Movitá nemovitost? Australský karavan vypadá jako sci-fi chatička na kolech

Moderní nomádi by měli zbystřit pozornost, pokud se jim sem tam stýská po skutečném domově. Base Cabin jim dovolí cestovat, zároveň se ale nemusí vzdávat komfortu běžného obydlí.

Kultura mobilních domů u nás sice nemá takovou tradici jako třeba ve Spojených státech, kde tento druh neobvyklého bydlení tvoří celé čtvrtě či dokonce městečka, nicméně nejnovější návrh australského Studia Edwards ukazuje, že i český národ zamilovaný do klasického karavaningu by v „mobilhomu“ mohl najít zalíbení.

Dům na kolech nemusí být přenesený význam. Je tohle ještě karavan?

Dům na kolech nemusí být přenesený význam. Je tohle ještě karavan?

Pro nás naprosto neznámá firma Base Cabin chce právě na základě konceptu uvedeného studia rozjet produkci karavanu, který jako typický produkt svého druhu nevypadá. Místo obyčejné bílé škatule s polykarbonátovými okny a záclonkami Australané vyrobili něco, co připomíná spíše avantgardní mini-dům nebo chatu. Pochopitelně na kolech.

Podivně vypadající hranatá kreace by klidně mohla být součástí neviditelného bombardéru a rozhodně by zapadla mezi Sandcrawlery z Hvězdných válek, každopádně to, na co se díváte, je ve skutečnosti téměř plnohodnotné bydlení.

Nejlepší vozidlo pro konec světa? Tento upravený MAN vás ubytuje i v bažině

Nejlepší vozidlo pro konec světa? Tento upravený MAN vás ubytuje i v bažině

Base Cabin nabízí obytnou plochu téměř 15 metrů čtverečních a v rámci ní dostanete k dispozici ložnici s velkou postelí, koupelnu se sprchovým koutkem i toaletu, kuchyňku a najdete tu dokonce prostor pro relaxaci. Interiéru zkrátka nechybí nic důležitého pro pohodlné cestování, a to navzdory zvláštně zkoseným stěnám, které nejsou zcela samoúčelné, ale naopak částečně vylepšují aerodynamiku.

Poněkud neprakticky působí černá barva karavanu, jelikož bude nepochybně způsobovat přehřívání vnitřku, architekt Ben Edwards však toto řešení obhajuje. Nejedná se o barvu ale gumu, která byla dostatečně pružná, aby překryla atypický tvar a zároveň zajistila vodotěsnost celého mobilního stavení.

Tento karavan na silnici překážet nebude. Francouzi ho navrhli neuvěřitelně chytře

Tento karavan na silnici překážet nebude. Francouzi ho navrhli neuvěřitelně chytře

Base Cabin stojí na třínápravovém brzděném podvozku, tím ale naše znalosti o technické stránce domečku na kolech končí. Neznáme jeho hmotnost, spotřebu energií, ani jak firma vyřešila odkládací prostory. Připravte se však na to, že se australská chatka schopná transportu jako menší nemovitost i stojí. Základní cena je 99 tisíc australských dolarů, což násobeno aktuálním kurzem dělá téměř 1,6 milionu korun.

Tohle na silnici jen tak nepotkáte: Karavan z Lega drží světový rekord

Tohle na silnici jen tak nepotkáte: Karavan z Lega drží světový rekord

Dacia Duster na LPG vládne všem. Byl o ni největší zájem, porazila i novou Octavii

Nejčtenější testy roku 2020

Nikde není psáno, že největší zájem musí být o pecky za miliony. Letos to v redakčních testech všem nandala Dacia Duster na LPG!

včera | Jan Mička | 158 příspěvků
TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 57 příspěvků
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků