Mýtné brány mají kontrolovat dálniční známky

O tom, že mýtné brány se nebudou využívat pouze ke kontrole a výběru mýta u nákladních vozů, se hovoří již dlouho. Slíbil nám to bývalý ministr Šimonovský a jeho nástupce v tom zjevně hodlá pokračovat.

Nejdříve přišly informace, že policie je využije k instalování kamer pro měření úsekové rychlosti a nemilosrdné sledování všech řidičů. Nyní přichází na přetřes záměr, který povede ke stejnému závěru, ale bude se skrývat za rozumněji vypadající cíl: na brány mají být instalovány speciální senzory, které budou hlídat, zda mají vozy nalepenou dálniční známku. Že to není možné? Ale je.

Ministerstvo dopravy by totiž nechalo vyrobit dálniční známky, do kterých by byl přidán mikročip. Pokud by vůz projel a brána by nezachytila signál z tohoto čipu, pak by takový vůz označila, že jede bez známky a policisté by mohli hříšníka polapit a napařit mu až sto tisíc pokuty. Případně ho poslat k přestupkovému řízení za půl milionu. Podobný systém je dnes hojně využíván např. v super, hyper a jiných marketech, kde se lepí miniaturní čipy na zboží a pokud projdete branou u pokladny bez odečtu u pokladny, pak se spustí alarm.

Problém ale zůstává stále tentýž, i když se tento záměr jeví být na první pohled rozumnějším. I když by čipy byly anonymní, jistě budou mít unikátní identifikaci a to už je jen krůček k naprosto nepřijatelnému monitorování pohybu stovek tisíc lidí. Spojit si u další brány s kamerou identifikaci čipu s konkrétním autem je nesmírně snadné a není pochyb o tom, že by to dříve nebo později někoho napadlo. Zavedení jakéhokoli podobného systému bychom se měli bránit všemi silami hned v zárodku jeho vzniku...

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

22.  2.  2018 | Jan Mička | 4 příspěvky
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků