Na tomto základu bude Toyota stavět auta do města. Vzadu čeká malé překvapení

Pro nadcházející menší modely představuje Toyota nový derivát platformy TNGA. Novinka zajistí dostatečnou variabilitu pro větší počet vozů a nejspíš se poprvé ukáže jako základ nové generace Yarisu.

TNGA platformu již používá Toyota u široké řady svých modelů. Výhradně pro chystané kompaktní vozy však nyní japonská automobilka uvádí novou variantu s označením GA-B. Velikostí se tedy zařazuje za dosavadní variantu GA-C, kterou již používá například nová Corolla nebo SUV C-HR.

TEST Toyota C-HR Neon Lime 1.8 Hybrid: C-hrrrr F-íííí!

TEST Toyota C-HR Neon Lime 1.8 Hybrid: C-hrrrr F-íííí!

Standardem dnešní techniky je samozřejmě určitá variabilita pro co nejširší využití u mnoha modelů, což z konečného hlediska šetří automobilce peníze. Platforma TNGA GA-B tedy umožní různé specifikace rozvoru, rozchodu kol i světlé výšky. Vpředu najdeme nápravu typu McPherson, vzadu mohou inženýři nasadit nápravu s vlečenými rameny a torzní tyčí, nebo víceprvkovou nápravu. Sluší se dodat, že u malých vozů s předním pohonem převažuje použití vlečené nápravy.

Toyota dále vyzdvihuje konstrukci s nízko položenou sedačkou řidiče, která je situována blízko středu celého šasi. S nízkým těžištěm a přepracovaným umístěním volantu tak má být řidiči zajištěno perfektní propojení s vozidlem. Nechybí ale také zmínka o bohatém prostoru uvnitř, což ale potvrdí až využití platformy v praxi.

Toyota FT-4X se možná dočká výroby. Lidé prostě chtějí SUV, Corolla musí ustoupit

Toyota FT-4X se možná dočká výroby. Lidé prostě chtějí SUV, Corolla musí ustoupit

V místě zadních sedaček je také uložen bateriový modul, což nasvědčuje pokračující cestu Toyoty v hybridních ústrojích i pro tento nový základ. A přestože to Toyota prozatím neoznámila, je snadné si platformu GA-B představit právě pro novou generaci hatchbacku Yaris.

S dnešním vývojem trhu je ale pravděpodobné, že základ v budoucnu vyžijí i malé crossovery, o které je stále větší zájem. Ostatně na novém crossoveru má automobilka spolupracovat s Mazdou, přičemž se mluví o novince pro americký trh ve formě produkční verze dřívějšího konceptu FT-4X.

Galerie doplněna o současnou generaci Toyoty Yaris.

Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

31.  5.  2020 | Petr Schnagl | 112 příspěvků
První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

28.  5.  2020 | Jan Mička | 52 příspěvků
Minitest Hyundai Kona Hybrid Premium: Příští zastávka Spořilov?

Hyundai Kona Hybrid Premium

Hyundai má talent snad na všechno. Umí rodinná, sportovní i užitková auta. Jak se mu ale povedl hybridní crossover?

24.  5.  2020 | Vladimír Kadera | 76 příspěvků