Na prvním místě bezpečí dětí

5 komentářů

B.Kratochvil
2. května • 21:30

Přečetl jsem si tyto články a jelikož máme před dovolenou prosím o radu. Vlastním vozidlo RENAULT SCENIC, ale máme také tři děti v tomto věku 7 měsíců, 7 let a 11 let. Bohužel 11 letý chlapec měří 148 cm, ale váží 43 kg. Na našem trhu jsem bohužel nesehnal žádnou autosedačku či sedák aby měl homologaci nad 36 kg.Prosím o radu jak řádně zabezpečit děti ve svém voze. Předem děkuji.

Jiří Procházka
11. září • 13:31

V případě použití dvou autosedaček nezbývá vzadu mnoho místa pro případnou dospělou osobu. Jak je to s předpisy u nás a našich sousedů v případě použití jedné autosedačky na předním sedadle?

Milan Tych
11. září • 22:18

2 body k věci:

1. Dětské zádržné systémy (stejně jako všechno ostatní, co připevníte na auto, včetně samolepky) musí být schválené a to jedním z těchto způsobů: Evropská homologace , tedy E s číslem státu, kde bylo atestováno a obvykle ale ne vždy i s číslem schvalovacího certifikátu NEBO (tedy nikoli A) česká schvalovací značka 8SD + číslo schválení. A to NEBO je důležité, protože po akceptaci certifikace Evropskou unií se už duplicitní česká certifikace nedělá. Bohužel, přestože je to obsahem mezistátních dohod a nutnou podmínkou našeho sňatku s EU, v ČR zatím rozličné instituce včetně některých STK a dalších tvrdošíjně trvají na starých pořádcích. Takže v žádném případě ne E a SD. Buď jedno nebo druhé. Pokud někdo nesouhlasí, nechť se podívá do asociačních dokumentů.

2. Dětský zádržný systém NESMÍ být použit na sedadlech, která jsou vybavena airbagy a to včetně airbagů bočních. To platí samozřejmě i vzadu. Takže pokud máte např. Octavii s airbagy v zadních opěradlech, můžete použít pouze jedinou autosedačku vzadu uprostřed. Pozor u aut s okenními airbagy, což jsou např. všechna novější Volva a Audi, rovněž lze instalovat pouze jedinou dětskou sedačku uprostřed.

Hana Kanisová
25. července • 16:15

Zajímalo by mne za jakých podmínek je možné upevňovat sedačku bederním pásem na zadním prostředním sedadle? V návodu na německou sedačku Concord, kterou vlastníme je v návodu zobrazen i tento systém upevnění. Zajímalo by mne zda je tento způsob upevnění bezpečný. Díky za odpověď.

Robert Holubec
25. července • 16:45


Pokud sedačka toto připevnění umožňuje a je to dokonce popsáno v návodu (samozřejmě se doufám bavíme o sedačce, která je pro používání v ČR homologována a má atest), pak je takové její umístění i bezpečné.

Je jasné, že sedačka musí mít přípravky (nějaká oka) pro upevnění bederním pásem na zadním sedadle uprostřed. Takové upevnění musí zaručit, že se sedačka při případné havárii nezačne volně pohybovat a v maximální možné míře udrží svou pozici.
Dvěma dospělým se vzadu jistě sedí pohodlněji na postraních sedadlech a sedačku nezbývá než umístit doprostřed. Myslím ale, že nejbezpečnější umístění dětské autosedačky je vzadu na pravé straně (za spolujezdcem - je to statisticky nejbezpečnější sedadlo ve vozidle). A pokud jde o sedačku skupiny 0, nebo 0+, (připevnění proti směru jízdy), pak ji krom připevnění trojbodovým pásem můžete ještě zajistit tak, že k ní přisunete přední sedadlo spolujezdce.
A ještě jedna připomínka. Dejte si pozor na předpisy v zahraničí, protože například v Rakousku musí mít každý pasažér, tedy včetně dětí (i když jsou v autosedačce), ve vozidle své sedadlo. Nelze tak jet například se sedačkou a ještě dalšími třemi lidmi na zadních sedadlech.

Doporučujeme

Články odjinud