Na západě Ameriky: pozor na medvědy (1)

Západ USA je bezesporu turisticky atraktivnější než východní pobřeží. Na své měsíční cestě jsme navštívili nejen mnoho zajímavých krás zdejší přírody, ale také všechna větší města jako San Francisco nebo Las Vegas. Náš stručný seriál vás provede zdejším životem a poradí, co dělat a co vidět.
Na západě Ameriky: pozor na medvědy (1)
Seznam kapitol
  1. Cesta na Západ, ubytování v motelech
  2. Kempování, pozor na medvědy, počasí v SF a v poušti
  3. Počasí v Utahu a Yellowstonu, bouřky v poušti, pobřeží

Kudy kam

Po pročtení mnoha průvodců a doporučení jsme vybrali všechny turisticky exponované lokace. Původní plán na měsíc (přesně 28 dní) byl následující: San Francisco, národní parky Yosemite, Kings Canyon a Sequoia, Údolí smrti, Las Vegas, Hoover Dam, Grand Canyon, zajímavosti okolí Flagstaffu a Sedony, Canyon de Chelly, národní parky Mesa Verde, Glen Canyon, Arches, Canyonlands, Bryce Canyon a Zion, Salt Lake City a zpět do SF. Itinerář byl dostatečně vzdušný, takže se v něm našlo místo i na jednodenní rekreaci u Lake Powell, které vzniklo zatopením části Glen Canyonu řekou Colorado.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
San Francisco je jedno z nejkrásnějších amerických měst

Začátek cesty se držel přesně itineráře a rezervovaných kempů (Yosemite a Sequioa; bez rezervace tu těžko najdete místo). Po návštěvě Canyon de Chelly jsme ale zjistili, že všechny tyto „atrakce“ stíháme prohlédnout podstatně rychleji. Upravili jsme proto itinerář tak, abychom stihli i Yellowstone, který jsme z první verze vypustili pro jeho velkou vzdálenost od utažských parků. Při postupných úpravách cesty a zklamání z Lake Powell, které je určeno jen pro lodě a čluny místo koupání, jsme v plánu našli místo i pro Los Angeles a návštěvu hlavních destinací: Hollywood a Beverly Hills.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V Yosemitu a Zionu není o turisty nouze, Canyonu de Chelly se ale vyhýbají

Při optimalizaci cesty (vypuštění návštěvy Salt Lake City a omezením se pouze na průjezd městem cestou do Yellowstonu) se ale našly další „díry“, proto jsme přidali i zoo v San Diegu, které je nedaleko Los Angeles a poté i zábavní vodní park Sea World. Ten jsme sice viděli už loni na Floridě, ale chtěli jsme alespoň jeden den věnovat zábavě místo poznávání. Vstupné je sice takřka astronomicky vysoké, ale vše v parku je zdarma a o zábavu rozhodně není nouze – show s delfíny, kosatkami, žraločí akvárium, Antarktida, horská dráha atd., určitě lepší než Disney Land v Los Angeles.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Svítání nad kaňonem Zion --- Grand Canyon, nejnavštěvovanější místo Arizony

Po takto upraveném itineráři bylo patrné, že trasa mezi jednotlivými zastávkami není úplně ideální; např. dvoudenní přejezd z Yellowstonu do San Diega měl téměř 1 200 mil; snažili jsme se proto první den ujet co nejvíce, abychom druhý mohli pohodově přejet Mohavskou poušť a národní park Joshua (ten jsme nakonec vynechali kvůli nepřejícímu počasí). 

Klepněte pro větší obrázek Naše na první pohled poněkud zmatená trasa po západě USA

Poznámka: Více budu psát o jednotlivých lokacích v dalších dílech seriálu.


Tip: Přečtěte si loňské Zápisky z Ameriky, které se věnují naší cestě po východním pobřeží.

Ubytování: levně motelech

Bydlení ve Státech není nijak extrémně drahé, naopak, spát se tu dá v motelech poměrně levně. Pokud nezastavíte v turisticky příliš navštěvované oblasti, máte šanci sehnat pro čtyři pokoj v motelu za čtyřicet padesát dolarů. Motely najdete většinou u interstate nebo highway (celoamerická či státní dálnice) v přilehlých městech nebo vesnicích. Většina motelů patří do různých řetězců – Best Western, Super Motel 8, Motel 6 apod. My jsme bydleli výhradně v Motelu 6 pro snadnou možnost rezervace pokoje na internetu – hned víte, kolik budete platit, většinou navíc dostanete několik dolarů slevu: tzv. internet rate. Ve všech řetězcích je samozřejmě možná rezervace po telefonu.

Je dobré si ale dávat pozor na ceny o víkendech (pátek, sobota), které mohou být až o patnáct dolarů vyšší než v týdnu (neděle-čtvrtek). Vyšší ceny jsou rovněž v sezoně, nejdražší je pochopitelně léto. Jen motely na opuštěných místech u dálnic nemívají víkendové příplatky. Pokud nepreferujete žádný motelový nebo hotelový řetězec, je výhodné používat tzv. kupony. Na benzinových pumpách či v informačních centrech najdete speciální sešitky pouze se slevami na různé hotely a motely. Vždy je uvedena adresa, vybavení hotelu a cena; ta je většinou uváděna pro jednoho až dva lidi, výjimečně až pro čtyři. Ceny bývají příjemně nízké, i třicet pět dolarů za pokoj pro čtyři. Bohužel tyto hotely jsou umístěny jen v aglomeracích, případně mají slevy jen pro pracovní dny, takže nakonec jsme skončili buď v kempu nebo v Motelu 6.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motel 6 umožňuje rezervovat hotely po internetu se slevou

Hotely jsou si všechny hodně podobné: jednopatrové či dvoupatrové, vchody do pokojů přímo zvenku, takže pokud bydlíte v prvním patře (tj. v přízemí), můžete zaparkovat autem u vchodu do pokoje. V pokojích jsou jedna nebo dvě velké postele, na každé se vyspí obstojně dva lidé. Jde o tzv. full size beds. Větší jsou queen beds, největší pak king beds. Ceny za pokoj jsou de facto stejné jak pro jednoho, tak pro čtyři. Třeba u Modelu 6 je příplatek za druhou osobu šest dolarů, za třetího a čtvrtého pak tři dolary. Pokud bydlíte na pokoji čtyři, je vhodné na recepci požádat o dodatečné ručníky, na pokojích bývají jen dva.

Poznámka: Až se budete registrovat v hotelu nebo kempu, raději recepční/mu ukažte, kde v pasu najít číslo, jméno a příjmení. Často se mi stávalo, že jsem se jmenoval Petr Prague nebo Broža Prague. Ve vízu je totiž na první místě právě místo jeho vydání. Pokud budete hláskovat jméno, dbejte na dobrou výslovnost. Když jsem po telefonu diktoval jméno, našel jsem v registračním formuláři BEPR (mimochodem, na západě čtou Z jako „zí“, zatímco na východě obvykle jako „zet“.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Cesta na Západ, ubytování v motelech
  2. Kempování, pozor na medvědy, počasí v SF a v poušti
  3. Počasí v Utahu a Yellowstonu, bouřky v poušti, pobřeží
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků