Na Slovensku podražily pokuty za dopravní přestupky

Nízké pokuty za dopravní přestupky na Slovensku jsou minulostí. Od počátku roku zde totiž platí nový přestupkový zákon, jenž umožňuje udělovat pokuty až do výše 15 tisíc korun.
Na Slovensku podražily pokuty za dopravní přestupky
Porušování dopravních předpisů na Slovensku je od nového roku podstatně dražší. Doposud zde byly přestupky trestány jen pokutami ve výši několika stokorun. Od nynějška zaplatí za dopravní přestupky provinilci málo už jen v Bulharsku a Turecku.

Vysoká rychlost

Až dvěma tisíci slovenských korun budou policisté pokutovat jízdu na červenou a nepřiměřený způsob jízdy – tedy například za překročenou rychlost o 10 až 40 km/h. Za rychlost nad 40 km/h nad  Klepněte pro větší obrázekstanovený rychlostní limit pak hříšníka čeká pokuta až 7000 korun a odejmutí řidičského průkazu na jeden rok. V této souvislosti se sluší připomenout, že na Slovensku platí rychlostní limity 60 km/h ve městě, 90 km/h mimo město a 130 km/h na rychlostních silnicích a dálnicích. V hlavním městě Bratislavě, přesněji v jeho centru, byla od začátku roku zavedena takzvaná Zóna 30, v níž je povolena pouze třicekilometrová rychlost.

Jízda bez známky

Až desetinásobek normální hodnoty hrozí těm řidičům, kteří na slovenské dálnice a rychlostní silnice vyjedou bez platné dálniční známky. Ta, v případě osobních automobilů, stojí 600 slovenských korun, takže pokuta může dosáhnout až šesti tisíc. Roční známka pro vozidla od 3,5 do 12 tun stojí 4000 a nad 12 tun 8000 korun. Platí až do 1. února roku 2003. K dispozici jsou ovšem i známky pouze s patnáctidenní platností v cenách 100, 600 a 1200 slovenských korun. Vozidla nad 12 tun mohou využít rovněž jednodenní známky v hodnotě 200 korun.

Alkohol za volantem

Stejně jako v Česku, i na Slovensku platí zákaz řízení motorových vozidel po požití alkoholických nápojů. Řidiči, jenž usedne za volant s hladinou alkoholu v krvi do 1,0 promile hrozí pokuta do 10 tisíc slovenských korun a ztráta řidičského průkazu na jeden rok. Vyšší hladina alkoholu v krvi řidiče se bude trestat pokutou až 15 tisíc korun a ztrátou řidičského oprávnění na dva roky. Řidič může dechovou zkoušku i odebrání krve odmítnout, ale podle novely přestupkového zákona tím de facto přiznává svou vinu a policie jej bude automaticky považovat za opilého či nadrogovaného a čeká jej tvrdší postih – pokuta 15 000 Sk a odebrání řidičského průkazu na dva roky.

Jízda bez řidičského průkazu se na Slovensku bude nyní trestat sedmitisícovou pokutou a ročním zákazem řízení, za neposkytnutí pomoci při nehodě hrozí takovému řidiči pokuta až 5000 korun.
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 14 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 20 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků