Musí se těhotná žena poutat v autě? Bezpečnostní pásy jsou povinné, i když výjimky existují

Cestování autem s miminem v břiše může být bezpečné i pohodlné. Stačí se držet několika důležitých rad.

Období těhotenství je pro každou ženu dobou radosti, ale také značného stresu kvůli strachu o děťátko v břiše. Autonehoda je v této situaci ohromným rizikem, nebezpečí se ale dá minimalizovat nebo téměř zcela odstranit.

Možná jste zaznamenali fámy, podle kterých se těhotné ženy v autě poutat nemusí – samozřejmě že musí, stejně jako každý jiný člověk v motorovém vozidle. K použití bezpečnostních pásů sice výjimky existují, ale jen velmi okrajové. Poutat se dle zákona nemusí řidiči bezpečnostních sborů a použití pásů není vyžadováno u vozů, které je z výroby nemají – například veteránů. Těžko si ale představit zodpovědnou těhotnou ženu v těchto dvou situacích.

Důležité tedy je nejen připoutat se, ale i bezpečnostní pás správně použít a nastavit si sedadlo. Tím lze dle expertů snížit riziko poškození plodu o polovinu. Volant by se měl nacházet zhruba 25 centimetrů od břicha, zároveň je ale důležité zajistit, aby řidička dosáhla na něj i na pedály a měla dobrý výhled z vozu.

V průběhu těhotenství se břicho zvětšuje, proto je nutné polohu za volantem měnit dle aktuálního stavu. Vypínání airbagů se nedoporučuje. Pás by měl vést přes klíční kost a dále mezi prsy, jeho spodní část se musí nacházet co nejníže pod břichem. Jak vypadá náraz pro těhotnou ženu při nesprávném vedení pásu se můžete podívat zde:

Aby se bezpečnostní pás neposouval na břicho a zůstal pod ním, mohou řidičky využít doplňkový těhotenský pás. Ten se připne k sedačce popruhem nebo do kotevních bodů systému ISOFIX. Jeho přední popruh pak zajistí, že se bezpečnostní pás vozidla nebude posouvat směrem vzhůru a zůstane ve správné pozici i v případě nárazu. Tento doplněk je nepovinný, ale velmi se hodí pro větší bezpečí i klid na cestách.

V případě nehody hrozí plodu nepřipoutané ženy vážná poranění, předčasné oddělení placenty nebo například ruptura děložní. Sečteno a podtrženo: Těhotné ženy se musejí poutat a pokud chtějí předejít zranění dítěte, připoutané musí být správně. Nejdůležitější zásady a další doporučení si můžete připomenout v instruktážním videu z produkce automobilky Seat:

Diskuze (12) Další článek: Volvo chystá elektromobil šitý na míru generaci Z. Přizpůsobí jí design, techniku i ceny

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,