Může být i náklaďák hezký?

Do nedávna byl nákladní automobil jen stroj. Designéři světových automobilek ale dokazují, že i na tento dopravní prostředek se můžeme dívat jako na výtvarné dílo – stejně, jako na zdařilý osobní vůz.

Nákladní automobil totiž není jen točivý moment, koňské síly a válce. Na pocitu, který má řidič, usedne-li za volant takového stroje, se významnou měrou podílí celá řada na první pohled nenápadných detailů. Například ve firmě Scania má Kristofer Hansén, vedoucí oddělení designu, návrhářství a automobilové ergonomiky, k ruce osm specializovaných designérů a stejný počet poradců. V týmu je například specialista, který se soustřeďuje výhradně na barevné ladění výrobků. Než se vyrobí třeba takové zpětné zrcátko, je třeba učinit řadu přípravných kroků. Jedním z prvních je nutnost vzít v úvahu ekonomické faktory. Design je tu ale i proto, aby pomohl upoutat pozornost na vnitřní kvality vozů. To, že je automobil vybaven  motorem se sílou 580 koní by mělo být vidět i navenek.

Dnešní konkurence v oboru způsobuje, že všechny značky nákladních vozů jsou vysoce kvalitní a v zásadě nabízejí i stejnou užitnou hodnotu. To, čím se dnes nákladní vozy nejvíce liší je subjektivní pocit, který řidič má potom, co usedne za volant.

 

 
Práce designérů nabízí stále více a více variant vnějšího i vnitřního
vzhledu vozidel, u nichž stále hlavním měřítkem zůstává užitnost.

 
Podobný vůz byl donedávna ještě nemyslitelný – dnes je
to realita velmi blízké budoucnosti.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků