Může být i náklaďák hezký?

Do nedávna byl nákladní automobil jen stroj. Designéři světových automobilek ale dokazují, že i na tento dopravní prostředek se můžeme dívat jako na výtvarné dílo – stejně, jako na zdařilý osobní vůz.

Nákladní automobil totiž není jen točivý moment, koňské síly a válce. Na pocitu, který má řidič, usedne-li za volant takového stroje, se významnou měrou podílí celá řada na první pohled nenápadných detailů. Například ve firmě Scania má Kristofer Hansén, vedoucí oddělení designu, návrhářství a automobilové ergonomiky, k ruce osm specializovaných designérů a stejný počet poradců. V týmu je například specialista, který se soustřeďuje výhradně na barevné ladění výrobků. Než se vyrobí třeba takové zpětné zrcátko, je třeba učinit řadu přípravných kroků. Jedním z prvních je nutnost vzít v úvahu ekonomické faktory. Design je tu ale i proto, aby pomohl upoutat pozornost na vnitřní kvality vozů. To, že je automobil vybaven  motorem se sílou 580 koní by mělo být vidět i navenek.

Dnešní konkurence v oboru způsobuje, že všechny značky nákladních vozů jsou vysoce kvalitní a v zásadě nabízejí i stejnou užitnou hodnotu. To, čím se dnes nákladní vozy nejvíce liší je subjektivní pocit, který řidič má potom, co usedne za volant.

 

 
Práce designérů nabízí stále více a více variant vnějšího i vnitřního
vzhledu vozidel, u nichž stále hlavním měřítkem zůstává užitnost.

 
Podobný vůz byl donedávna ještě nemyslitelný – dnes je
to realita velmi blízké budoucnosti.

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

včera | Radek Pecák | 41 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků