Mýtné brány mají kontrolovat dálniční známky

O tom, že mýtné brány se nebudou využívat pouze ke kontrole a výběru mýta u nákladních vozů, se hovoří již dlouho. Slíbil nám to bývalý ministr Šimonovský a jeho nástupce v tom zjevně hodlá pokračovat.

Nejdříve přišly informace, že policie je využije k instalování kamer pro měření úsekové rychlosti a nemilosrdné sledování všech řidičů. Nyní přichází na přetřes záměr, který povede ke stejnému závěru, ale bude se skrývat za rozumněji vypadající cíl: na brány mají být instalovány speciální senzory, které budou hlídat, zda mají vozy nalepenou dálniční známku. Že to není možné? Ale je.

Ministerstvo dopravy by totiž nechalo vyrobit dálniční známky, do kterých by byl přidán mikročip. Pokud by vůz projel a brána by nezachytila signál z tohoto čipu, pak by takový vůz označila, že jede bez známky a policisté by mohli hříšníka polapit a napařit mu až sto tisíc pokuty. Případně ho poslat k přestupkovému řízení za půl milionu. Podobný systém je dnes hojně využíván např. v super, hyper a jiných marketech, kde se lepí miniaturní čipy na zboží a pokud projdete branou u pokladny bez odečtu u pokladny, pak se spustí alarm.

Problém ale zůstává stále tentýž, i když se tento záměr jeví být na první pohled rozumnějším. I když by čipy byly anonymní, jistě budou mít unikátní identifikaci a to už je jen krůček k naprosto nepřijatelnému monitorování pohybu stovek tisíc lidí. Spojit si u další brány s kamerou identifikaci čipu s konkrétním autem je nesmírně snadné a není pochyb o tom, že by to dříve nebo později někoho napadlo. Zavedení jakéhokoli podobného systému bychom se měli bránit všemi silami hned v zárodku jeho vzniku...

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků