Na Dakar 2022 míří upravené Porsche 911. Italský tým se inspiroval v minulosti

Mezi ostatními 911 na startu bude tato stavba vzdálená od původní techniky asi nejvíce.

Vedlejší kategorie Dakar Classic slavné pouštní rallye uvítala již loni plno zajímavých klasických závoďáků. Ani ročník 2022 nebude nuda. Kromě bestiálních kamionů týmu De Rooy, Tatry 815 nebo návratu Škody 130 LR se na start postaví i vzpomínka na legendární dakarská Porsche.

V kategorii vypsané pro vozidla z 80. a 90. let je už zapsáno přes 150 vozidel, mezi kterými najdete i hrstku „devětsetjedenáctek“. Jeden od základu postavený speciál, odkazující na vítězné Porsche 953 z roku 1984, teď představuje i italský tým Car&vintage s posádkou bratrů Agostinem a Albertem Vassallovými.

Základem pro písečnou 911 byla generace 964, přesněji exemplář z roku 1991, který prošel rozsáhlým odlehčením a zpevněním šasi. S novým zavěšením s dvojitými lichoběžníky vpředu i vzadu vypadá Porsche italského týmu schopněji než původní závodní náčiní od Porsche. Na kolech jsou 35palcové off-road pneumatiky BFGoodrich.

Podstatně upravená byla i karoserie s širokými blatníky, trubkovým nárazníkem vpředu a dodatečnými otvory přístupu a odvodu vzduchu. A přestože se to nemusí zvenku zdát, pro dálkovou rallye sebou veze Porsche dvě 80litrové nádrže paliva.

Plochý šestiválec podstoupil řadu úprav pro výkon přesahující 300 koní a nutnou odolnost nepříznivým podmínkám ve formě vysokých teplot a všudypřítomného písku a prachu. Součástí ústrojí je pětistupňová manuální převodovka a dvojice uzamykatelných diferenciálů v rámci pohonu všech kol.

Rallye Dakar 2022, v pořadí 44. ročník slavného vytrvalostního závodu, se bude opět konat v Saúdské Arábii, a to ve dnech od 2. do 14. ledna 2022.

Porsche

Porsche je německý výrobce sportovních automobilů. Firmu založil v roce 1931 Ferdinand Porsche. V roce 1961 vznikl první model legendární řady 911, která se stále vyrábí.

V roce 2009 Porsche – coby velmi profitabilní automobilku – ovládl Volkswagen.

Porsche 718 • Porsche 911 • Porsche Taycan • Porsche Panamera • Porsche Macan • Porsche Cayenne

Diskuze (4) Další článek: Škoda Felicia Kit Car slavila úspěch na všech frontách. Dokonce i v rukou Stiga

Témata článku: , , , , , , , , , , ,