Na prvním místě bezpečí dětí

Dětské zádržné systémy, nebo chcete-li autosedačky, je dle zákona o provozu na pozemních komunikacích povinné používat.
Na prvním místě bezpečí dětí
Sedačku musí mít dítě, které ještě nedosáhlo věku 12ti let a v případě, že tohoto věku dosáhlo, ale nevyrostlo více jak 150 cm, musí sedačku používat i nadále. Pokud zůstane pod touto výškovou hranicí, tak až do 18ti let.

Na trhu je sedaček velký výběr. Rozdíly mezi nimi spočívají především v pohodlí přepravovaných dětí, v řemeslném provedení a v ceně. Hlavně supermarkety se předhánějí v cenově lukrativních nabídkách. Je ovšem nutné dát si velký pozor na to, aby sedačka měla homologaci EU, což znamená, že na ní nesmí chybět písmena E s číslem a číslo atestu 8SD. Jinak by částka vydaná za takovou sedačku, i když by byla jakkoli zajímavá, byla jen vyhozenými penězi.

Nejideálnějším řešením je zakoupit autosedačku přímo tam, kde jste koupili svůj vůz, pokud to samozřejmě nebyl autobazar, ale oficiální prodejce. Tam by vám měli prodat sedačku přímo určenou pro typ vašeho vozu, předvést její uchycení (některé vozy mají dokonce speciální držáky pro uchycení již z výroby zabudovány) a samozřejmostí by měla být její homolagace dle našich předpisů. Při tomto nákupu je ale nutné počítat s poměrně vyšší cenou. Pro většinu motoristů je řešením nákupu autosedačky specializovaná prodejna s autopříslušenstvím. Většinou se zákazníkovi dostane veškerého prodejního servisu, předvedení a odborné rady. Specializovaní prodejci mají také široký výběr, takže si každý může vybrat nejen dle svého vkusu, ale především dle svých finančních možností. Podotýkám ale, že ušetřená tisícovka na úkor kvality, nebo pohodlí dítěte se může krutě nevyplatit. S tím je spojená i homologace sedačky a její atest, který je důkazem jejího schválení Ministerstvem dopravy a spojů ČR. Bohužel se ještě vyskytují případy, kdy i u specializovaného prodejce autopříslušenství lze zakoupit sedačku bez tohoto atestu.

Pro nižší cenu sedačky lze zvolit nákup v některém supermarketu. Zde by neměl být problém s tím, že by jste mohli zakoupit sedačku nehomologovanou. Prodejní servis, předvedení, případně odborné rady při tomto nákupu ale nečekejte.

Nákup autosedačky někde v na tržišti, ve stánku nebo v zahraničí určitě nelze doporučit. Tam se do nižší ceny prolínají všechna výše uvedená nebezpečí špatného nákupu.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků