcatraz je dnes už jen muzeem -- Uvnitř to není právě přívětivé

Národní park Yosemite

Do parku Yosemite je to ze San Francisca jen několik hodin jízdy autem. Pokud vyjedete ráno, během odpoledne jste na místě. Park Yosemite se nachází v pohoří Sierra Nevada, které se táhne v obrovském bloku ze severu na jih až téměř k úrovni Los Angeles. V pohoří se nachází nejvyšší hora USA mimo Aljašku, Mount Whitney, která měří přes 4 400 metrů. V pohoří se kvůli své zeměpisné poloze nachází sníh jen skutečně na nejvyšších vrcholcích, v létě je tu i ve výškách okolo tří tisíc metrů dost teplo.

Yosemite se rozkládá okolo velkého údolí, kam míří většina turistů; v létě je zde hlava na hlavě a u jednotlivých „atrakcí“ se těžko parkuje. Údolím protéká malebná a velmi čistá řeka, kde je možné se vykoupat, voda je studená, takže skvěle osvěží. V okolí se tyčí majestátné žulové masivy, najdete zde největší velikány na světě: El Capitano a Half Dome. První jmenovaný je vděčným cílem horolezců, druhý je pak největším žulovým masivem na světě. V údolí samotném je několik různých stezek pro pěší turistiku, kdo se chce spíše kochat, navštíví některý z velmi vysokých vodopádů, případně vyjede autem na Glacier Point, odkud je zejména pří západu slunce nádherný výhled do údolí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Cesta ze San Francisca do Yosemitu je rovná, rovná a rovná --- V yosemitském údolí teče čirá řeka

Národní park Yosemite ale není jen zmiňované údolí, ale také velký kus hor nad a pod ním. O několik desítek mil na sever je jediná cesta, která vede přes Sierra Nevadu, projíždí krásnými lesy ve výšce mezi dvěma a třemi tisíci metry. Jsou zde krásné výhledy na zasněžené vrcholky hor – trochu to zde připomíná Tatry nebo Alpy, najdete zde několik velkých jezer, v jejichž křišťálové, ale studené vodě, se lze vykoupat. My to zkusili, byla to však vážně ledovice. Příroda je zde vzhledem k tomu, že se na východě nachází bezbřehá poušť, doslova čarovná. Není proto divu, že Yosemite patří vedle Yellowstonu k nejnavštěvovanějším parkům USA. Nejhezčí doba je zde jaro nebo podzim, kdy tu není takové horko a příroda je nejmalebnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Masiv El Capitan --- Pohled do údolí z vyhlídky Glacier Point --- Masiv Half Dome

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další pohled do údolí --- Horská jezera mají průzračnou, ale chladnou vodu

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. San Francisco, národní park Yosemite
  2. Městečko Bodie, Mono Lake, King’s Canyon a Sequioa
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků