Mýtné brány mají kontrolovat dálniční známky

O tom, že mýtné brány se nebudou využívat pouze ke kontrole a výběru mýta u nákladních vozů, se hovoří již dlouho. Slíbil nám to bývalý ministr Šimonovský a jeho nástupce v tom zjevně hodlá pokračovat.

Nejdříve přišly informace, že policie je využije k instalování kamer pro měření úsekové rychlosti a nemilosrdné sledování všech řidičů. Nyní přichází na přetřes záměr, který povede ke stejnému závěru, ale bude se skrývat za rozumněji vypadající cíl: na brány mají být instalovány speciální senzory, které budou hlídat, zda mají vozy nalepenou dálniční známku. Že to není možné? Ale je.

Ministerstvo dopravy by totiž nechalo vyrobit dálniční známky, do kterých by byl přidán mikročip. Pokud by vůz projel a brána by nezachytila signál z tohoto čipu, pak by takový vůz označila, že jede bez známky a policisté by mohli hříšníka polapit a napařit mu až sto tisíc pokuty. Případně ho poslat k přestupkovému řízení za půl milionu. Podobný systém je dnes hojně využíván např. v super, hyper a jiných marketech, kde se lepí miniaturní čipy na zboží a pokud projdete branou u pokladny bez odečtu u pokladny, pak se spustí alarm.

Problém ale zůstává stále tentýž, i když se tento záměr jeví být na první pohled rozumnějším. I když by čipy byly anonymní, jistě budou mít unikátní identifikaci a to už je jen krůček k naprosto nepřijatelnému monitorování pohybu stovek tisíc lidí. Spojit si u další brány s kamerou identifikaci čipu s konkrétním autem je nesmírně snadné a není pochyb o tom, že by to dříve nebo později někoho napadlo. Zavedení jakéhokoli podobného systému bychom se měli bránit všemi silami hned v zárodku jeho vzniku...

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků