Na prodej je velmi vzácný Ford Mustang. Jezdil s ním člověk, který zatopil Ferrari

Ford Mustang Shelby GT350R byl podle aukční síně Mecum prvním Shelbyho vozem, který se postavil na závodní trať. Za volantem byl i milovaný Brit.

Zpozornět by teď neměli jen fanoušci amerických aut, ale i lovci historie. Na prodej je totiž Ford Mustang Shelby GT350R z roku 1965, se kterým jezdil i automobilový závodník Ken Miles. Toto jméno znají snad všichni fanoušci motorsportu a v loňském roce se dostal i do povědomí široké veřejnosti díky filmu Le Mans 66´.

Souboj Fordu a Ferrari zabodoval i u Akademie! Film Le Mans ´66 si odnáší Oscary

Souboj Fordu a Ferrari zabodoval i u Akademie! Film Le Mans ´66 si odnáší Oscary

Jen ve zkratce připomínáme, že Ken Miles byl velký přítel Carrolla Shelbyho a sehrál zásadní roli při souboji mezi automobilkami Ford a Ferrari nejen na vytrvalostním závodu Le Mans, ale i při vývoji vítězného vozu Ford GT40, skvostu mezi závodními automobily. Období vývoje a závodu pak krásně mapuje výše zmíněný loňský film.

Skoro 300 km/h po veřejné komunikaci. I takhle se dříve trénovalo na Le Mans

Skoro 300 km/h po veřejné komunikaci. I takhle se dříve trénovalo na Le Mans

Mustang s číslem podvozku SFM5R002 byl prvním prototypem z Shelbyho dílny, který se postavil na závodní trať. Za volantem byl Ken Miles a závod vyhrál. Během něj byla prý pořízena i titulní fotografie tohoto článku, která zachycuje vůz během skoku. To jen dokazuje, jak extrémně musel Miles jet. Po tomto závodě se začalo vozu přezdívat „Létající Mustang“. Podle Shelbyho navíc najel Ken Miles přesně v tomto voze přes 50 tisíc testovacích mil.

Ford GT prochází vylepšením. K pár koním navíc přihazuje i speciální karbonovou edici

Ford GT prochází vylepšením. K pár koním navíc přihazuje i speciální karbonovou edici

Po vozidle jsme trochu pátrali. Poháněl ho osmiválec 4,7 litru s kompresním poměrem 10,0:1 o výkonu 269 kW. Zápalnou směs mu připravoval karburátor Holley 715 CFM a k přenosu síly na zadní kola sloužila čtyřstupňová manuální převodovka Borg Warner T-10. Pro homologační účely vzniklo i 100 produkčních kusů. Všechny byly bílé s modrými pruhy.

Vůz si v roce 1966 odkoupil jistý BIll Clawson a instaloval do něj motor ze závodního Fordu GT40, který je v něm dodnes. Mustang byl před nedávnem renovován v Oklahomě a ukázal se i na Concours d´Elegance v Pebble Beach v roce 2015. Aukční síň Mecum, která se jej 12. května chystá dražit odhaduje, že se cena vyšplhá k jednomu milionu dolarů (23.400.000 Kč).

Nejdražší filmová auta v historii: Bullitt je až třetí. Porazil ale Eleanor i Generála

Nejdražší filmová auta v historii: Bullitt je až třetí. Porazil ale Eleanor i Generála

Neočekáváme ale, že by popularita loňského filmu tuto částku nějak výrazně zvýšila. Lidé, kteří utrácejí miliony dolarů za auta toho totiž o Kenu Milesovi ví nejspíš mnohem víc než my a filmaři dohromady. Sláva filmu by tak žádnou hodnotu přidat neměla.

TEST Volkswagen Grand California 680: Dovolená na Slovensku jezdící, spící

Volkswagen Grand California 680

Největší obytný Volkswagen měří na délku skoro sedm metrů, přitom ale jezdí jako klasická dodávka. Jeho schopnosti jsme vyrazili prověřit na Slovensko.

13.  8.  2020 | Vladimír Kadera | 12 příspěvků
Za volantem nové Toyoty Yaris: Hybrid s třemi válci nelže a má skvělý podvozek!

Toyota Yaris 1.5 Hybrid

Čtvrtá generace yarisu je v Evropě nejdůležitějším modelem značky. Pro Čechy navíc zajímavá i tím, že se bude nově vyrábět u nás u Kolína. S novinkou jsme se mohli blíže seznámit na prázdných silnicích v okolí Bruselu.

11.  8.  2020 | Michal Dokoupil | 70 příspěvků
TEST Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4: Jak roztomilý Japonec vyzrál na EU

Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4

Zatímco řada evropských automobilek šíří názor, že malá SUV a crossovery pohon 4x4 nepotřebují, Suzuki se s tím nepáře a v modelu Ignis jej nabízí. Po nedávné modernizaci dokonce s hybridním pohonem, který je pro daný model jedinou možností.

9.  8.  2020 | Jan Mička | 56 příspěvků