Na dopravu by mělo jít až 150 miliard ročně

V letech 2007 až 2010 by mělo jít na dopravu z různých zdrojů minimálně 100 mld. korun ročně a po roce 2010 by měl příliv financí vzrůst o dalších 50 mld. Kč ročně. Přitom v současnosti jde na infrastrukturu okolo 70 mld. Kč. Tyto informace uvedl staronový prezident Svazu dopravy Jaroslav Hanák.

Jak dále uvedl, do fondu by měly začít přicházet i finance z Evropské unie a to ve výši až 25 mld. Kč. Zároveň s tímto by měl zvýšit investice i Státní fond dopravy a to tím, že by šlo více financí ze spotřební daně na palivech zpět do dopravy. V letošním roce se vrací zpět okolo 9 procent vybraných peněz, což je o více než 11 procent méně, než před několika lety. Dle nového prezidenta Svazu dopravy by se mělo vracet zpět do dopravy přes 50 procent vybraných daní, což by přineslo dalších 40 mld. Kč.

Dalším zdrojem financí pro dopravu by mělo být nové elektronické mýtné, ale jak uvedl Jaroslav Hanák, systém, kdy budou zpoplatněny pouze vozy nad 12 tun je omylem vlády. On sám považuje zavedení mýtného pouze na tuto kategorii jako nedostačující a doufá, že se brzy zpoplatní i vozy nad 3,5 tuny.

Pokud tedy vše dobře dopadne, mělo by začít přicházet až o padesát procent více financí do budování a udržování infrastruktury, což by přineslo nejen rychlejší výstavby nových silnic, ale také kvalitnější údržbu stávajících.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků