Movitá nemovitost? Australský karavan vypadá jako sci-fi chatička na kolech

Moderní nomádi by měli zbystřit pozornost, pokud se jim sem tam stýská po skutečném domově. Base Cabin jim dovolí cestovat, zároveň se ale nemusí vzdávat komfortu běžného obydlí.

Kultura mobilních domů u nás sice nemá takovou tradici jako třeba ve Spojených státech, kde tento druh neobvyklého bydlení tvoří celé čtvrtě či dokonce městečka, nicméně nejnovější návrh australského Studia Edwards ukazuje, že i český národ zamilovaný do klasického karavaningu by v „mobilhomu“ mohl najít zalíbení.

Dům na kolech nemusí být přenesený význam. Je tohle ještě karavan?

Dům na kolech nemusí být přenesený význam. Je tohle ještě karavan?

Pro nás naprosto neznámá firma Base Cabin chce právě na základě konceptu uvedeného studia rozjet produkci karavanu, který jako typický produkt svého druhu nevypadá. Místo obyčejné bílé škatule s polykarbonátovými okny a záclonkami Australané vyrobili něco, co připomíná spíše avantgardní mini-dům nebo chatu. Pochopitelně na kolech.

Podivně vypadající hranatá kreace by klidně mohla být součástí neviditelného bombardéru a rozhodně by zapadla mezi Sandcrawlery z Hvězdných válek, každopádně to, na co se díváte, je ve skutečnosti téměř plnohodnotné bydlení.

Nejlepší vozidlo pro konec světa? Tento upravený MAN vás ubytuje i v bažině

Nejlepší vozidlo pro konec světa? Tento upravený MAN vás ubytuje i v bažině

Base Cabin nabízí obytnou plochu téměř 15 metrů čtverečních a v rámci ní dostanete k dispozici ložnici s velkou postelí, koupelnu se sprchovým koutkem i toaletu, kuchyňku a najdete tu dokonce prostor pro relaxaci. Interiéru zkrátka nechybí nic důležitého pro pohodlné cestování, a to navzdory zvláštně zkoseným stěnám, které nejsou zcela samoúčelné, ale naopak částečně vylepšují aerodynamiku.

Poněkud neprakticky působí černá barva karavanu, jelikož bude nepochybně způsobovat přehřívání vnitřku, architekt Ben Edwards však toto řešení obhajuje. Nejedná se o barvu ale gumu, která byla dostatečně pružná, aby překryla atypický tvar a zároveň zajistila vodotěsnost celého mobilního stavení.

Tento karavan na silnici překážet nebude. Francouzi ho navrhli neuvěřitelně chytře

Tento karavan na silnici překážet nebude. Francouzi ho navrhli neuvěřitelně chytře

Base Cabin stojí na třínápravovém brzděném podvozku, tím ale naše znalosti o technické stránce domečku na kolech končí. Neznáme jeho hmotnost, spotřebu energií, ani jak firma vyřešila odkládací prostory. Připravte se však na to, že se australská chatka schopná transportu jako menší nemovitost i stojí. Základní cena je 99 tisíc australských dolarů, což násobeno aktuálním kurzem dělá téměř 1,6 milionu korun.

Tohle na silnici jen tak nepotkáte: Karavan z Lega drží světový rekord

Tohle na silnici jen tak nepotkáte: Karavan z Lega drží světový rekord

Minitest Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG: Kluk z plakátu

Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG

Nebude trvat dlouho a nabídka pohonných jednotek Volkswagen T-Cross projde drobnou úpravou. Benzinová patnáctistovka však zůstane, proto není od věci si říci, co od ní vlastně můžete očekávat.

včera | Jan Mička | 12 příspěvků
Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

31.  5.  2020 | Petr Schnagl | 114 příspěvků
První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

28.  5.  2020 | Jan Mička | 52 příspěvků