Na Slovensku podražily pokuty za dopravní přestupky

Nízké pokuty za dopravní přestupky na Slovensku jsou minulostí. Od počátku roku zde totiž platí nový přestupkový zákon, jenž umožňuje udělovat pokuty až do výše 15 tisíc korun.
Na Slovensku podražily pokuty za dopravní přestupky
Porušování dopravních předpisů na Slovensku je od nového roku podstatně dražší. Doposud zde byly přestupky trestány jen pokutami ve výši několika stokorun. Od nynějška zaplatí za dopravní přestupky provinilci málo už jen v Bulharsku a Turecku.

Vysoká rychlost

Až dvěma tisíci slovenských korun budou policisté pokutovat jízdu na červenou a nepřiměřený způsob jízdy – tedy například za překročenou rychlost o 10 až 40 km/h. Za rychlost nad 40 km/h nad  Klepněte pro větší obrázekstanovený rychlostní limit pak hříšníka čeká pokuta až 7000 korun a odejmutí řidičského průkazu na jeden rok. V této souvislosti se sluší připomenout, že na Slovensku platí rychlostní limity 60 km/h ve městě, 90 km/h mimo město a 130 km/h na rychlostních silnicích a dálnicích. V hlavním městě Bratislavě, přesněji v jeho centru, byla od začátku roku zavedena takzvaná Zóna 30, v níž je povolena pouze třicekilometrová rychlost.

Jízda bez známky

Až desetinásobek normální hodnoty hrozí těm řidičům, kteří na slovenské dálnice a rychlostní silnice vyjedou bez platné dálniční známky. Ta, v případě osobních automobilů, stojí 600 slovenských korun, takže pokuta může dosáhnout až šesti tisíc. Roční známka pro vozidla od 3,5 do 12 tun stojí 4000 a nad 12 tun 8000 korun. Platí až do 1. února roku 2003. K dispozici jsou ovšem i známky pouze s patnáctidenní platností v cenách 100, 600 a 1200 slovenských korun. Vozidla nad 12 tun mohou využít rovněž jednodenní známky v hodnotě 200 korun.

Alkohol za volantem

Stejně jako v Česku, i na Slovensku platí zákaz řízení motorových vozidel po požití alkoholických nápojů. Řidiči, jenž usedne za volant s hladinou alkoholu v krvi do 1,0 promile hrozí pokuta do 10 tisíc slovenských korun a ztráta řidičského průkazu na jeden rok. Vyšší hladina alkoholu v krvi řidiče se bude trestat pokutou až 15 tisíc korun a ztrátou řidičského oprávnění na dva roky. Řidič může dechovou zkoušku i odebrání krve odmítnout, ale podle novely přestupkového zákona tím de facto přiznává svou vinu a policie jej bude automaticky považovat za opilého či nadrogovaného a čeká jej tvrdší postih – pokuta 15 000 Sk a odebrání řidičského průkazu na dva roky.

Jízda bez řidičského průkazu se na Slovensku bude nyní trestat sedmitisícovou pokutou a ročním zákazem řízení, za neposkytnutí pomoci při nehodě hrozí takovému řidiči pokuta až 5000 korun.
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD

Trvalo více než pět let, než Kia přetavila fantastický koncept GT v produkční auto. Najala na to ty správné lidi a výsledkem je gran turismo, který nemá v historii značky obdoby.

11.  1.  2018 | Jan Mička | 114 příspěvků