Na tomto základu bude Toyota stavět auta do města. Vzadu čeká malé překvapení

Pro nadcházející menší modely představuje Toyota nový derivát platformy TGNA. Novinka zajistí dostatečnou variabilitu pro větší počet vozů a nejspíš se poprvé ukáže jako základ nové generace Yarisu.

TGNA platformu již používá Toyota u široké řady svých modelů. Výhradně pro chystané kompaktní vozy však nyní japonská automobilka uvádí novou variantu s označením GA-B. Velikostí se tedy zařazuje za dosavadní variantu GA-C, kterou již používá například nová Corolla nebo SUV C-HR.

TEST Toyota C-HR Neon Lime 1.8 Hybrid: C-hrrrr F-íííí!

TEST Toyota C-HR Neon Lime 1.8 Hybrid: C-hrrrr F-íííí!

Standardem dnešní techniky je samozřejmě určitá variabilita pro co nejširší využití u mnoha modelů, což z konečného hlediska šetří automobilce peníze. Platforma TGNA GA-B tedy umožní různé specifikace rozvoru, rozchodu kol i světlé výšky. Vpředu najdeme nápravu typu McPherson, vzadu mohou inženýři nasadit nápravu s vlečenými rameny a torzní tyčí, nebo víceprvkovou nápravu. Sluší se dodat, že u malých vozů s předním pohonem převažuje použití vlečené nápravy.

Toyota dále vyzdvihuje konstrukci s nízko položenou sedačkou řidiče, která je situována blízko středu celého šasi. S nízkým těžištěm a přepracovaným umístěním volantu tak má být řidiči zajištěno perfektní propojení s vozidlem. Nechybí ale také zmínka o bohatém prostoru uvnitř, což ale potvrdí až využití platformy v praxi.

Toyota FT-4X se možná dočká výroby. Lidé prostě chtějí SUV, Corolla musí ustoupit

Toyota FT-4X se možná dočká výroby. Lidé prostě chtějí SUV, Corolla musí ustoupit

V místě zadních sedaček je také uložen bateriový modul, což nasvědčuje pokračující cestu Toyoty v hybridních ústrojích i pro tento nový základ. A přestože to Toyota prozatím neoznámila, je snadné si platformu GA-B představit právě pro novou generaci hatchbacku Yaris.

S dnešním vývojem trhu je ale pravděpodobné, že základ v budoucnu vyžijí i malé crossovery, o které je stále větší zájem. Ostatně na novém crossoveru má automobilka spolupracovat s Mazdou, přičemž se mluví o novince pro americký trh ve formě produkční verze dřívějšího konceptu FT-4X.

Galerie doplněna o současnou generaci Toyoty Yaris.

Minitest BMW 440i xDrive Cabrio: Jízda s panem Dokonalým. Možná už naposledy

BMW 440i xDrive Cabrio

Kabriolety střední velikosti se už pomalu stávají ohroženým druhem. Buďme rádi za každého zástupce této dokonalé třídy!

16.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT: Zákaznicí, koukejte. Konkurenti, učte se!

SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT

Naftový motor, automatická převodovka, pohon všech kol a více než slušná výbava. Korando je na souboj s evropskými konkurenty perfektně připraveno.

14.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků
Za volantem Fordu Transit PHEV: Vážně někdo potřebuje dodávku do zásuvky?

Fordu Transit Custom PHEV

Bez elektriky se to neobejde ani u užitkových vozidel. A pokud chce Ford i nadále patřit v tomto segmentu ke špičce, musel se současnému trendu přizpůsobit. Nové mild-hybridní a plug-in hybridní modely jsme již měli možnost vyzkoušet.

10.  11.  2019 | Svět motorů | 41 příspěvků