Může být i náklaďák hezký?

Do nedávna byl nákladní automobil jen stroj. Designéři světových automobilek ale dokazují, že i na tento dopravní prostředek se můžeme dívat jako na výtvarné dílo – stejně, jako na zdařilý osobní vůz.

Nákladní automobil totiž není jen točivý moment, koňské síly a válce. Na pocitu, který má řidič, usedne-li za volant takového stroje, se významnou měrou podílí celá řada na první pohled nenápadných detailů. Například ve firmě Scania má Kristofer Hansén, vedoucí oddělení designu, návrhářství a automobilové ergonomiky, k ruce osm specializovaných designérů a stejný počet poradců. V týmu je například specialista, který se soustřeďuje výhradně na barevné ladění výrobků. Než se vyrobí třeba takové zpětné zrcátko, je třeba učinit řadu přípravných kroků. Jedním z prvních je nutnost vzít v úvahu ekonomické faktory. Design je tu ale i proto, aby pomohl upoutat pozornost na vnitřní kvality vozů. To, že je automobil vybaven  motorem se sílou 580 koní by mělo být vidět i navenek.

Dnešní konkurence v oboru způsobuje, že všechny značky nákladních vozů jsou vysoce kvalitní a v zásadě nabízejí i stejnou užitnou hodnotu. To, čím se dnes nákladní vozy nejvíce liší je subjektivní pocit, který řidič má potom, co usedne za volant.

 

 
Práce designérů nabízí stále více a více variant vnějšího i vnitřního
vzhledu vozidel, u nichž stále hlavním měřítkem zůstává užitnost.

 
Podobný vůz byl donedávna ještě nemyslitelný – dnes je
to realita velmi blízké budoucnosti.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků